Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

eu imi fac griji pt ca nu au mai luat in greutate, la un moment dat ema chiar cred ca a pierdut ceva, in ultima luna ema a luat numai 200g iar eva 400g
acum nu stiu ce sa mai zic, nici eu nu vreau sa le mai fortez, atata timp cat par vesele si sanatoase = afirmatie pe baza de analize; numai Eva are o mica anemie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, salutare!

ADIPAPAZI, mi-era dor de postarile tale! Am ras bine cu sotul cand am citit despre pietricele si cutzu. Mi se par super avansati copiii tai in toate cele. Adica fata de ai mei, care sunt exact cu 6 luni mai mici, mi se pare o cale tare lunga. Si ai mei imita animale (calul si cainele), arata cati ani au, cat de mari vor creste, unde sunt nasul si urechile, cer apa si "papa", zic "mama, tata, ada (sora-mea)" si inteleg ABSOLUT TOT. Dar cam atat cu exprimarea.

Eu am o alta problema, legata de olita. Mi se pare imposibil sa-i inveti fara pampers. Adica daca incerc sa-i asez, ei in 2 sec. se ridica si incep sa se joace cu olita . Pot eu sa ma maimutaresc ca la circ, ca nu-i intereseaza fata mea.... Atunci eu imi pierd rabdarea, pun scutecul la loc si gata. Cred ca ma bazez prea tare pe faptul ca din februarie, de cand vor merge la cresa, vor avea timp sa invete la olita si ca fetele alea acolo au mai multi nervi decat mine. Ma tot ametesc eu pe mine cu gandul ca la cresa, cand ii pune pe toti picii odata la olita, e mai usor si vor sta si ai mei frumos...dar pe de alta parte, imi dau seama ca trebuie obisnuiti de pe acum putin cate putin.

Esti foarte tare cu Alcatraz-ul tau...Si la mine e la fel. Ce bine de voi ca stati o luna la munte!!! Va invidiez la maxim!!!

ANNA A, nu stiu ce sa mai zic de pisicutzele tale...Sa-ti dea Dumnezeu nervi de otel! Eu zic ca o sa-si revina, cu timpul, dar e clar ca nu vor fi niciodata niste mari mancacioase! Si priveste partea plina a paharului: u se vor chinui niciodata ca mama lor sa dea jos 2 kg .

IRIP, e mai greu un pic acuma, la inceput, dar lucrurile se vor aranja pe parcurs. Vei vedea!

GRAVIDUTZELOR, va pe toate si va doresc sa rezistati eroic pentru ca Dumnezeu v-a inclus intr-un plan maret!

Pup toate mamicile si graidutzele gemeniste si tripleciste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Mamici si burtici,
Mi-e un dor de voi de mor! Dar nu am program de net decat juma de ora zius si juma seara, ca apoi incepe musiu Fabi (care doarme cu mine) sa zbiere in limba lui cum ca sa inchid calculatoru. Si in jumatatile alea de ora tre sa caut pe imobiliare ca ne vindem maine apartamentu' si tre sa ne mutam si nu avem unde.
Pana una alta io-s cu copchii la mama, caut case pe net si trimit hausbandu' sa le vada.Nu va spun ce stres este pe mine
Nu stiu ce sa zic mai intai: noi am recoltat celule, ca altfel cred ca nu aveam somn. Am preferat sa nu avem bani
Nu am reusit sa citesc mai in spate ca sa vad ce pot spune mamicilor proaspete.
Puii mei ma baga ba in agonie ba in extaz. Agonie cand nu maninca si extaz cand totul merge struna. Eva e ofcourse inaintea lui Fabian cu vorbitul si ce multe. Asta seara mi-a spus verde-n fata, cand am intrebat-o daca mergem la baita,: Nu ! si a dat si din cap a negare. Noroc cu Fabi ca a convins-o , si a mers si ea. Inca bagam noaptea lapte la greu.
Am facut niste bube ce le-au avut toti copiii de pe strada de aici, a fost cam urat insa ne-au trecut. Nu mergem in concediu acum, ins ala iarna trebuie si nu stiu cum o s afacem pt ca Eva cred ca are rau de masina.
Sunt mandra nevoie mare ca ma duc cu cate unul din ei la magazinul din colt, si merge cumite de manuta,mor de drag. Cu amandoi deodata singura nu ma risc.
Treaba cu olita nu merge nici la noi. Sunt obiecte de joaca deocamdata. In schimb ii iau dupa mine la baie in speranta ca vor vrea sa faca la fel. Avem periute pentru cei cate 8 dinti din posesie si ne spalam" asa cum putem. Se imita unul pe altul la greu, nu tuseste unul ca imediat si celalalt. Vorbesc mult in limba lor si cateva cuvinte intr-a noastra: mama, tati, mamaia, kk, pipi, uf (cand frige trotuarul), apa, pisi, iar cand trec cai pe strada (ca mai trec) imita sunetul copitelor lor.
Cam atat ca a inceput sa se foiasca musiu.
Va pup si revin cand oi putea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mmammarutza si eu eram slaba acum cativa ani, luam pastile sa ma-ngras; pana mi-am stricat metabolismul intr-un an luand tinctura de si propolis si pana mi-am cunoscut sotul, mare gurmand si bucatar si am inceput sa bagam 2-3 concedii pe an, si din fiacere 1-2 kg in plus si uite acum ma chinui cu 5kg amarate care nu vor sa plece deloc

si mie-mi lipsesc toate fetele vechi, va citeam dinainte sa nasc, dar acum nu stiu de ce ati dispatut toate

eu nu am facut stem, am zis ca nu are rost, pe langa faptul ca sunt f putine boli care poti fi tratate, gen leucemii, si daca ar fi ceva sunt variante alternative, cum ar fi sa cumperi celule stem, sa le recoltezi din sange, tarnsplat de maduva; oricum costurile sunt enorme, gen 200.000 eur, asa ca si cu si fara tot cam aia e; speram ca nu va fi nevoie de asa ceva...oricum tehnologia va avansa si se vor recolta din mai multe chestii; oricum sangele tau nu sta acolo la infinit, ei iau banii pe stocare 18 ani, dar el rezista mac 5, si alte chestii din astea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Hola dragelor,

IoanaSgemeni foarte tare carutu! am cit despre el ca e si f usor pt ca e din aluminiu. Il recomand cu caldura. Si cum ai zis si tu e avantaj ca ii pozitionezi cum vrei. Despre senzatia ca pica-vezi ca scaunele se dau si la orizontala complet+ca au curele de prins. So dont't worry!
Si vei intra pe orce usa ca e ingust ca un carut normal.

Laura25 ce bine ca ii poti lasa la bunici la tara, au si ei spatiu sa alerge, e altceva numa la aer. Cand am fost si eu doua zile cu ele la mamaie mama ce bine a fost,erau murdare da fericite maxim!

anna totusi acu la varsta lor nu o sa mai ia in greutate asa mult. O fi si de la caldura de nu papa, o sa isi revina ele.
Nici noi nu am colectat celule stem..dpdv cum ai zis tu ca is putine boli, si operatiile se fac in padure, plus financiar nu ne permiteam chiar deloc.

mmammarutza cu olita cam asa e si la noi. Da eu le las la kilotei cat stam in casa. Si dc fac cis le zic ca nu acolo ca sunt mari ca se face la olita. Si ele aduc carpa sa stearga. Macar s-au prins ca tre sa stearga E clar ca nu sunt pregatite sa nu ne mai stresam zic. Vorba lu Papazi-sper sa nu se bage cls 1 de la 3y.

Azi is singura cu ele, sunt plictisite maxim saracele, de iesit afara nu pot desi dc mai ma maraie le iau de mana. Ca am un parc cu moketa lg casa si e si ingradit. Plus ca are scule bune de bebei nu alpinistice. Acu asculta muzica de bebe si stau cu periutele de dinti in gura. Macar tac. Vine tati la prz si dupamasa bunica sa putem iesi in parc. Sper sa nu imi faca fite si aia ca muor..O arde numa cu sfaturi da can e de ajutat pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Monas, welcome! Super bine se desurca eva si fabi! Si eu sunt terminata de reficire si mandrie cand merg de mana cu ei, sau numai cu unul, sau cand merg ca fratii amandoi de mana pret de 20 de metri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica11 spune:

Buna fetelor. Mi se par deosebite postarile mamicilor de gemenuti ca imi dau seama ce ma asteapta desi mie mi se pare sarcina mai grea, ca ma stresez sa fie ei sanatosi si sa creasca si sa duc pana aproape de termen incat dupa ce o sa-i tin in brate o sa fie floare la ureche.. va rog sa nu radeti de imaginatia mea

Am fost si noi la medic sapt asta si avem un baietel si o fetita, am implinit 20 s si ei sunt in grafic cu cresterea. Desi se cam bateau ei pe acolo. Am cateva intrebari, poate ma lamuriti.
- legat de miscarilor bebicilor- desi cam de 7/10 zile ii simt mai clar, pe baiat il simt zilnic, nu chiar fix la aceleasi ore, insa pe fetita mai rar- cred ca 1data/zi, dar nu f des ca pe baiat. Voiam sa intreb cam de la ce sapt se simt zilnic si mai puternic..e posibil sa fie diferente intre nr de miscari zilnice intre ei? La echo s-a vazut cum miscau si se antrenau intre ei, si eu nu le simteam chiar pe toate.
- legat de crestere in greutate, eu am pus 7 kg pana acum, am in talie 94 cm, si sunt micuta de inaltime...voi cum ati stat la 20 s? Eu tot vreau sa cresc sa creasca si micutzii.

Mai revin. Salutari si gravidutzelor si mamicilor de gemanutzi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MONICA, just relax! La 20 de sapt. nu ai cum sa-i simti ca lumea, tot timpul, de fiecare data cand face cate unul o tumba pe acolo. Sunt inca mititei. Vor veni, nu peste mult vremurile in care te vei ruga de ei sa nu te mai ciomageasca atata . Cat despre kg, iarasi sa nu-ti faci probleme! Se vor acumula vazand cu ochii de pe la 30 sapt incolo. Tu sa mananci cat mai sanatos, cu multe vitamine si sa nu ai impresia ca daca te ingrasi tu mult in timpul sarcinii numai pentru ca ei sa fie dolofani, vei avea parte neaparat de niste copii uriasi. Eu am vazut mamici cu un singur copil care au pus pe ele 20-25 kg si copilul a avut sub 3 kg la nastere. Bineinteles, e valabila si partea cealalta, cu mama cu 10 g in plus si copilul de aproape 4 kg la nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Eu tot intreb de Brigit ... sper ca esti bine

Am fost si noi la morfo2, baieteii au fiecare 520g, sunt bine, unul e vertical cu capul in jos - cel pe care il simt cel mai mult - si unul este ca un guguloi adunat - nu stiu de ce sta asa ... si pe el il simt mai putin, nu ca ar avea cum sa miste in pozitia aceea
Colul este ok, 3.5cm, doar ca pe vreo 0.4cm (care erau suplimentari la masuratoare, ca data trecuta fusese 4) a facut o mica palnie, asa ca m-a pus si pe mine pe progesteron vaginal, desi din mai toate studiile gasite pe net, plus parerea dr. meu din afara, la sarcinile cu gemeni nu ar avea mare efect, repaosul fiind esential.
Monica, suntem cel mai aproape una de alta cu sarcina ! Eu am luat 5-6 kg pana acum si am 98cm deja circumferinta, la 170cm.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
21+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Monas, eu la 20 de sapt aveam +8,5 kg.
Pe baieti ii simt dferit: pe bb1 il simt zilnic de la 17 s, iar pe bb2 , daca nu sunt atenta, sunt zile cand nici acum la 30s nu-l simt. Conteaza si pozitia placentei: ai mei sunt pozitionati pe peretele anterior. La eco ambii sunt circari dar de simtit il simt f bine doar pe bb1.

Brigit, ce faci? Tot astept un semn de viata sa vedem ca nu mai ai dureri. Sper ca esti bine

Nu e nevoie de capitol nou? Eu nu ma pricep

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput