Licurici de ianuarie-februarie 2009 (168)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Porumbita, incearca si la cei de la proctoline. ei fac o crema cu galbenele si nitroglicerina. macar sa iti faca o evaluare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

am fost la ei; recomandarea lor e de chirurgie...

azi o sa fac o verificare si la proctomed + inca un chirurg, asa pt o a doua opinie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Porumbita, imi pare rau ca treci prin asa ceva. Sper sa treci cu bine peste incercarea asta.

Roxana, uf, ce sperietura. Cred ca nu ti-a fost usor.

Patricia, crede-ma ca nici cu 19 grade, nori si ploaie nu e ok. Ce dor mi-e mie de soarele din tara!!!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

tocmai m am decis ca nu mor caii cand vor cainii asa ca trag de mine si o scot eu la capat cumva... familia a inceput sa ma preseze sa fac cezariana mai repede, stiu ca de mila mea ma bat la cap dar nu ma prea ajuta; sunt decisa sa il tin pe bb atat cat e bine pt el... vad eu cum ma descurc intre timp....

e mai greu cu R; el are o legatura speciala cu mine ... reflecta starile mele...asa a fsot mereu si ii e greu sa ma vada doar in pat desi il tin lanaga mine sa vb/ne jucam
vine imi aduce apa/ma intreaba dc vreau ceva. imi aduce tel si face liniste cand ii fac semn ca e convorbire de munca, vrea sa ma jute sa ma ridic
seara a inceput sa se culce exemplar (ii zic eu sau sotul o poveste dupa ce se spala pe dinti/bea apa/face pipi, zice ingerasul, apoi ritual de pupaceala, apoi imi zice ca in seara aia e cuminte si nu face circ - imi imita si toanalitatea vocii cand zice asta - mai asculta o poveste la CD, ma cheama sa inchid casetofonul si aia e... se mai scoala dim cand avem alt ritual

dar simte ceva.. ieri in drum spre doc l am lasat la gradinita
m-a intrebat de n ori dc il mai iubesc, dc tati il mai iubeste..
desi in fiecare zi primeste aaceste asigurari.
mi a venit idea sa ii spun ca asa cum el iubeste si pe mami si pe tati si noi il vom iubi si pe el si pe fratior...

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Porumbito, ooofff. clar ca te simte ca nu esti in regula. sper din suflet sa se termine mai repede problema hemoroizilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Rox, in Constanta, nu in Mamaia, nici nu ma gandisem in Mamaia ca e full.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

doamne porumbita
m-ai miscatpana la lacrimi trairile lui R AL TAU
SA STII CA SI ANTONIA MEA A FOST LA FEL
IAR DUPA CE AM AJUNS CU BEBE ACASA
a fost cam greut primele zile
a plans f mult ca i-am schimbat locul de somn
plangea ca nu mai statea atat de mult cu mine
etc
apoi s-a obisnuit
ca era mama si o iubea mult
da nu pot sa zic ca a fost usor pt ea sufleteste


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

cami nu intentionez sa fac nici un fel de schimbari in programul lui/camera lui dupa ce apare bb tocmai ca sa nu il pertubez prea tare.

programul il ajustam de ceva timp deja ca sa fie cat mai ok cand vine bb2 si nu percepa atunci schimbari radicale

sa vedem dc ne iese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Porumbita, o sa fie bine, vei vedea. Gandestete ca la noi a fost mai greu ca Vlad avea 1 an si 10 luni si nu stia foarte multe, dar noi mereu aveam grija sa facem la fel cu amandoi, sa il implic si pe el...si inca ceva care sunt sigura ca a ajutat, mereu ii ziceam :"uite mama ce te iubeste Irina, ia uite cum se uita la tine" chiar daca nu se uita "ia uite mama ce te iubeste Irina, ca rade cu tine", repetam asta foarte des, si lui cred ca i se parea frumos ca era impresionat, si atunci incepea sa o dragaleasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare fetele,

de cand e cald stau mai mult plecata si nu prea apuc sa fiu alaturi de voi.
Porumbita sper din suflet sa treci si peste noua problema aparuta! Sunt sigura ca Robert va fi ok la aparitia fratiorului, tu si tati stiti cum sa-i vorbiti, iar el este un copil ascultator( asta din ce am citit). Imi place programul lui de seara..

Roxana cand citesc ce scrii ma apuca groaza, de multe ori imi amintesc ce ne scriai cand Eva era mica.. acum se cam pun in practica si la noi Stefan-Elena , daca ai sti cat calm am acumulat in ultima perioada!! cineva in parc m-a intrebat daca iau pastile de sunt asa de calma

Patricia si in bucuresti este cald, Elena face baie( se joaca in cada) de cate 2-3 ori pe zi, iar la stefan la gradi au aer conditionat si o temperatura cat de cat normala.

Cami si noi vom veni la mare din 22 iulie, vom sta in Eforie nord, si te sunasem sa te intreb cam cum sunt preturile la cazare, mancare etc.. Da-mi un bip cand dorm fetele si poti vorbi si te sun sa stam la taclale

Acum sa va spun de nazdravanii mei: Stefan merge la gradi, deoarece noua educatoarea, a facut un program de activitati educativ-distractive si am considerat ca nu e bine sa lipseasca( ii invata cum sa decupeze pe contur, cum sa coloreze fara sa depaseasca conturul, repeta unele notiuni invatate, repeta si fixeaza culorile, astfel cand le spune" colorom un camion gri" ei sa ia creionul gri, nu pe cel maro, plus ca intr0un timp relativ scurt i-a invatat sa nu se ridice de pe scaunele cand dansa iese din clasa, sa nu vorbeasca toti deodata etc).
Elena este fenomenala, deja vorbeste( mult mai bine decat Stefan la varsta asta), numara pana la 10!!! se urca singura pe topogan, o dau in leaganul mare( nu cel tip scaunel), am scapat ziua de pampers.. cere si in parc( caca/pipi), in prima saptamana cand am luat-o cu chilotei in parc, voia sa faca pipi in picioare ca Stefan, ma chinuiam cu ea sa o tin in brate sa faca pipi, acum nu mai vrea ca Stefan, in schimb vrea la gradi, plange in fiecare dimineata cand il ducem pe Stefan. A inceput sa manance singura felul 2, ciorba inca o da pe ea, dar ii dau o lingurita sa manance si ea... si sa stiti ca mananca.. e fan "tane"- carne, daca o intrebi "Elena ce mananci?", raspunsul e: tane. Lui Stefan ii spune: "Tatan", ea este "Nenena", avem o prietena Andrea- dedea... si multe altele.

Eu cateodata cad lata(sotul munceste mai mult acum vara, si eu sunt mai tot timpul cu ei) dar asta e, ne facem noi mari.



Mergi la inceput