Copilasi iubiti de sept-oct(13)LMA Diana-Elena!!!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Ionut e tare haios cum alearga el dupa muste, dupa care tipa ma-ma.
Are momente cand vrea sa pape el singur cu lingura, dar folosim cu succes si furculita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns just_me31 spune:

Va saluta o stresata
Am zis sa scriu si eu 2 vorbe ca apoi ma striga iar ANA in fata clasei.
Saptamana asta D pleaca pe la 10 de acasa si sta la mama pana seara pe la 19 ,cica eu invat .Citesc ,dar nu se depune mai nimic .
Nu mai retin toate intrebarile lui CAMI dar in principiu treaba sta asa: folosesc cuptorul de cand s-a nascut , nu papa mezeluri , nu papa ou seara ......si nu face nici kk de 4 zile .
Cand sta in casa , coloram ,pictam ,aduce carti si eu ii povestesc ,sau o pun pe ea sa-mi arate animale , se uita si la muzica/desene pentru copii de pe youtube . Afara mergem la hinta ,dar nu se da pe ea , pe topogan se da un pic apoi sta pe el ,tot afara face baloane de sapun ,imparte jucarii , cu ale ei nu se joaca , cu a altor copii se joaca putin sau doar le ia putin .
Eu am invatat-o sa imparta ,nu am lasat-o sa-si manifeste personalitatea egoismul de copil , si acum am o problema pe care dupa examen sper sa o elucidez , da jucarii ca asa vrea ? sau ca asa am invatat-o .....ce probleme am si eu ....Ideea e ca unii parinti nu intervin cand alt copil vrea jucaria copilului lor si atunci .ma gandesc, oare am facut bine ?
Oricum dupa examen ,mergem la mare ,indiferent de rezultat .
Astept pareri ..ce si cum gestionati problema jucariilor .
si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oramona spune:

buna fetelor! nu am mai intrat de o vesnicie pe DC, nici nu am mai citit. sper ca piticii vostri cresc frumos, acusi au 2 anisori. Am citit doar ultimele pagini, asa ca va zic cum stam si noi. Mandruta merge la cresa de vreo 2 luni, asa ca a inceput sa papa vrand nevrand sunca de pui si carne din comert, cioco si produse de patiserie, astea aflandu-se in meniul de la cresa, asta este, am protejat-o destul pana acuma. I-am cumparat si acasa de doua ori sunca de curcan, cand chiar nu stiam ce sa-i mai dau si o papa cu o pofta ceva de speriat. ou noi papam dimineata , seara niciodata, nici la cea mare. Avem cuvinte noi, adica incepem si noi sa vorbim mai mult de mama, tata, apa, gata si pa, pa. De vreo saptamana adora biscuitii, striga mereu pitii, pitiii. aaaa...cuptorul cu microunde il folosim de la nastere , ba lapticul de la san, ba un fruct care-i prea rece, un iaurt si apoi papica.
Va pup si poate mai trec sa va salut!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Ramona , bine ai revenit!
Sa intelegem ca inca papa laptic de san?
Te mai asteptam, sa ne mai povestesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

vreau si eu sa-mi recomandati un sirop natural pentru tuse seaca.
Strumful meu are muci si tuseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

buna seara,

Oramona, ne pare bine ca ai scris si mai ales ca printesele tale sunt bine. Mergeti la cresa de stat sau particulara? cum s-a adaptat?
Anca, mie mi-a recomandat homeopata sirop PROSPAN si noua ne-a facut bine. Este din plante, nu scrie pentru ce tip de tuse este.
Cameluska, vad ca stati bine la capitolul joaca, mai ales daca se joaca si singura. Bine si noi impingem masinute la greu, dar trebuie sa mai variem mai ales cand este prea cald de iesit afara sau ploua.
Just_me, parca Dara avea trambulina ... o folositi? spor la invatat si o sa va tinem pumnii
Pianna, cum se simte Rebeca? i-a placut la mare?
Ana, deci asa cu Maia ... ii place sa zburde.
Anca, pe Ionut l-am vazut cu furculita
Mari, ce-i mai gatesti la Vladut? parca el era cu ciorbele ... si noua ne place "supa cu paine". Cum stati la capitolul "decalotare", parca tu aveai probleme cu Vladut. Intreb ca la noi nu-i facuta complet si ma gandesc daca n-am neglijat totusi aspectul.

sa aveti o seara frumoasa

Camelia,mami de Tudor (10/9/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameluska spune:

Buna fetelor,

Am reusit sa citesc din urma si sa vad poze cu copilasi superbi.

anca, ce baiat studios ai tu acolo, ce citeste in carti transpune pe pereti :D

nicopic, ai o artista in casa. Ati tuns voi frumusete de plete...e frumoasa si asa :) oricum vad ca ii creste repede parul

ana, ce codite frumoase ara Maia :) e o scumpa si cum rade ea cu gurita pana la urechi

cami, pesisaje superbe dar cel mai frumos "pesisaj" e la voi tot timpul. Ce-i mai place lui Tudor in apa. Se vede ca ati avut un concediu pe cinste. Deci bateriile sunt incarcate, eh la cat de fain era pe unde ati fost cred ca aveti acumulatori, poti sa mergi la lucru acum. Deci te mai lasa pana in Septembrie sa te odihnesti?

Bafta la invatat fetelor si tinem pumnii sa luati note cat mai mari :).

Ana, nu ar fi mai bine sa mergi la un medic nutritionist, sa-ti recomande o dieta? Sau tipa aia Mihaela Bilic (are grija de silueta catorva dive de pe la noi) are ceva carte scoasa, sau poate daca ii scri e-mail iti trimite inapoi ceva recomandari.

histamina, felicitari pt evolutia puiului tau, dar si pt tine, pt noile tale forme (de invidiat, de la B la C???? as vrea eu).

andreea, felicitari lui Elenys, bine a venit in clubul copilasilor cu chilotei :) acum ca e vara e numa bine sa se invete fara scutec.



Mamica fericita de Ioana Adelina [10.09.2010]

1 An si 8 Luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameluska spune:

Nu am intrat de vreo 3 sapt, de cand a cazut Ioana din patut in cap, pana acum nu au fost simptome ca ar fi eva, dar peste o saptamana merem la un EEG.

La gradi va mere din Septembrie ca nu sunt locuri mai repede. Ioana se joaca cu muulte dar trebe sa fie insotita in special de mine, de regula ma implica si pe mine in treburile ei. La nisip eu trebe sa-i pun nisip si ea se uita. Vorbeste ffff mult, aici sunt cate propozitii pe care le spune:
-are Ioana unghii mari
-sunt suparata/ a trecut supararea (se supara fff des pe orice/oricine)
-mami tine marul (in timp ce-mi dadea marul din care papa)
-sunt bucuroasa
-Ioana canta si danseaza
-sunt fata mare
-Nati aruncat nisip a cap (si-mi arata ca are nisip in par)

Are o noua pasiune, cantatul lamuzicuta, dar vad ca si Vladut le are cu muzica, in poza de profil e cu chitara. Ii place sa se accesorizeze, are 3 ineluse, ceas, lantic, bratara, agrafe ("puve") apoi se admira in oglinda. Pipi si kk la olita sau se cere daca suntem plecati pe undeva. E tare scumpa dupa ce face pipi, daca are servetele la indemana se si sterge si se imbraca la loc. Kk mai face si cand nu-s cu ea in camera si vine sa ma cheme ca a facut kk si trebe sa-l ducem la baie.

Mai avem o groaza sa va intreb, dara cum nu mai stiu ce vroiam sa zic.
Fac o listuta si revin.

Noapte buna.



Mamica fericita de Ioana Adelina [10.09.2010]

1 An si 10 Luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Just _me, vreau si eu la mare dupa examen. Mai trebuie sa-mi conving finii. Tocmai am citit ceva pagini despre realizarea unui test si despre evaluare.
I-am luat pana la urma sirop de patlagina, sper sa-i faca bine.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Buna dimineata. HAideti la cafea!
CAMISV, nu am reusit decalotarea totala dar nici nu fortez, deoarece am aflat de la mamici de baieti (nasa, verisoara mea) ca la baietii lor s-a intamplat pe la 2 ani jumate-3, fara sa forteze/insiste.
Vlad e tot cu ciorbitele, de toate felurile, orez cu legume, unt. iaurt, mere, cereale, biscuiti, pepene, castraveti, snitele de dovlecel/vinete.

Mergi la inceput