Initiativa CIVICA

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Prin predispozitie inteleg in acest caz (insa pot extinde si in alte cazuri), dispozitia anticipata ce se aplica in mod reflexiv printr-un sistem de rationare inductiv asupra oricarei persoane de sex feminin.

Pot preciza ca exista si reversul "medaliei" pentru sexul masculin.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu trebuie neaparat justificat fiind opinii.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mentalitatile si prejudecatile afecteaza comportamentul.
In partidele politice femeile sunt o minoritate, nu pentru ca ar intampina bariere, ci pentru ca le impiedica propria mentalitate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pe caldura asta mai poti folosi atatea cuvinte?Imi pui neuronii la treaba....

Insa da-mi totusi un exemplu de femeie puternica prin forte proprii in politica romaneasca....desi parerea universala este una predefinita i preconceputa?

Uneori ai o persuasivitate care denota ca ai fi un bun politician.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu sunt de acord. Asa cum in lume sunt femei redutabile si din punct de vedere politic si in Romania cred ca sunt insa avem de luptat cu niste "predispozitii" generalizate?

Pai daca o parte din barbati gandesc ca si Deceneus, cum ca femeile statisic vorbind "isi cauta mai intai implinirea sentimentala" si deciziile lor (inclusiv cele politice) au la baza pasiunea si nu ratiunea, nici nu ma mir ca nu-s destule femei in politica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Atunci pe ce te bazezi cand faci afirmatia ca in Romania exista o "predispozitie".Opinia mea e ca nu prea sunt in Romania femei adevarate "in politica,si ma bazez pe faptul ca nu am auzit inca.

Eu am dat acteva exemple "clasice"....

Daca e doar opinia ta....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Un exemplu clasic dat de tine este Udrea insa din punct de vedere al eficientei unui ministru al turismului dintre toti ministrii romani care au detinut acest portofoliu, Udrea are in mod incomparabil (asta inseamna ca nu exista nici macar posibilitatea de comparatie) cea mai mare eficienta pe proiecte aplicate.
Este o chestiune statistica, pur matematica fara nici o legatura cu sexul,partidul samd. Daca asociem sexul desigur dintre toti ministrii care au detinut portofoliul turismului in oricare guvern, cel mai eficient minstru a fost si a ramas pana in prezent o femeie.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Mentalitatile si prejudecatile afecteaza comportamentul.
In partidele politice femeile sunt o minoritate, nu pentru ca ar intampina bariere, ci pentru ca le impiedica propria mentalitate.



Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


[...] ajutata pe ici pe colo in mod discret si de altii.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pasiunea..depinde ce se intelege prin termenul asta....si o sa-ti explic de ce:..limba romana e una tare frumoasa care permite utiliarea cuvintelor in foarte multe contexte,de fiecare data acelasi cuvant ,in context,insemnand altceva.
A spune ca femeile sunt paionale in politica,nu ma duce deloc cu gandul la aPACA ci la faptul ca-s dispuse sa se dedice cu daruire si pasiune crezurilor lor politice,asta denotand de fapt nu patima ci "credinta patimasa in idealurile partidului sau a gruparii politice din care face parte.



Deceneus,caldura nu-ti face bine.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Uneori ai o persuasivitate care denota ca ai fi un bun politician.....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Viitorul e inainte, mai stii?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Deceneus ma superi.....pe mine nu ma impiedica nimic,de exemplu.Care mentalitate frate?

Adica cum mai baiete ca ori eu,ori tu de la caldura avem de patimit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Pasiunea..depinde ce se intelege prin termenul asta....si o sa-ti explic de ce:..limba romana e una tare frumoasa care permite utiliarea cuvintelor in foarte multe contexte,de fiecare data acelasi cuvant ,in context,insemnand altceva.
A spune ca femeile sunt paionale in politica,nu ma duce deloc cu gandul la aPACA ci la faptul ca-s dispuse sa se dedice cu daruire si pasiune crezurilor lor politice,asta denotand de fapt nu patima ci "credinta patimasa in idealurile partidului sau a gruparii politice din care face parte.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Deceneus,caldura nu-ti face bine.....


In general daca exista pasiune, aceasta (pasiunea) poate deveni un motor suplimentar al eficientei. Insa eficacitatea nu este data doar de pasiune ci si de ratiune, si din nefericire cele doua se regasesc in cele mai multe cazuri in pozitii adverse.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput