Posibila extrauterina cu lichid in sac Douglas

Posibila extrauterina cu lichid in sac Douglas | Autor: clejutza

Link direct la acest mesaj

Buna seara!
Dupa doua teste de sarcina pozitive si simptome specifice (greata, oboseala, somnolenta, sani durerosi si umflati) aseara am ajuns la ecograf. Sarcina exista, e foarte mica (aprox 5+ saptamani, UM 24.05.2012), foarte vag se vede in partea superioara a uterului ceea ce pare un sac gol/fals (posibil sa nu se vada INCA, corpul galben) dar pe medic il ingrijora posibilitatea unei sarcini ectopice datorita prezentei de lichid in Sacul Douglas.
Maine dimineata la 9 sunt programata pt chiuretaj si tot citind pe net sunt cam ingrijorata. Inteleg ca in sarcina ectopica nu se face chiuretaj asa incat nu-mi dau seama ce se va intampla. Medicul mi-a explicat ca prefera anestezia totala (nu in coloana ci cu substante specifice i.v.) deoarece m-a vazut tare abatuta provind chiuretajul si i se pare mai usor pt mine dpdv psihic, ca se va face atat cu aspiratie cat si cu chiureta deoarece sarcina este foarte mica si vrea sa fie sigur ca va fi eliminata....
Am plecat speriata si ingandurata din cabinet, nu stiu la ce sa ma astept, e posibil sa ma chiureteze si sa fie totul bine chiar daca sarcina e ectopica?
Sper sa primesc raspunsuri pertinente!
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

clejutza DACA sarcina se vedea in partea superioara a uterului dupa cum spui, atunci inseamna ca nu este extrauterina, si se poate chiuretaj, insa eu una as mai cere o opinie medicala, pentru ca sarcina se poate elimina si singura avand in vedere varsta mica. eu personal inainte de a lua decizia unui chiuretaj, as face bhcg-ul la 48 de ore si in functie de evolutia/involutia acestuia as lua o decizie. din cauza unei sinechii uterine eu am avut vreo 4 sarcini oprite in evolutie pe la cca 5-7 sapt. de fiecare data s-au eliminat singure fara sa fie necesar chiuretaj.
daca este extrauterina din cate stiu nu se face chiuretaj ci o operatie deci este total diferita problema.
parerea mea mai cere o opnie unui medic si fa analizele de sange.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

In sarcina extrauterina nu se face chiuretaj,ca nu ai cum..ci operatie,ca de aia ii si zice extra-uterina ca nu se afla in uter ci inafara lui..pe trompe,pe ovare..
Daca sacul este gol,poate fi o sarcina molara,adica sa nu existe embrionul si atunci da,se face chiuretaj pt a elimina sacul embrionar.Am trecut si eu prin asta,insa s-a eliminat singura,fara sa fie nevoie de chiuretaj.Daca vrei sa tii sarcina,mai cere parerea si altui dr,daca nu,mare grija..
Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clejutza spune:

Va multumesc pentru raspunsuri! Si parerea mea este ca daca se vede sacul in uter e mult mai posibil sa fie sarcina normala, uterina iar sacul se vede gol din cauza ca sarcina este prea mica si nu se vede corpul galben. Analiza HBCG nu am cand sa fac deoarece joi plec din localitate si pt ca plec fora sot, doar cu cei mici, nu risc sa raman in starea asta de incertitudine si sa mi se faca rau sau sa se intample ceva.
Maine oricum cer un eco vaginal (ma mir ca aseara mi-a facut doar eco abdominal, la varsta asta a sarcinii, dar eu am intrat la 20.50 si dupa mine mai erau vreo 3 paciente....) sa vedem clar cum stam.
Ma gandeam ca lichidul in sacul Douglas poate fi mai demult (recunosc, de 2 ani n-am mai trecut pe la medic) pt ca am avut niste menstre f urate cu cheaguri enorme si e posibil sa fie de atunci.....
Vad maine ce si cum, bine ca vine si sotul, sper sa nu uit sa-l intreb tot ce am de gand pe dr!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

la eco abdominal sarcina se vede dupa 6 saptamani, la cel vaginal se vede pe la 4-5. daca se vede sac in uter, dar nu se vede emrbionul este de inteles, ca sarcina este inca prea mica, mai ales la eco abdominal.
NU se face chiuretaj la 5 saptamani nici la cerere, ca e riscul sa nu chiuretezi bine si sa ramana sarcina, dat fiind faptul ca e atat de mica.
Mai cere o parere, ca ceva nu suna bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Subscriu 100% la ce spune Xio. Nu sunt medic spre deosebire de ea, dar m-am confruntat cu atatea situatii de natura ginecologica incat se poate spune ca nevoia m-a invatat multe lucruri. Du-te la alt medic. Ceva nu suna deloc ok in ce ti-a zis medicul asta si in felul in care a sarit asa repede sa-ti faca chiuretaj.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

Buna ziua,

este foarte delicata aceasta situatie, deoarece medicul care a efectuat consultatia si ecografia poate stabili cel mai bine care sunt etapele de diagnostic. nu ma indoiesc de faptul ca exista o dozare de beta HCG in dinamica- adica 2 determinari efectuate la minim 48- 72 ore distanta-, si care pot ajuta foarte mult in luarea unei decizii.
dr Alina Craciun

Mergi la inceput