Ghiocei de Martie-Aprilie2009**434**

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Monn, e din scrisoarea medicala a Iuliei, zice: "TI prezent" ( sau TT, nu se vede prea bine) si nu stiu la ce se refera, ca sa pot traduce cum trebuie.


Tranzit intestinal prezent.

Edit: se refera la fecale si gaze.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Buna dimineata fetelor! Buna dimineata doamna doctor Mada, MEGA-EXTRA-MINUNATE felicitari pentru bb2, pentru Adela, pentru Costin si, evident, pentru tine! Mi-ai facut o mare bucurie pe care o adaug la celelalte mari bucurii prilejuite de venirea lui bb2 aici, la mamiceala noastra!

Fetelor, eu ma voi "muta" temporar la subiectul Iuliei. Bine, nu voi neglija nici Ghioceii... Monn, voi pune si eu banuti, dar saptamana viitoare. Am postat pe Facebook si, cand ma intorc, voi incepe actiunea de care am discutat. Pana atunci poate sunt gata si blogul si poate avem si actele medicale. Oricum, esti senzationala si iti multumesc ca existi!

Noi suntem la Turda, mergem in salina, a treia zi. Sunt extrem de multi copii mici, bucurie pentru Calin ca are parteneri de joaca. Am reusit sa stam cam trei ore pana acum si inca nu s-a plictisit Calin. Salina nu e foarte mare, dar are un mic loc de joaca si un lac pe care Calin (impreuna cu taica-su) s-a plimbat deja de doua ori. Eu nu m-am bagat, caci am intrebat si are 8 m adancime... si cum eu am fobie de apa... Am stat si i-am urmarit.

Am vazut-o si pe Pogo... superba. Ma uimeste ce copil serios si cuminte e! Si pe Chato, punk-rock style... Am sarit si cu Vladimir . Ce sa mai zic. Noi aici avem copii deosebiti. Si nu ca isi lauda cioara puii... Chiar asa e!

Calin, un baietel nazdravan si mamica lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Cami, si miiii de Iuliei !



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Cami si Iulia,sunteti in gandurile mele de cand am aflat socanta veste si va multumesc pt lectia de viata, dupa intalnirea cu voi nimic nu mi se mai pare greu sau de nerealizat
Sper sa ne balacim impreuna cum am planificat inca de vara trecuta cat mai repede
Nu mai ajung la Timisoara azi dar vreau sa va trimit un pachet saptamana viitoare

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Tufete dragi, va multumesc.

Georgiana, daca intri, te rog, da un semn. Ai tel inchis si incerc de ieri sa dau de tine.

Cami, ma bucur ca ai mai intrat, multumim pt vesti. Draga de Iulia, am auzit-o si eu la telefon cum voia sa te panseze... Numai copiii astia pot transforma o boala crunta intr-un joc.


Tufete, Cami are nevoie de o crema care nu se gaseste in Ro. E pentru o ciuperca in gurita. O sa postez si la topicul Iuliei indata:
Daksarin 2%.
Daca ma poate ajuta vreo tufata din strainezia, PM ca sa ii dau adresa de livrare.


Ii multumesc Aneian sau Anaanei - cum o fi? - pentru traducerea scrisorii. Cum vestile sunt bune, asta e urmatorul target: sa gasim o clinica in care Iulia sa fie operata.

Va tzuc si... zbor la alte topicuri. Mai am perle cristinesti de zis, dar uite ca nu mai apuc.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Every saint has a past. Every sinner has a future.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

monn, eu pot sa cumpar chiar azi si sa il si pun la posta (imi pui tu adresa la care sa trimit in PM), dar trebuie sa stiu daca e nevoie de un tub de 40g sau de 80g (face des ciuperca in gurita?) si uite ce am gasit pe net

Citat:
Interactions du médicament DAKTARIN gel buccal avec d'autres substances
Ce médicament ne doit pas être associé :
aux anticoagulants oraux : risque d'hémorragie grave ;
aux sulfamides hypoglycémiants : risque d'hypoglycémie ;
à un médicament contenant du pimozide (ORAP) ou du cisapride (retiré du marché en France) : risque de troubles du rythme cardiaque.
Il peut interagir avec les médicaments contenant de l'halofantrine (HALFAN).
Informez par ailleurs votre médecin si vous prenez un médicament contenant de la phénytoïne.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Tufete, Cami are nevoie de o crema care nu se gaseste in Ro. E pentru o ciuperca in gurita. O sa postez si la topicul Iuliei indata:
Daksarin 2%.
Daca ma poate ajuta vreo tufata din strainezia, PM ca sa ii dau adresa de livrare.




DAKTARIN se numeste crema

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisamada

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Monn, e din scrisoarea medicala a Iuliei, zice: "TI prezent" ( sau TT, nu se vede prea bine) si nu stiu la ce se refera, ca sa pot traduce cum trebuie.


Tranzit intestinal prezent.

Edit: se refera la fecale si gaze.

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 7+


Mada, merci. Si mie imi place mult, mult semnatura ta! Sanatate lui Costin, este si el pe lista mea de ganduri bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_05 spune:

Chatonel, multumesc esti o draguta . Nu face ciuperca in gura, dar in perioada cand face citostatice se poate face o ciuperca enorm de urata care coboara pana in intestine si sangereaza toate organele pe care se localizeaza ciuperca.Tocmai de aceea dimineata si seara dupa ce ne facem igiena bucala ne-am dat cu nistatin, dar fetele de aici au aceasta crema, care evident nu se gaseste la noi. Nistatinul e amar la gust si nu e chiar atat de bun ca si Daktarin, plus ca are gust de capsuni, parca, e mai suportabil si pt Iulia ca si gust si din cate am inteles si ca eficienta. As prefera tubul cu gramaj mai mare ca sa ne ajunga si in curele urmatoare.
Multumesc

Mada, felicitari pt burtica

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Cami, ma bucur sa aud vesti bune (cat pot fi ele numite bune)despre evolutia Iuliei. Eu merg pe principiul ca lacul din picaturi se aduna, asa ca micii pasi vor duce spre un rezultat minunat.

Multa sanatate!

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput