Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, daca nu as lua vitamine ... nu stiu ce as face... iau femibion 2., plus magneziu de doua feluri (unul obisnuit si magnerot) si de 2 ori pe sapt de 2 sapt am luat in loc de femibion Elevit (dar am luat si ulei de peste) si tot de 2 ori pe sapt cred, mai iau si medyn forte. Uneori mai iau si zinc efervescent si uneori si vit C 1g eferv. Ma rog, reteta e combinata bine, doar ca la intervale de timp de cam 2sapt mai iau si alte vit. din care nu iau (care au si seleniu)
Dar cam astea-s vitaminele mele
Anne, ce sa fac, destul de bine, Slava Domnului, am fost iar plecati de acasa pe wk, am mai socializat, mi-am pus stomacul pretentios la cale cu ceva mancaruri diferite de la mama (ca nu a mai venit la mine de ceva vreme). Baietii au momente cand sunt f cuminti si momente cand fac mai tare, dar sunt zile si zile si e ok, ma bucur de fiecare dta cand ii simt. Abia astept sa vad la eco sapt asta ce dimensiuni mai au.
Eu am plecat de la ~67cm in talie, si 57-58kg si vad ca diminetile nu depasesc totusi 62-63kg max, acum am 96cm dimineata, ca apoi peste zi mai pun un pic am vazut. Doar dimineata dupa ce merg la baie fac masuratori ca altfel vad ca ies aiurea.

Bine ai venit, IoanaSgemeni, mai ai putin pana la termen, cum a fost pana acum ?

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
21+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:


Anne, multumesc de raspuns! Si eu tot asa sper, sa fie de la un moment de crestere mai brusca. Am mai citit pe net in schimb ca daca apare brusc durerea de spate, poate fi un semn. Nu m-a lasat inca, am vb cu un tare bun prieten, brasovean kinetoterapeut, si mi-a explicat cateva exercitii usoare de streching. In mod cert acu evit sa mai ridic de nebuna bidoane pline, pungile cu pepeni, etc.

Despre intrebarea ta cu ficatul - nu stiu sincer nimic, doar din auzite ca da, se poate sa il inghesuie, sa se aseze sau sa il loveasca nazdravanii. Cat timp trece repede, sa poti zambi fara sa-ti tremure pleoapa stanga de durere :D cred ca e ok. Daca intri in prelungiri cu senzatia, o intrebare catre medic poate fi cea mai recomandata.

Dac aflu ceva in plus, revin pe tema asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Ralu, multumesc de urare :) Pana acum am mers bine. Am lucrat pana in urma cu 2 saptamani, acum mai lucrez de acasa pana pe 1.08. Pi-orma - timp nuuumai pentru mine :D

Mai greu cu:
- gradele, dar am instalat rapid un AC pe hol, cat sa racoresca in casa si sa nu imi sufle fix in gat, ochi, ceafa, samd.
- contractiile BH care ma fac sa rasuflu ca locomotiva pana pot sa respir din nou. S-au cam indesit, dar cu NoSpa le mai tin in frau.
- dormitul: acum 1-2 saptamani eram ferm convinsa ca o sa incep sa halucinez de la lipsa de somn. Cum ma asezam pe partea stanga, cum incepeau berbecutii sa miste ca papusile Mupets! Apoi am descoperit cu ajutorul consortului ca perna 3-in-1 de alaptat si dormit e buna pe post de colac, ma asez ca la buda pe el si ma sprijin de alte 2 perne. Ca-n basmul Printesa si mazarea, mai adaug iiinca o perna. La picioare, sa stau cu ele mai ridicate. Pozitia in sine e ceva yoghin care te face sa ridici din toate sprancenele :)))) Imi ia 3-4 minute tot ritualul de pregatire si sunt convinsa ca arata cel putin caraghios. Dar minunatia este ca dorm neintoarsa ore buneee. Deci merita efortul meu.
- hemoroizii: pentru ca eram lipita de calc ziua si dorm practic in pozitia sezand noaptea, am inceput sa simt durerile si sa vad firisoarele de sange :(( Prin urmare, ziua mai misc o rufa lejer, ies la o plimbare spre seara cu viitorul tatic, in orice caz - activitati mai variate decat stat in fund. Crema inca nu am folosit, am de la dr. mea recomandare dar crema aparent s-a retras de o saptamana - 2 de pe piata din cauza unui lot aiurea.
- extrasistolele: le-am rezolvat cu ignoranta, dupa ce analizele cardio au aratat ca nu e vorba de ceva grav care sa afecteze pruncii. Medicamentatia specifica de metablocante m-a speriat la efecte adverse si dupa ce m-am consultat cu dr mea, am decis sa nu le iau.
- vergeturi - dupa o explozie de acum 10 zile si temeri ca mi s-a si crapat burta, am luat ulei de cocos de la Plamer's si e mai bine ;)

In rest, daca as duce-o tot asa macar pana in saptamana 35, ar fi grozav! La inaltimea mea si latimea bazinului, am un tremurici si ma bucur de fiecare saptamana adaugata :)

Vitamine - am vazut ca si tu iei ceva, nu gluma :D Am recunoscut Elevitul, Omega3, MagenB6 si Magnerotul - le iau si eu pe langa Utrogestan200.

@Yasmi - O pancarda cu slogan de sustinere si din partea mea :) Astept sa citesc vestile bune despre voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna gemenistele!
long time no write..

irip merci de apel! suntem bine, tocma am termenat un episod de muci lichiz-fara alte pb tratat de mine acas cu ibalgin si picaturi. Avem 1an si 8 luni,Mara incepe sa zica chestii, Ili nu prea. Sunt mancacioase maxim, aia mica=Ilincuta e furacioasa si ii ia totu lu sorsa,aia tipa disperata NUU Icaaa NUU ! tot ii zic ca nu e voie, tot o pun la coltu de pedeapsa - ea la fel face.
Pe blog am scris cum a fost la tara cu zuzele astea si ce purcelizme au mai facut

- Cikas care ati nascut acu, felicitari sa fie sanatosi si dormiciosi!
-noi aveam sistem cu hraneala noaptea, eu dormeam cu ei in camera si cand urla una dadeam bip lu Pufi, venea si lua pufa tipacioasa ii dadea sa pape si sch kk si eu ma ocupam de cea ramasa. Tot asa am incercat sa hranim in acelasi timp ca sa se simultaneizeze, si ne-a iesit smecheria. Am avut noroc zic eu si de la 2.5 luni dormeau toata noaptea (22-6-7). Invatate singure in patut, cu lumina stinsa si fara zgomot. Asa e si in ziua de azi - da s-a lungit dorm de rup patu pan la 9-10.
-Incercati pe cat e posibil cand se scoala unu sa ii dati si celuilalt, si in timp stomacelele lor o sa ceara cam la acelasi interval. Asa va faceti viata mai usoara.Mai ales cand nu aveti ajutor.

- Cu colicii nu am avut pb. Le-am dat si infacol, bonisan ca se chircea Ilincuta. Dealalante mai scumpe nu. Slava DOmnului ca nu am avut nopti urlatoare, cu plimbat pin casa..
- Miru cine zicea ca se strange asa si se schimonoseste-asa facea Ili si scotea un sunet ca de soricel.
Au papat LM si LP mix pan la 6 luni, ma tot mulgeam si in final a scazut f mult lapticu...am renuntat ca ele deja dormeau toata noaptea si eu stateam ca nebuna dimi la 7 sa ma storc de 120ml care ii imparteam - stit bine- frateste ca doara asa e cinstit in gemenie.
- incercati sa ii scoateti afara cat mai mult, mai ales dc sunteti cu lp-iei la tine dozat deja, ei dorm frumos la aer, le face bine, si voua va face bine sa vedeti lume, mai socializati cu mamicile..

Balanta te pupic si bine ai venit in mamicie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Yasmi suntem cu gandul la tine

Sugubina, ce ma bucur ca ne-ai mai scris. Notam si bagam tot la cap.

Ralu esti o fericita Daca reusesti sa o tii tot asa, vei fi o mamica fotomodel. Te iei de mana cu Anna, care vrea sa fie o bunaciune si ne dati clasa .

Anna. Mammarutza cum a fost in concediu?

Brigitt, pe unde umbli? Numeri voturile la referendum

Eu am avut o noapte crunta, cred ca cea mai oribila de pana acum. MI-a fost atat de cald, am transpirat continuu, m-am invartit, m-am sucit.... numai buna de somn nu a fost. Pe caldurile astea bbii vostri misca energic? Ai mei parca s-au potolit si nu mai joaca tzontzoroiu la mine in burta

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

IoanaS, multumesc si eu de insiruire ca inca nu am ajuns la toate pe care le-ai scris, dar e bine de stiut. Batai aiurea de inima eu am oricum (si acum niste ani mi se daduse un betablocant sa iau) dar am refuzat sa iau ceva, incerc doar sa nu ma agit foarte rau, ceea ce cu caldura asta de care vad ca ne vaitam toate, e extraordinar de greu si mi-o ia inima la goana rau uneori.
Vad ca si tu ai rezistat bine pana acum, daca ai si fost la lucru pana la 28s, sa dea Domnul sa fie bine in continuare.
Pozitia de dormit cred ca e super haioasa de afara, dar imi dau seama cat e de greu pt tine ... pe mine inca nu ma incomodeaza burta, pot sa ma aplec si sa fac mai tot ce faceam si inainte, si tot mi-e greu cu somnul in special din cauza caldurii ... pt ca si eu sunt fff fierbinte, 37.3-4 ... nicio vara nu am suportat-o asa greu ...

Anne, nu stiu daca si cat mai merge treaba asta cu nemancatul si lipsa de pofta ... ca astept racoarea si poate atunci recuperez :) si daca ma ingras, asta e, stiu sigur ca slabesc dupa daca vreau, doar sa nu ma lenevesc :) De asta uite ii apreciez vointa lui Anna !
Nici ai mei nu mai misca atat de mult ca mai in urma si ma gandeam ca poate e ca nu mai au loc la fel sau e de la caldura ... ca daca si pe mine m-a ajuns de catva zile ...

Brigit, si eu ar trebui sa merg sa mi refac analizele si mi-e groaza de colectatul urinei ca eu de la caldura ma scol de 4 ori pe noapte si beau apa si ma duc la baie ... dar astept cu nerabdare sa vina ploile astea anuntate de miercuri.


--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
21+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatza gemenistelor!!!

sa aveti o sapt frumoasa,ma bucur ca sunteti vorbarete!!!!

Ioana, bine ai venit, sarcina usoara si cat mai aproape de termen sa rezisti!

Anne, numar norisorii si palele de vant, eu nu mai pot cu caldura asra! Si bebicii mei sunt mai puturosi, dar nu ma plang, caci se agita suficient. Nazdravanila cel putin avea zile cand ma gandeam ca nu doarme deloc, si cum va povesteam tzopaie de mama focului pe col.

Ralu, da, iei si tu ceva vitamine. Mie mi-au sosit analizele si deja am mai primit si fier in completare, pt hemoglobina la limita. In rest sunt fff fericita ca analizele de ficat sunt bune, m-am dres ffff bine cu silimarina, data trecuta aveam transaminazele 55 si acum e 15. Bine, am si avut o perioada dupa cerclaj cand luam utrogestan pe gura si sigur asta mi-a afectat functia hepatica. Magneziu meu e la limita, cu tot magne b6 administrat zilnic. In schimb eu nu am contractii, cred ca foloseste la ceva.

Anne, cu durerea dinspre ficat nu stiu ce sa zic. Eu am buburuzica asezata transversal sus de tot, peste ficat si stomac, nu am nicio durere. Insa la masa e fff challenging, dupa ce iau cateva inghitituri deja ma simt full. Si daca fac imprudenta sa fortez -ca mi-e foame, chiar rau uneori, dupa aia simt ca pleznesc.




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

am revenit, m-am porcit de tot, am luat 2 kg intro sapt, vai de mine iar treb sa fac foamea ca sa dau jos, si incepusem sa arat asa binisor :(

a fost ok, mancare buna, mai mult peste si fructe de mare, dar si multa feta si paine si de aici kg in plus

fetele sunt bine, nu prea am timp de ele azi ca e inchidere de luna, diseara la baita sa la cantaresc si sa le vad cum mai stau

diferenta dintre ele s0a pastrat, desi in ultimul timp a inceput Eva sa recupereze un pic,dar sa vedem diseara

revin pe seara sau maine cand sunt mai libera

nu am fost cu fetele in concediu, ce concediu ar mai fi fost ala cu simandicoasele astea care nu mananca mai nimic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna fetelor , am si eu o intrebare la voi, daca nu va suparati ...voi ati facut o ecografie pe trimestru sau o eco pe luna? Cred ca doctorul meu vrea sa-mi faca o eco pe trimestru, am facut morfo de trim 1, acum m-am vazut cu el, dar doar s-a uitat la copii, nu i-a si masurat etc...si ne vedem data viitoare peste 3 sapt, dar nu cred ca-i va masura nici atunci, ca mi-ar fi zis sa ma programez pt eco...cred, parerea mea ca asteptam morfo de trim 2... eu i-as masura macar o data pe luna... poate le dauneaza la copii sa fie masurati atat de des, adica macar o data pe luna, stiti cumva?


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ana, bine ai venit acasa! Deci ati avut concediu fara caprite? Maaama, ce te invidiez pt ca stai bine cu nervii capului, cum spune o prietena, si te poti detasa de ele. A fost prima data cand ati plecat fara ele, cum ti s-a parut? Eu am prietene de au copii de 4-5 ani si nu au plecat nici macar o sg zi fara copii, acum ca s-au obisnuit asa chiar ca e f greu. Deci te felicit inca o data!

Diancic, nu e cu nicio suparare, dar de unde si pana unde ideea asta periculoase pt copii? Este cea mai non invaziva si sigura metoda de diagnosticare. Lunar mi se pare chiar f rar, eu am mers mereu la 2sapt. Si ce ecografie e aia in care se uita doar la bebei? pai e vizionare sau ce e? Eu de asta ma duc, ii masoara pe ei, fluxurile pe artere. Normal ca ma bucur sa ii si vad, insa cum ar putea sa se pronunte cineva daca sarcina e ok si merge bine daca doar se uita la bebei?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput