PP-DD sau raul cel mai mic?!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Nu am citit tot subiectul asta si nici nu am rabdare sa-l citesc acum.
Dar ... l-am auzit de vreo 2 ori pe DD si a zis citeva lucruri care mie mi se par de bun simt:

Daca citesti manifestul fascistilor italieni din 1919, vei gasi numai idei "de bun simt", multe foarte asemanatoare celor din programul PPDD ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

mi- au placut enorm punctele:
"intinerirea de urgenta a populatiei Romaniei"... oare ce planuri or avea ?!...
si

"eliminarea platii TVA la plata facturii"
"eliminarea taxei radio-tv"
"construirea si finalizarea autostrazii mangalia-nadlac in primele 10 luni de guvernare"

ca sa nu mai spun de titlu: Am scapat de basescu, cum face sa scapam si de crin si de ponta...

in concluzie: totul a fot lucratura fina a PP-DD



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Hai ca mi-am calcat pe inima si m-am uitat la otv :))))
Programul lor de guvernare, cu exceptia catorva puncte (gen interzicere traseism) mi se pare abureala pe fata, fac de toate, dau la toti, da nicio masura concreta economica sau informatii de unde vor lua banii aia sa le dea la toti.
In schimb vorbeau de viata personala a lui ponta. Voi stiati ca in timp ce roxana, prima lui sotie, era gravida cu baiatul lor, el o insela cu daciana sarbu? Cu care s-a si casatorit apoi, la scurt timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si ce,aici e OTV?

Nu e nimeni fara pata,asta chiar e de ras.....conteaza viata personala a lui VP?
Pentru mine nu conteaa.

Se intampla de astea la tot pasul ..si?

E vb de stilul DD....urat si mai bine MRU decat DD...
Cica de cand l-au arestat pe DD ,tot Baescu e stapanul PPDD....sa ramana la putere chiar din umbra,cum a facut Putin....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada



Cica de cand l-au arestat pe DD ,tot Baescu e stapanul PPDD....sa ramana la putere chiar din umbra,cum a facut Putin....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


chiar nu retin Basescu nu e si el in tagma "ciocoilor". Ma uit rar (adica rar de tot) dar am retinut terminologia data e drept lui Oprescu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui eumada



Cica de cand l-au arestat pe DD ,tot Baescu e stapanul PPDD....sa ramana la putere chiar din umbra,cum a facut Putin....






chiar nu retin Basescu nu e si el in tagma "ciocoilor". Ma uit rar (adica rar de tot) dar am retinut terminologia data e drept lui Oprescu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa



??????????

Pai asta se spune pe la noi.....ca de cand a fost arestat...a dat-o la pace cu Basescu....
Tu stii altceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Nu am citit tot subiectul asta si nici nu am rabdare sa-l citesc acum.
Dar ... l-am auzit de vreo 2 ori pe DD si a zis citeva lucruri care mie mi se par de bun simt:

Daca citesti manifestul fascistilor italieni din 1919, vei gasi numai idei "de bun simt", multe foarte asemanatoare celor din programul PPDD ...


Mai asa o fi.
Dar asta cu traseismul politic e ok. E chiar de retinut si ar tb aplicata, indiferent cine cistiga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui catrinik
Nu am citit tot subiectul asta si nici nu am rabdare sa-l citesc acum.
Dar ... l-am auzit de vreo 2 ori pe DD si a zis citeva lucruri care mie mi se par de bun simt:

Daca citesti manifestul fascistilor italieni din 1919, vei gasi numai idei "de bun simt", multe foarte asemanatoare celor din programul PPDD ...


Mai asa o fi.
Dar asta cu traseismul politic e ok. E chiar de retinut si ar tb aplicata, indiferent cine cistiga.



Fascisti?????Aoleu,dar nu cred ca DD e fascist....asta ar mai lipsi..si vor sa-l aduca la conducere?......pai Zelea Codreanu ar fi mic copil pe langa el....opinia mea,desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Cand se pune in politica la inaintare poporul vine automat, apriori, stampila: nationalist!
Daca DD ar fi sincer ar fi bine pt. ca programul lui nu e rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

b.nica, nu stiu cum e programul lui DD, ca nu l-am citit. Insa ce propune pe parte economica e zero barat. L-am vazut la un moment dat zappand de pe un post pe altul si am zis sa stau sa-l ascult. Povestea cum o sa transforme impozitul pe profit in impozit pe venit (10%, ceea ce e enorm). In situatia in care se instituie o astfel de taxa ce crezi ca-i opreste pe toti producatorii, intermediarii, comerciantii sa mareasca cu 10% preturile? Efectul va fi in minusul din buzunarul cetateanului, care va plati mai mult.

Calcul simplu: presupunem ca o firma are un procent de profit de 10% din cifra de afaceri (din vanzari). Procentul dat ca exemplu e unul comun in situatie de criza, sunt firme care traiesc cu mai putin.

Asta inseamna ca la 1000 lei vanzare, firma are cheltuieli de 900 si face profit 100 lei. Firma va plati statului impozit pe profit in valoare de 100lei * 16% = 16 lei. Ramane cu profit net de 84 de lei.

Daca renuntam la impozitul pe profit si instauram impozitul pe venit firma va plati 100 lei catre stat. Din cei 1000 lei facturati, 900 lei sunt destinati sa acopere cheltuielile si 100 lei se duc la stat ca impozit. Ramane pentru intreprinzator fix zero. Deci intreprinzatorul va creste automat preturile, ca sa supravietuiasca.

Mergi la inceput