Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Sophie, ne intlnim clar, abia astept sa ies din casa, am caruciorul pregatit . O sa vb si cu Lali, pe la 18.30-19 e ok? AM iesit pana in fata blocului si era chiar ok adia vantul. Sa speram ca nu e inchis parcul ca am vazut la stiri ca au fost ceva pb pe la institutul de sudura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

no, pai atunci ma apuc sa ii fac baie la copchil..pe la 7 si-un pic ajungem si noi

********************************************

mamicuta de ursulet mic si grasunel - Davidutz -


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Iulia se tot intindea dupa mancarea din farfuria mea asa ca azi i-am oferit si ei.. a gustat rosie, ceapa de apa si ardei gras - un real succes, cel putin rosia a molfait jumatate de felie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursulet33 spune:

Apropo de carne, eu ma intreb destul de serios cat de des sa incep sa-i dau Iuliei.. sunt o gramada de studii care au demonstrat ca nu e foarte ok carnea (de fapt, cam toate produsele de origine animala)

uite aici ultima mea lectura, cautati si pe google "studiul china", e destul de faimos
http://www.elefant.ro/carti/diete-fitness-retete/diete/nutritie/studiul-china-186969.html

clar avem nevoie de proteine, dar le putem lua din fasole, spanac, cereale, etc
ma gandesc ca noi am fost crescuti cu mentalitatea asta ca e buna carnea, dar pe vremea aia nu mancam asa de des cum mancam azi - si daca mie mi-e greu sa ma "las", macar pe Iulia sa n-o invat sa manance foarte des carne

voi ce parere aveti, cat de des le dati/ o sa le dati copiilor carne?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UcaBooboo spune:

Lexi: pai nu il pregatesc deloc. Pun miezul impreuna cu jumate de banana in blender si mixez pana se face super smooth. Si gata. Tu cum il faceai de nu iti reusea?
Legat de carne....se pare ca au nevoie de proteina animala care este de calitate superioara. Bine, aici vb de carne organica, nu dasta cu hormoni, etc. schemele de diversificare clasica recomanda carnea 30g zilnic. Gaina, curcan sau vita...si peste. Eu lui David ii dau si faole verde si carnita de gaina, cam zilnic. Carnea de vita nu o prea agreeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

pfff Suzie, sper sa nu fie inchis ca eu o sa vin pe jos din Aradului..am ditai tancul de carucior mi-e ca ma ia taximetristul la 3 pazeste, asa ca prefer sa vin pe jos, dar macar sa nu vin degeaba

********************************************

mamicuta de ursulet mic si grasunel - Davidutz -


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Cat am stat la tzara am facut dulceata de coacaze negre. Se pare ca nu am fiert-o destul...azi am gasit-o ca infloreste in borcane. Am curatat borcanele si am refiert-o cu Gel Fix, 25 min...Sper ca e ok. Nu de alta dar asa greu se curata coacazele, am lucrat 2 zile sa le curatz de varfuri...Si sotul meu adora dulceata aia...Scuze de Off topic, dar is asa de suparata...dc se strica iar...Anul trecut nu am avut probleme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Am sunat azi la Primarie de unde m-au redirectionat la Agentia de plati si de acolo mi-au zis ca maine imi intra banii de indemnizatie, pe luna mai cat aveam dupa prenatal + iunie!!! Am fost foarte bucuroaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

Anca_cls nu cred ca vei mai avea vreo problema cu dulceata dupa ce ai bagat gelfix. Si la mine la tara se fac coacazele negre... dar noi le mancam asa nu am facut niciodata dulceata din ele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alexa_G

Anca_cls nu cred ca vei mai avea vreo problema cu dulceata dupa ce ai bagat gelfix. Si la mine la tara se fac coacazele negre... dar noi le mancam asa nu am facut niciodata dulceata din ele.


Alexa, mami de bulgaras - piscotel Alexandru 22.02.2012


Asa cred si eu ca dupa ce am refiert-o si s-a racit un pic face crusta la suprafata, deci cred ca va "sta"...
E mult de lucru la curatarea coacazelor, dar rezultatul e o minunatie acrisoara si foarte aromata! Sotul meu o adora! Si amul asta a fost foarte roditoare tufa Am facut 6 borcanele de 400 gr si 3 de 800 gr!!!
Doamne ajua sa nu mai infloreasca!

Mergi la inceput