Initiativa CIVICA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Da, eu clar votez cu ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Tactica asta este "deja vu", o "supa reincalzita" a anilor '90, un tandem intre liderul experimentat si tanarul de viitor educat si stilat.

Atunci Iliescu era idolul, seful necontestat si Roman era tanarul scolit in vest, intelectual "rasat", care avea ca rol sa impresioneze femeile si pe cei care apreciau studile de top.
La APACA aparitia lui Roman a provocat o adevarata isterie. La vremea respectiva erau putini pregatiti la universitati straine, si diploma din occident era un atu important.

Acum stategia pare aceeasi, cu Basescu in rolul lui Iliescu si MRU in rolul lui Roman. Diferenta este ca vor sa mearga cu doua formatiuni politice, pentru ca votul negativ pentru Basescu sa nu-l afecteze pe MRU. Basescu beneficiaza de grupul de sprijin a celor "interesati", a profitorilor, cum a profitat Iliescu de nucleul dur al comunistilor interesati de ascunderea trecutului lor, si MRU incearca sa atraga pe cei care se lasa impresionati de imagine de "tanar si nelinistit", educat.

Ce mai este de remarcat ca inainte de '89 am avut un Ceausescu si un Paunescu, iar acum s-au clonat si s-au multiplicat si ceausestii si paunestii.
Fata de '90 se constata un regres, atat in ce priveste calitatea ministilor, si a liderilor de partid.
In '90 in guvernul Romana erau tineri cu pregatire occidentala si cu expertiza in sistemul bancar sau in cercetarea macroeconomica.
Acum sunt propulsati oameni care nu au nici o tangenta cu domeniul pe care guverneza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Tactica asta este "deja vu", o "supa reincalzita" a anilor '90, un tandem intre liderul experimentat si tanarul de viitor educat si stilat.

Atunci Iliescu era idolul, seful necontestat si Roman era tanarul scolit in vest, intelectual "rasat", care avea ca rol sa impresioneze femeile si pe cei care apreciau studile de top.
La APACA aparitia lui Roman a provocat o adevara isterie. La vremea respectiva erau putini pregatiti la universitati straine, si diploma din occident era un atu important.


Vai, saracele femei, cum sunt ele usor impresionabile si ofteaza sau chiar produc adevarate isterii cand vad o diploma straina... Ca tu poti sa aduci argumente ca asa s-a intamplat e una, dar sa spui ca acum se "marseaza" pe aceeasi "afinitate" a publicului feminin, e putin prea mult. Pentru un forum unde prezenta feminina e statistic semnificativa.

Deceneus, io cred ca trebuie sa-ti reformulezi argumentatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Din ce am observat eu un tandem cu o persoana de sex feminin, spre exemplu Udrea, sau Roberta, ar fi fost un fiasco.
Si nu numai cele doua, oricare personaj feminin din anturajul lui Basescu.
Orice femeie in politica provoaca invidie in randul femeilor. Consider ca femeile prefera sa fie conduse de un barbat, si suporta foarte greu sa fie conduse de o femeie.
Este o realitate ca femeile se deosebesc sub aspect psihologic de barbati. Sunt mai patimase si cand iubesc si cand urasc si cand fac politica.
Este opinia si concluzia mea dupa numeroase observatii si nu o consider o ofensa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Deceneus, ai intors-o ca la Ploiesti. Altceva ai spus in primul post. Nu era vorba de tandem politic ci de faptul ca tu ai mai vazut scenariul asta: drept candidat se numeste un tanar intelectual "rasat" pentru ca are priza la femei, pe care le poate impresiona pana la "adevarate isterii".

Din ce vad nu prea oferi credit populatiei feminine (care e mai "patimasa", din cate spui tu). E suficient sa ii fluturi o diploma sau un barbat "rasat" ca sa ofteze si sa se incoloneze grabita spre urna de votare.

Tot nu ti se pare ca argumentatia ta e gresita pe undeva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Deceneus, ai intors-o ca la Ploiesti. Altceva ai spus in primul post. Nu era vorba de tandem politic ci de faptul ca tu ai mai vazut scenariul asta: drept candidat se numeste un tanar intelectual "rasat" pentru ca are priza la femei, pe care le poate impresiona pana la "adevarate isterii".

Din ce vad nu prea oferi credit populatiei feminine (care e mai "patimasa", din cate spui tu). E suficient sa ii fluturi o diploma sau un barbat "rasat" ca sa ofteze si sa se incoloneze grabita spre urna de votare.

Tot nu ti se pare ca argumentatia ta e gresita pe undeva?

Eu cred ca Deceneus este un pic invidios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

De ce si-a ales Basescu in anturaj tineri si tinere cu carisma, M R Ungureanu, M Neamtu, Baconski, Lucian Croitoru, Udrea, Roberta etc..
Crezi ca pentru calitatile profesionale?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Aici nu era vorba despre ce cred eu. Ci despre ce crezi tu. Si ne-ai aratat mai sus ce crezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Aici nu era vorba despre ce cred eu. Ci despre ce crezi tu. Si ne-ai aratat mai sus ce crezi.

Toate campanile electorale au actionat pe sentimentalism si au evitat discutarea masurilor economice.

A fost cultivata frica.
Daca vin la putere partidele istorice aduc mosierii, sau ne vand tara. Pericolul maghiar dezmembreaza Romania.
Pericolul rusesc. PSD-ul cocheteaza cu rusii, Geoana a facut o vizita la Moscova. Pericolul mogulilor etc..

Au utilizat simpatia pentru liderul din popor. Iliescu era om simplu din popor si Basescu la fel. Cine facea bai de multime?
Respectul pentru intelectuali si pentru diplome a fost intens utilizat pana au compromis "intelectualii lui Basescu".

Carisma este un alt element utilizat. "Cum sa alegem bosorogii din partidele istorice? Noi va oferim tineri de succes si de viitor".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

De ce si-a ales Basescu in anturaj tineri si tinere cu carisma, M R Ungureanu, M Neamtu, Baconski, Lucian Croitoru, Udrea, Roberta etc..
Crezi ca pentru calitatile profesionale?


Gustul pt. frumos si confetti in ochii fraierilor!

Mergi la inceput