Acei doar 10%

Acei doar 10% | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Cand au fost alegerile care s-au incheiat, se discuta pe forum despre Nicusor Dan, acest matematician care si-a facut curaj sa miste bolovanul de la iesirea din pestera ... care si-a facut curaj si a crezut ca undeva, in Romania, mai sunt niste oameni care merita ... si care vor cu adevarat o schimbare. O schimbare reala si nu o vopseala peste putreziciumea politica actuala...

Economistii sunt speriati, presa occidentala e revoltata, liderii de la Bruxelles sunt ingrijorati, leul se prabuseste. In plina criza europeana, Romania este o tara blocata de cafteala politica. Si noi? Noi abia mai respiram. Iar senzatia de sufocare nu vine din loviturile pe care partidele si le aplica in mijlocul catftului.

Caci celor 10% nu le pasa de politica de partid, ci de zdrobirea, calcarea in picioare cu tupeu a unor reguli castigate cu greu in anii care au trecut de la intrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Asta ii (ne) sufoca pe toti: de uimire, de indignare, de frica.

Institutii si reguli importante au fost transformate in simple jucarii ale razboiului politic. Toate s-au intamplat in ultima saptamana si trebuie amintite si reamintite de oricate ori avem ocazia. Aici nu e vorba de politica mica de partid, ci de politica mare, cea care conteaza, care ne influenteaza direct prezentul si viitorul.


Schimbarea nemotivata a structurii unei institutii importante cum e Monitorul Oficial, trecuta direct in subordinea Guvernului pentru a putea fi folosita ca unealta in razboiul politic, ii ia in deradere pe toti romanii care cred ca intr-o tara civilizata regulile trebuie aplicate
Dizolvarea unei comisii academice independente in timp ce aceasta se intrunise pentru a judeca plagiatul lui Victor Ponta ii arunca in ridicol pe toti universitarii onesti din Romania.
Ignorarea deciziilor Inaltei Curti de Casatie si Justitie, care a judecat ca definitiva incompatibilitatea a doi parlamentari USL, transforma in caraghioslacuri toate deciziile magistratilor si actiunile procurorilor romani.
Modificarea legii de functionare a Curtii Constitutionale de catre Guvern (prin ordonanta de urgenta) pentru a putea fi folosita ca unealta in razboiul politic transforma Constitutia Romaniei in hartie de sters fundul politicienilor constipati.

Toate sunt masuri fara precedent luate in Romania, de cand am intrat in Uniunea Europeana. Sunt fapte grave in fata carora schimbarea unor politicieni cu altii in fruntea camerelor Parlamentului sunt niste detalii dintr-un marunt razboi politic.

Nu lui Ponta, Antonescu sau Basescu trebuie noi sa le purtam de grija. Ci universitarilor care au avut curaj sa-i spuna in fata FURT lui Victor Ponta. Judecatorilor care au avut verticalitatea sa-i spuna HOT lui Adrian Nastase. Si, in general, tuturor institutiilor care au transformat in realitate visul ca LEGEA SE APLICA EGAL TUTUROR.

Ce vor face acum cei 10% care au iesit la vot in iunie? Scriam ca in urma votului de atunci am constatat ca existam si noi, ca suntem cateva zeci de mii, cat un stadion plin la Steaua care urla m*** Dinamo. Dar acum, va striga ceva acest 10% occidental, bine educat si influent? Da, influent, pentru ca o tara este trasa inainte doar de acel procent de 10% care gandeste liber si spera ca, intr-o zi, isi va putea schimba tara in bine.

de aici: http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-12698381-unde-sunt-vor-face-acum-cei-10.htm

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

acei 10 la suta vor munci si isi vor vedea de viata lor, la fel ca si pana acum.
majoritatea s-au saturat de galceava politica, toti stiu ca iciunul nu e alb sau negru.
iar, mie una, mi se pare de-a dreptul enervant ca pt orice sa se iasa i strada.
intr-o tara serioasa, lucrurile nu se rezolva in strada, ci in cadru institutionalizat.
asa ca, sa faca bie parlamantarii sa stea in parlament sa se lupte pe toate caile, sa o lase balta cu declaratii aberante, sa faca ce stiu ei mai bine, adica sa negocieze, sa vanda, sa cumpere.

consider ca datoria mea de cetatean e sa muncesc, sa-mi platesc taxele, sa ajut semenii ceva mai necajiti si sa merg la vot.
cam atat.
restul sa faca aia de i-am votat.

in tot cazul, EI se vor descurca, sa vadem cat ne va costa pe noi aceasta descurcareala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

teoretic suna foarte bine ce spui tu, buli - numai ca democratia in Romania este speciala - foarte anormala si foarte atipica... si ce spui tu, nu e aplicabil.
Din pacate, la noi, vocalistii au intotdeauna mai multa vizibilitate si intelegere la mase - mai ales la cei care nu prea se ostenesc sa gandeasca ci preiau concluzii deja fermentate de la altii.

din pacate ...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

pai daca zicem asta si ne incapatanam in a urma niste tipare gresite si anormale, atunci in ele vom intepeni.

da, democratia e anormala pt ca societatea civila se manifesta iesind in strada, lipsind astfel de responsabilitate pe cei care pentru asta au candidat, pentru toata lumea incearca sa-si depaseasca nivelul de competenta si pt ca parlamentarii se bazeaza pe mase sa regleze ceea ce ei nu sunt capabili (adica sa scoata castanele din foc cu mana altora, mai simplu spus).

nu, nu tin cu niciun partid, foarte putini politicieni au putina onoare, astept si eu cu interes sa mai descopar cate unul.
si, desi as putea fi catalogata "basista", nu sunt. doar ca nu ma poate convinge nimeni si nimic ca exista ceva mai rau decat gasca lui iliescu&co.

cat despre nicusor dan, da, era o adiere proaspata. mi-a placut de el.
pana cand, dupa ce a vazut ca nu intra in consiliul general, a contestat regulamentul.
pai ce e aia, sa schimbi regulile dupa ce se incheie partida? si, in ce ma priveste, l-am descalificat.
l-as prefera probabil oricand altor pesedei sau penelei care sar dintr-o barca in alta cu o forma fizica demna de o competitie sportiva, dar nu am in el increderea pe care as fi avut-o daca si-ar fi acceptat cu demnitate procentele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Uite aici o explicatie frumoasa despre www.contributors.ro/dezbatere/la-atac-cetateni-proprietari-de-romania/" target="_blank">de ce trebuie sa luam atitudine

Mergi la inceput