Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

revin: vaccinuri vom face doar pe cele obligatorii.
anestezie am avut peridurala. m-am simtit excelent de la ea, iar recuperarea dupa cezariana a mers f f bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna fetelor, multumesc de raspunsuri
balanta felicitari si in direct, sa va traiasca si sa fie sanatosi.
am si eu cateva intrebari daca nu deranjez si poti raspunde...la cate sapt ai nascut? ai planificat cezariana sau ai mers de urgenta? ma refer dac s-a rupt apa, pierdut dop? sau ai mers inainte. cat au avut bebeii la nastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

am nascut la 36 sapt fiindca bb2 (cel cuminte) s-a intors la 180 grade (era cu capul in jos si s-a mutat cu picioarele in jos...). am lesinat de durere (la propriu, in pat) si nu am stiut ce s-a intamplat - noroc ca era sotul acasa. a chemat salvarea si am mers la maternitate, cu oxigen si perfuzii. doar o zi mi-au mai putut prelungi sarcina, desi am avut non stop gynipral pe injectomat. dilatatia era de 3, dopul in vagin, sacul lui bb1 se vedea lejer - travaliu in toata regula...culmea este ca firul ce cerclaj era intact.
bb-ii au avut 2.5 si 2.7, insa au scazut destul din cauza de icter sever (eu si sotul avem incompatibilitate de grup sanguin). au recuperat insa, acum au in jur de 3 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, eu le-am dat prenan, dar de 2 sapt le dau la amandoi nan 1 HA. pt colici la noi functioneaza si Protectis (picaturi probiotice) care ii ajuta si la tranzitil intestinal (fetita facea kk bobite tari, iar acum face normal, iar el chiar de 2-3 ori/zi). sunt scumpe si doar 5ml, dar eu ma duc in seara asta sa imi mai cumpar. eu lapte nu am avut, cu greu scoteam la pompa electrica 10-15 ml.
balanta_tm, te ajuta cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

balanta multumesc mult pt raspunsuri...se pare ca si la tine au aparut problemele pe 9, 10 iul., exact cand era sa nasc si eu...la 34 sapt la mine...acum slava domnului ca am trecut de 36. inca o data multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

yasmin, bine ca ai depasit 36-le . si de la 35 incolo cred ca este ok.

irip, deci si voi ati fost cu ""pre"". si ai mei, pana la 3.5 kg vor bea aptamil prematil, apoi aptamil 1. neonatoloaga care i-a asistat la nastere este f stricta, si considera ca ar fi trebuit sa ii nasc la 40 sapt ca sa fie la termen , asa ca i-a incadrat la prematuri si ne-a trimis la investigatii (eco transfontanelara, control oftalmologic, eco abdominala).
cum le dai picaturile astea protectis? eu am comandat azi infacol original (produs in uk) dar pana maine cand imi soseste as lua si eu un protectis pt bb colicios, ca sa trecem mai usor de noaptea asta.
legat de ajutor...este sotul acasa pt inca 2 sapt jumate dar aoi cred ca voi lua femeie ca ma epuizeaza ritmul asta. si eu sterilizez toata ziua, spal si calc. plus ca ma si mulg.
uneori uit sa mananc, asa sunt de prinsa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta felicitari ptr bebei...ma bucur enorm ca sunteti bine.

Si noi avem colici dar nu asa tare...mai cedeaza la Infacol iar de azi ii trec si pe Protectis.Am probleme cu fetita care da laptele afara foarte usor sper sa rezolvam...

Yasmin eu am avut cezariana de urgenta seara am facut rahianestezie in coloana am fost treaza toata operatia, nu am avut dureri de cap dar am respectat regula sa nu ridic capul, de miscat am putut in parti ptr a bea apa...operatia a decurs bine recuperarea la fel sunt grele primele 5 zile din cauza durerilor mai ales la ridicare.
Aveti grija la statul in fund eu a trebuit sa ma mulg la 3 ore ptr a da laptele meu si mi s a deformat putin operatia dar cu corset am rezolvat.

Sarcini usoare in continuare...si cat mai multe saptamani...

va pup dulce pe toate



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, sa stii k si aici la fel se considera k ar fi trebuit nascuti tot la 40 sapt. noi am fost la neurologie pediatrica (dr ne-a cominicat varsta corectata), la oftalmologie (am crezut k lesin cand am vazut ca i scobeste in ochi - plangeau si ei si eu), la eco de sold si la eco transfrontanelara. Toti dr luau in considerare 40 de sapt de gestatie. Chiar ma gandeam ca sunt mamici cu un singur fat care nasc la 37 si nimeni nu le/a zis nimic. Fetita (avand greutate mai mica) a stat mai mult pe prenan dar pt ca incurcam cutiile de lapte noaptea am trecut o si pe ea pe Nan Ha1.
eu ii dau ei si Bonisan iar lui Infacol. am si baby water gripe dar nu am vazut niciun efect. cel mai bun medicament pt colici sunt bratele de mama ele merita toti banii!!! noaptea cum dorm? noi am impartit copiii, fiecare dormind in alta camera cu cate unul, asta pt l toti 4 ne sufoc si nici ni ne odihneam. termina unul de mancat se trezea altul.. era k in gara. eu d seara pregatesc biberoanele, le pun apa, pun laptele in dozatoare si mi le iau in dormitor. doar intind mana si prepar.mulsul cu pompa ma distrugea fizic si psihic. stateam o ora si jumat pt 15-20 ml. am cedat. eram epuizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

protectis le dau 5 picaturi pe zi/ dimineata. azi o sa le dau cand venim d l plimbare caci treb sa cumpar. treb tinut la frigider insa eu nu l-am tinut k ma gandeam sa nu ii doara in gat dak le dau prea rece. o sa il amestec in lingurita cu laptele care e la temp camerei. i-ai scos la plimbare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

anabel mersi de informatii...
se pare ca eu am rams din trio-ul care rotunjea martea...oricum eram ultima...era balanta, tu si eu...asadar trebuie sa apara si bebelusii mei, speram sa fie totul ok. cat timp nu ai avut voie sa ridici capul dupa operatie?

Mergi la inceput