Licurici de ianuarie-februarie 2009 (168)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Porumbita, intr-un fel, si eu as sta, dar nu am cum lucra. Doar ce am refuzat un proiect de 300 de lei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

iuliacris, nu schimbatul mediului e de vina. Ma confrunt cu niste probleme de comportament destul de grave de ceva vreme, sper sa se rezolve cat de repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Selene, e mai greu sa schimbi comportamente imitate/invatate la astia mici decat la o persoana adulta. Trebuie multa, multa perseverenta si rabdare.

Noi ne chinuim de luni de zile sa il dezvatam pe Aidan anumite chestii invatate la gradi (nu avea in alta parte de unde invata cuvinte ca prost, whatever si shoot - el se uita numai la desene animate aprobate de noi gen Sid the science kid, Mickey Mouse Clubhouse, Pocoyo...in nici un caz prostiile alea de SpongeBob si Spider Man...etc). Avea un coleg de gradi care era inebunit dupa Spider Man si tot aducea pistoale de jucarie (noi nu i-am laut niciodata jucarii din astea - pistoale, sabii, etc - nu vreau sa vad asa ceva in casa). Si copilul meu incepuse sa "impuste" prin casa diverse chestii. Pai cand l-oi duce eu la Flower Power Montessori aia ce ne facem??:)))

Noi o patiram acum doua zile, a cazut Nadia foarte rau din pat, direct in cap, am crezut ca si-a rupt gatul pt ca i-a venit corpul peste cap, nu stiu cum sa explic dar gatul ii ramasese indoit asa in timp ce tot corpul i s-a rostogolit peste cap...am chemat ambulanta si restul, ne-au dus la spital, din fericire e ok. Vreau sa va zic ca ambulanta a fost aici in 7 minute cronometrate pe ceas pt ca m-am uitat la cat a durat convorbirea cu 911 (m-au tinut la telefon cu instructiuni in timp ce trimiteau ambulanta). Aidan s-a comportat exemplar, ca un om mare, mi-a adus telefonul sa sun la 911, s-a imbracat si incaltat singur, a descuiat usa si i-a asteptat pe paramedici. Apoi a mers cu noi in ambulanta, foarte incantat a fost:))...cica...this is sooooo cool...apoi a stat cuminte 4-5 ore cat ne-au facut noua investigatii la urgenta. Spre sfarsit i se cam facuse foame si incepuse sa se planga un pic dar am fost gata si am mers acasa.

Nu mai stiu ce am citit din urma...multa sanatate bolnaviorilor! Si concedii placute celor care pleaca in curand.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

Vai, Miere, ce spaima ai tras, nici nu ma pot gandi ce-a fost in sufletul tau!!!! Aidan se pare ca se comporta exemplar in situatii de criza, bravo lui!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

miere, am avut topic deschis la Parinti, se numeste "Miserupismul copilului". Inteleg ca noi, adultii din jurul ei, suntem de vina pentru multe chestii, dar crede-ma ca, de vreo doua luni, o tine numai intr-o morocaneala si-o maraiala. Plus ca arunca lucruri peste geam, peste balcon si... loveste.

Nu este zi in care sa nu aud ceva din gama "nu-mi place", "nu vreau", "fa tu", "nu pot", "da-mi tu", "nu ma atinge", "nu pune mana", "de ce e asa si nu invers", "de ce nu poti acum, doar mai tarziu", "de ce e rosu si nu e verde", "uite ca imi curge inghetata" (cand ta-su a incercat sa ii arate cum se mananca, a facut un show ca de ce i-a atins inghetata, de a ajuns inghetata aia drept in cos, eram satula de maraiala...)

E o nebunie, zilnic isi gaseste motive de maraiala, motive de comentat, de nu mai stii cum sa-i faci pe plac.

Sa se imbrace singura nu vrea, sa se incalte singura, doar cand are chef si e in interesul ei, sa manance singura nu vrea, zice "da-mi tu in gura". Am mancat mult pe la restaurante zilele astea, as fi vrut sa mancam toti 3 linistiti, fiecare sa se ocupe de farfuria lui, sa ne simtim bine, nu s-a putut, domnule...

Si crede-ma ca este scoasa afara, de doua ori pe zi, este dusa in parc, la locuri de joaca, la ponei, acasa ne ocupam de ea cat putem, si totusi, e maraita si pretentioasa si ciufuta.

Cu desenele, intentia initiala a fost sa i le tai de tot, devenise dependenta, cerea tot mai mult, daca ii stingeam TV-ul, si-l aprindea singura, daca luam telecomanda, o lua inapoi, daca nu erau in romana, arunca (,) cu ceva in TV, "ii dau in cap la televizorul asta, ca e pe limba proasta..." I l-am taiat vreo doua zile si apoi am lasat-o asa, o jumatate de ora.

Iar cu boacanele, daca primeste time-out in camera ei, zice "nu ma duc, n-am chef".

Personal, recunosc ca sunt depasita de situatie. Ce vad este ca are nevoie de foarte, foarte, foarte multa atentie, daca se poate, cineva sa se ocupe exclusiv de ea in intervalul 08-15 si 17-23. N-am cum sa fac asta, ca mai sunt si altele de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ah, si ce nu-mi place, pe langa morocaneala si tonul vocii, este mimica. Arata asa: http://www.straitpinkie.com/wp-content/uploads/2011/08/Grouchy.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Pai nici aidan nu voia sa stea initial in time out:)), da' l-am pus si am stat si noi cu el acolo, mai cu frumosu' mai cu forta. O data la inceput a trebuit sa il aduc inapoi de vreo 50 de ori l-am pescuit in timp ce se dadea jos de pe pat si fugea spre usa. Nici acum nu sta singur in time out, stam cu el si reflectam cu totii la ce am facut:). Oricum la el nu mai e nevoie efectiv de pedeapsa, poate o data pe luna sa faca ceva care sa il puna in time out, in rest merge cu privari de obiecte sau activitati.
Cel mai adesea a fost pedepsit in ultimul timp pt ca nu prea se tempereaza in relatia cu sora-sa, o iubeste mult de tot dar ii mai vin idei traznite care o pun pe Nadia in pericol, in urma cu cateva saptamani i-a pus o plasa de prins fluturi in jurul capului si incerca sa o tarasca asa prin casa.

In rest ce mai enumeri tu pe acolo, cu incaltatul, mancatul singur..are momente in care are chef, alte momente in care ma pune pe mine sa-l descalt/dezbrac/bagat mancare in gura. Daca am timp si nu trebuie sa ma ocup de Nadia in secunda aia, nu ma deranjeaza...acusica incepe gradinita si o sa le faca singur pe toate iarasi.

Cu aruncatul lucrurilor de pe balcon...ce arunca? le mai vede inapoi?


Iulia, cu cazatura...mi-am adus aminte de un filmulet de al vostru in care a cazut Carla din pat direct in cap...cam asa s-a intamplat si la noi, din fund a picat in cap jos si apoi s-a rasturnat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna dragelor!

Ne mai tineti minte si pe noi ?

Nu am mai scris de mult, am fost nu ocupata, ci infiorator de ocupata, foarte foarte foarte mult de lucru ( ceea ce e bine din punct de vedere financiar), de la 6 incolo cu Mister care ma ia de noua si care are si el nevoie de multa atentie de la mami, dupa ce merge el la culcare cu tati, ca si el are nevoie de atentie - nu stiu cum m-as fi descurcat daca nu m-ar fi ajutat sotul "sa stea pe baricade" si sa aiba grija de cel mic in serile, noptile si weekendurile cand eu eram in spitale sau cu cei de la politie cine stie pe unde. Abia astept sfarsitul lui august cand plecam cateva zile in Cornwall, sa respiram un pic si sa ma pot relaxa si eu, si mai ales sa petrecem cateva zile "pline" impreuna.

Altfel suntem foarte bine. Mister a crescut, e foarte vorbaret, ca ma-sa si tat-su , mare pasionat de dinozauri, stie o multime de specii si sub-specii, care ce face, ce mananca, cine e carnivor, cine e ierbivor, ce e aia omnivor, ii place sa rasfoiasca carti si sa i se citeasca povesti cat de multe, mereu bine-dispus, tare afectuos (nu pleaca nicaieri fara sa primeasca "a kiss and a hug"), incapatanat si cu idei ca ma-sa si mereu cheerful ca tat-sau. Ieri s-au dus baietii la olimpiada, la noi in Glasgow se tin niste meciuri de fotball feminin si cum sa nu te duci, cand olimpiada e la 10 minute de noi si sa ratezi o asemenea ocazie? Mai ales cand biletele sunt atat de ieftine, 20 de lire/adult si copiii platesc atatea lire/bilet pentru cati ani au?

Am citit de greutatile in ceea ce priveste comportamentul copilasilor. Nici jupanelul nostru nu e ingeras, ar fi si culmea , la noi ce functioneaza sunt explicatiile de genul "daca faci asa, se intampla asta"; exemplu: "stiu ca vrei sa mai stai acasa, dar daddy te duce cu masina la Linnie - the childminder - uite ca acum daddy intarzie si o sa il certe sefa. Vrei sa-l certe sefa pe Daddy?" sau "vrei sa mergi pe jos la Linnie? Nu? Pai atunci repede imbracarea sa te duca Daddy cu masina, daca nu mergi pe jos cu mami"...iar in cel mai rau caz "vrei sa te mai uiti la TV deseara? daca da, rapid pune-ti gecuta si hai sa plecam!" Dupa vreo 2 situatii cand "no more TV/dinozauri/" sau "nani fara poveste" chiar a insemnat ca nu a mai fost lasat sa se uite la TV, sa se joace cu dinozaurii pe moment sau a fost trimis la culcare fara poveste (asta a fost o situatie cand a tot tras de ora de mers la nani, ba ca vrea aia, ba ailalata)nu mai avem probleme. Noi asa procedam, ne sustinem reciproc in decizii, fara strigat (prea tare sau prea des , se mai intampla sa sarim si noi peste cal, dar rar), fara aruncat de obiecte din partea jupanului (am avut si probleme din astea, dar ce s-a aruncat s-a confiscat si gata), fara lovit (asta nu se accepta, cand s-a intamplat sa loveasca, sau sa incerce sa loveasca a fost certat imediat, si pus sa isi ceara scuze si sa explice pentru ce isi cere scuze). Love but also clear boudaries. Reguli putine, dar tinem de ele, multa afectiune si multa atentie oferita - si nu-i respingem atentia pe care ne-o ofera el.

Iar m-am intins rau de tot, dar nu inchei pana ma bucur ca e bine acum Nadia - am tras o ditai spaima cand am citit ce a scris Miere oooffff bine ca s-a terminat cu bine si de asemenea sa o feliciti si aici pe cea mai noua mamica din trupa, Porumbita

Pup pe toata lumea, si pe voi si pe copilasi!



Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

miere, ale altora. Sunt mai multe de spus, am spus la subiectul ala.

Aruncatul e una din probleme. De exemplu, vine cu sticla de apa la mine, ia postura de morocanos, imi arunca sticla la picioare si porunceste: 'da-mi apa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Porumbita, intr-un fel, si eu as sta, dar nu am cum lucra. Doar ce am refuzat un proiect de 300 de lei.



dc ?

nu ai net? nu merge cu un card de la vodafone de ex? asa ai net oriunde

Mergi la inceput