Calendarul gradinarului vesel (27)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Fetele... nu v-am povestit... mi s-a uscat brusc un trandafiras, cel cu buchetele de floricele roz... duminica era ok si luni era uscat vrej... Nu pot sa-mi explic ce a patit, cea mai rezonabila explicatie ar fi ca o fi facut cateaua treaba mica pe el... ce parere aveti? Se putea usca asa din senin, daca a de vina cateaua isi mai revine? Eu tot sper sa infrunzeasca din nou... nu vreau sa-l pierd...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

georgi - eu am luat bulbii de tuberoze de la sieberz, acum 2 ani, dar cred ca mai sunt in oferta lor... Foarte frumoasa canna!!!
De trandafiras nu stiu ce sa-ti spun - era plantat de multa vreme? Adica era deja aclimatizat la tine in gradina? Daca da, poate totusi il mai salvezi - taie-l si vezi la primavara daca ii mai dau lastari (de fapt ar trebui sa se vada - cum are tulpinile: negre sau sunt inca verzi?)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

buna seara si de la mine dragi gradinarese..........
nu am mai dat de o vesnicie pe aici.

eu ocupata cu de toate. copii au inceput deja de o luna scoala, eu cu serviciul si treaba prin casa nu mai ajung atat cat mi-as dori in gradina...
Nu prea mai am cu ce sa ma laud. Al meu om inca nu e in stare sa se apuce de construcitii si pana nu sta terasa nu are rost sa fac curtea. am mai rasfirat seminte de gazon pe ici si colo. Deja a crescut padure.
Acum avem un par cu muuulte pere dar c-am tari. Nu i-am dibuit soiul....anu trecut le-am cules pe vremea asta si le-am bagat in pivnita la recomandarea vechii proprietare dar nu au rezistat nici o luna. au putrezit. acum stau in pom si culegem atat cat mancam. Strugurii s-au copt si ei. Cel albi sunt destul de stricati dar cei rosii sunt mai rezistenti. nu sunt deloc stropiti deci nu am ce pretentii sa am. Rosile chery au fost singurele care au rezistat celelate s-au uscat de mult, de prea multa ploie sau prea mult soare cine sa le stie???.
Mai am in gradina un soi de rosii le zice Litsche tomate, foarte spinoase, mai mult estetice decat gustoase. nu le manaca nimeni.

vorbiti de zmeura. Zmeura e de 2 feluri, cea de vara care incepe sa faca fructe in iunie si in august e gata, si cea de toamna care abia prin iulie-aug se coace si tooooot face fructe pana da bruma.
Zmeura de vara face fructele pe ramurile de anul trecut. dupa ce trec fructele ramurile se usuca si se taie. Trebuie avut grija. Are si ramuri cu fructe si ramuri noi. Cele noi nu se taie pentru ca ele vor face fructele anul urmator. Cel mai sigur se taie in primavara cand ramurile vechi sunt deja uscate. Asa nu ai cum sa gresesti sa tai din cele noi.
La zmeura de toamna se pot taia toate ramurile in toamna dupa ce pica frunzele sau primavara devreme inaite de a inmuguri. Fructele sunt pe ramurile noi. am inteles ca se pot lasa ramurile si va face frute mai timpuriu dar rodul nu va fi asa bogat.

...........au aparut si aici bulboasele. mi-am cumparat niste pungi de lalele. azi vazu-i la aldi cu 1.90 20 buc de lalele. Unde sa le pun daca gradina mea nu e asa cum o vreau??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Leelloo nu as putea sa-ti spun cum arata tulpina... parca nu e neagra... ma uit diseara... frunzele in schimb sunt deshidratate total Nu ma indur sa-l tai de jos pentru ca luni am taiat tulpina unui ficus pitic ce mi s-a uscat pe seceta aia si dupa ce am taiat am vazut ca avea lastaras ascuns printre frunzele uscate acum pot doar sa sper sa-i dea alti lastarasi de jos, de langa pamant..

Practic trandafirasul este pus acum un an si se prinsese, facuse o tufita frumoasa de frunzis si a si inflorit de 2 ori, deci era aclimatizat si adaptat... o sa incerc sa mai fac rost si sa mai pun pentru ca e un soi tare dragalas...

O sa caut si eu bulbi de tuberoze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Noi ne-am facut de lucru tot weekendul prin gradina - sotul a tuns gardul viu, eu m-am apucat sa fac un nou rond de flori (o sa incarc pozele diseara), am plantat bulbii cumparati (vreo 70... si inca nu mi-au venit comenzile de la bakker...), am curatat trandafirii de florile trecute si am tuns gazonul! Ca urmare am fost franta aseara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Aici gasiti activitatea mea de weekend...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004

Aici gasiti activitatea mea de weekend...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina 2012

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.



La mine nu se deschide

fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si 14+

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

M-am delogat si am copiat linkul:
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2979783990050279906YmiJxv?vhost=home-and-garden
sper sa mearga acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

La mine s-au deschis... abia astept sa le vad in primavara inflorite in pozele tale... imaginatia e de nota 10.. fur si eu idei, daca nu te superi...

Am studiat trandafirasul uscat... tulpina e verde dar uscativa... nu e neagra... o fi semn bun? m-am tot gandit daca sa-l tund sau sa-l las sa vad pana vine frigul cum evolueaza... inca nu sunt decisa... mi-au inflorit si mie primulele, dar nu mi-au reusit pozele, asa ca nu va pot arata acum... trandafirasii sunt, in schimb, in floare

Aseara am sapat si eu printre flori, jumulit iarba, curatat trandafirii si garoafele de flori uscate si am adunat seminte de garofite... la primavara umplu curtea cu ele... Urmeaza sa scot gladiolele si sa pun niste bulbi primiti de la mama soacra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

E, cum sa ma supar?? Si eu m-am inspirat din multe poze postate de gradinaresele de aici sau de pe net!
Sincer si eu abia astept sa vad cum vor arata in primavara, mai ales ca sunt combinatii de bulboase care infloresc si timpuriu si mai tarziu, deci in martie-aprilie-inceput de mai rondul ar trebui sa arate foarte colorat! M-am gindit ca florile se vor vedea foarte bine printre cele 3 tufe - cea de weigela care e inca mica si o voi tine asa prin tunderi si care infloreste pe la inceputul verii, tufa de liliac care creste extrem de greu (si poate acum o sa-i mearga mult mai bine ca nu va mai fi sufocata de gazon) si mica magnolie (care a fost rupta in iarna asta de la zapada dar care s-a "recuperat" foarte bine si sper sa faca flori si primavara viitoare) care inverzeste abia la sfarsitul primaverii!

Eu te-as sfatui sa lasi trandafirasul asa, in noiembrie sa-l musuroiesti bine si vezi la primavara cit si cum trebuie sa tai din el (o sa vezi tijele negre care trebuie taiate) si daca a supravietuit sau nu...
Si eu am sa scot gladiolele - dar prin octombrie, acum e prea devreme. Ma tot gindesc la cannele pe care le-am avut plantate in curte (si care nu s-au dezvoltat ca lumea...) - nu le-as mai scoate...as acoperi acolo pamintul cu o folie, frunze, in fine, ceva si poate supravietuiesc peste iarna...ce ziceti?
Ma tot gindesc la cele care sunt la mine in sat pe marginea drumului - nu cred ca pe alea le scoate cineva de acolo si le pune primavara...si nici nu am pe cine intreba...

Mergi la inceput