Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Trebuie sa corectez acum doarme in patut sau pe jos, acolo ne-am mutat ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UcaBooboo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena

Borcanele cu gem le poti pune putin la cuptor, fac o crusta pe deasupra si nu mai infloresc.
Uca, carnea de vita nu se introduce mai tarziu?

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)


Noua pediatrul ne-a zis ca in prim etapa a diversificarii se introduce carnea de gaina sau de vita, ambele mature, nu pui! Dar stii cum e....atatia medici atatea pareri.
Pe David il chinuie durerile de dintisori, cred ca ii dau si cei de sus...tine gurita strans inchisa si plange. Ca sa ii dau sa suga trebuie mai intai sa il masez putin pe gingii si abia apoi vrea sa manance! Voi aveti probleme cu dintii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

Buna mamici,

Va salutam si noi. Am fost la mare intr-un miniconcediu si maine ne intoarcem. Robert a fost f reticent la inceput, dar apoi s-a obisnuit cu marea, cu valurile, cu piscina, cu baia la dus, cu dormitul pe plaja...
A fost mai greu pana am reusit sa ne facem toti 3 un program comun, dar spre final ne-a iesit.
Cat timp am stat aici a mancat borcanase si i-au placut tare mult. Nu pot sa spun ca a mancat mai mult decat de obicei.
Am citit si din urma:
Uca, bine ai venit!
Olga,am citit povestea si cum ajung acasa o sa ajut papusica
Ileana,nici nu ma mir ca tudor rade tot. Bravo lui!
Alice, ca de obicei, f vigilenta... De ce ai intrebat daca baiatul sophiei are torticolis?
Sophia, bine ai revenit!
Lexi, ma bucur ca fetele sunt mai bine
Ane, robert adoarme singur. Cade lat in timp ce suge la bibe.
Matza, spor la tricotat!
Mylady, bine ca e mai bine.


Daca nu raspund la unele discutii e pt ca nu ma pricep si decat sa-mi dau cu parerea aiurea mai bine zic pas. Asta nu inseamna ca nu va citesc.
Sanatate bebelusilor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Uca, nu mai stiu cand am introdus vita la mara. Stiu ca nici ei nu prea ii placea. Acum in schimb o mananca foarte bine. De fapt mara mananca orice, carne sa fie :)) cu dintii, radu nu da semne. Marei trebuie sa ii iasa ultimul canin, dar la ea nu am stiut cand ii ies dintii.
Ica, am intrebat pt ca am vazut poze cu david si in multe tine capul intr-o parte. Sa va fie de bine concediul. Cum e apa?
Sophia, chiar, ai intrebat pediatrul daca e ceva? Sau lui david ii place cum se vede lumea cu fundu-n sus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Altesa, tot vroiam sa zic dar am tot uitat: Nu pot spune ca am inceput diversificarea, cum ziceam ii dau suc pt ca are probleme cu constipatia. mancare efectiv o sa ii dau doar pe la 5 luni jumate. De lins, a lins si ea tot felul de fructe! De luat in greutate a luat bine, nu am avut probleme.

Cum am mai zis noi seara suntem pe LP acum, motivele le-am mai scris...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Olga, cutremurator cazul micutei Iulia. Sa dea Dumnezeu sa invinga boala si se faca bine. Am contribuit si noi cu niste banuti...sper sa reuseasca parintii sa stranga suma necesara operatiei.

Fetele din TM, ce fain ca v-ati intalnit. Ati facut poze? Imi pare rau ca nu am putut ajunge...abia azi la pranz am ajuns in TM. Data viitoare nu mai ratez intalnirea

Altesa, si eu inca alaptez exclusiv si intentionez sa fac asta pana la 6 luni cand incepem diversificarea.

Denisa, multa sanatate!

Anda, La multi ani pentru sot!

Uca, bine ai venit! Si pe Vladut il chinuie gingiile, se freaca cu orice apuca si la fel, mananca linistit abia dupa ce ii dau cu gel pe gingii. Ufff...si eu care credeam ca mai dureaza pana ies dintisorii, dar de fapt si la Emma a iesit primul la 5 luni jumatate.

Bulinutza, mi-au placut pozele voastre de la mare, super faine.

Va . O noapte linistita va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Alice, Uca, asa mi s-a spus si mie. Carnea sa fie de animal matur. Alice, vita se introduce ultima dintre "carnuri". Dar nu foarte tarziu.
Fetelor, ce ma fac ca al meu pui de casalot iar a luat 200 gr in 6 zile... Si ziceam ca legumele nu au calorii, au doar vitamine. Poftim, iar a pus pe el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Neata!
Ileana, vezi si tu cat ia intr-o luna, ca poate sapt viitoare nu mai ia deloc. La varsta asta ar trebui cam 500 gr/luna. Acum ce sa zic, daca nu il indopi (si nu cred ca o faci), nu cred sa fie probleme
Nu se poate ma fetelor, e prea cald in bucuresti. Azinoapte am stat treaza o ora. La 2 jumate erau 28 grade afara..
Alina, tot vroiam sa iti rasp si am uitat. Da, am ales steriletul. Unul obisnuit, nu mirena. Doctorul meu a stat putin cu emotii pt ca am uterul foarte mic, iar cel mai mic sterilet (da, e pe marimi. Habar n-aveam) imi "vine" fix. Se gandea ca e posibil sa ma jeneze, dar nu il simt deloc. Cand mi l-a pus m-a cam durut. Dar am fost la spital, ca la particular era super full si m-a chemat in spital, si a fost putin grabit. Sau asa am avut eu impresia.. Dar pana am ajuns acasa deja nu mai simteam nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Buna dimineata!

Luiza, eu aproape ca locuiesc in parcul ala de cand cu caldura asta, asa ca te astept cu mare bucurie oricand. Poate trecem intr-o zi strada in curte la facultatea de mecanica, si acolo e un parc mai mic f frumos, cu cateva fantani cu joc de apa. La lasarea serii e super ok, desi nu e atata umbra ca dincolo.

Dari, ne mai vedem cu siguranta, doar ca Lali pleaca azi si de aceea ne-am grabit putin. Mie imi plac tare mult intalnirile noastre. Cristi a mai marait el, dar asta e Bebelusii fetelor sunt superbi, nu-ti poti lua ochii de la ei!

Cred ca am luat si eu virusul de la copii, ma ustura gatul de nu mai pot, m-am trezit cu disconfortul asta azi noapte si cu greu am adormit la loc. Pai daca asa l-a suparat si pe pitic, nu ma mir ca a fost atat de agitat. Imi simt ochii cat cepele si nu am chef de nimic.

Mar_ysa cum esti?

Ileana, relax, nu are cum sa ia prea mult in greutate o data inceputa diversificarea. Felicitari pt cum mananca Tudor, e mare lucru sa stii sa manance cu placere.

Anca, dulceata? Bravo tie, eu abia apuc din cand in cand sa fac o supa sau o mancare rapida, noroc ca ma mai ajuta soacra la capitolul asta.

Olga, cand aud de asemenea cazuri nu mai sunt buna de nimic, si gandurile mi se oprescin loc. Bietul copil si bietii parinti . O sa incerc sa ajut si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

na,acu v-am scos la vorba si nu mai stiu cui sa-i raspund

Anda tu ai iesit din colivie ca sa ma superi alea sunt tortuuuri,nu torturi
Anda tot asa greu adoarme tTomita,nu cumva ti-e mila de el cand il vezi putin obosit si incerci sa-l culci? te intreb ca asa faceam eu si-mi lua si 2 ore sa-l culc ,acum il las pana maraie de somn,pana i se inchid ochii jucandu-se si doarme si el 2-3 ore.

Ane al meu nu doarme leganat ,ci plimbat il pun in scoica si ma plimb cu scoica prin casa 5-7 minute apoi .
Cu diversificarea n-am fost foarte explicita ma refeream la bbii de 6 luni ,la cei mai mici e ok sa mai stati.


Anca ,ok asa ma gandeam ca-i dai papica ca ea e micuta ,acum si mai ales ca 90% e pe LM.


Alice daca te consoleaza cu ceva la noi erau 31 de grade la 2.


Ileana hotarat pe treaba Tudor!

Ligia cum mai stati cu papica/kg?

Marysa esti bine?

Alexa ce-ti face pruncul?

Georgia cam absenta!Letitia la fel,Bulinutza,Alina ,Olga,My Lady,Mihaela Radu,Mihacor,Sofia,Lalilutza!




Si sa ma strig din urma: Anisia ,Mrg Migulet,Bubles nu mai stiu Olim,Yasmine!si restul de corigente la capitolul prezenta

Mergi la inceput