Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

eu in continuare sustin ca iarna nu-i ca vara :)) As fi preferat sa prind iarna cu sarcina avansata.

Miercuri am programare la Herghe sa-mi masoare transvaginal colul. Vad exact cum se comporta si decid daca nasc cu el sau nu. Ca mie inca nu mi-a trecut supararea pe Sasistenta lui....ce-i depret eu sunt o persoana ranchinoasa si tinnnn supararea nu gluma :)


Vezi ca te am drept reper. Daca bb tai aveau 800 g atunci si ai mei trebuie sa se ridice la greutatea asta. Au inceput sa fie f activi...amandoi. La tine?

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, pai sigur vor avea mai mult, ca asta era eco facuta la 25 sapt 3z.
Voi sunteti mai mari ca noi cu 10 zile, si faci controlul pe la 27, deci vor fi babani.

Ai mei buburuzi au zile de sunt super agitati, si faza cea mai tare este ca baietelul se miscoceste de numa. El este cel pozitionat jos si a avut perioade cand ma zgandarea ca lumea. Ultima surpriza e ca s-a intors, este din nou pus transversal, paralel cu sora-sa, cu spatele spre col. Pana la ultima eco se mutase cu capul in jos, s-a razgandit vad. Evident ca am simtit cand se revolutiona prin burta, insa nu imi imaginam ca se intoarce, si dr s-a mirat ca a avut spatiu de ditai manevra.

Si noi terminam camera ( ne-am hotarat in primul an macar sa punem mocheta peste parchet, mai tb facuta operatiunea asta) si dau drumul la shopping, ca am si dulapuri sa le depozitez.

Te astept cu impresii, evident


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Si tot despre miscarile lor, sa zic ca da, am inceput sa ii simt si altfel decat pana acum, daca la un moment dat ii simteam ca pe niste mingiute ce se rostogoleau, acum deja percep miscari de membre, cand se misca burta se miscoceste in 2-3 locuri. a fost f ciudat cand am simtit pt prima data piciorusul domnisoarei, cum imi ridica usooooor de tot o portiune de burtica in sus, cred ca pe masura ce devin mai lungi si mai fortosi miscarile sunt mai surprinzatoare.
Ah, iar nazdravanul acum nu mai loveste in vezica - un lucru bun, ca uneori chiar era super strange senzatia-insa baga pumni si picioare la ovare, un deliciu cand se apuca de gimnastica.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

oricum ai tai sunt msaricei. Baietii mei la 23 de sapt aveau 500 de g si ai tai la 25 aveau 800. Sa vezi tu ce grasunei vei avea . Acum am dat in patima bio si umplu casa cu bumbac organic si produse bio

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, pai mai baga linkuri de la site-urile unde ai comandat si esti multumita.

Din bumbac organic m-am hotarat sa achizitionezxcateva seturi de la pifou. Ma enerveaza insa ca pe segmentul 0-1 luna nu am gasit salopete cu totul care se inchid in fata, inteleg ca alea sunt cele mai comode. Asa seturile au bluzica +pantalon, te cam chinui la schimbat, mai iese bluza din pantalon...nu voi lua f multe de astea.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Brigit dar de ce nu le iei mai mari? Ia-le nr 2 pt 2-3 luni caci ei vor creste. Cat te costa transportul la Pifou? Nu am facut nicio comanda de la ei caci ma enerveaza preturile lor care nu sunt deloc afisate. Au sectiunea "en-gros" de unde poti cumpara seturi de 5-6 body-uri si salopete dar n-ai sa vezi pretul expus.

Nu-ti pot face un raport cu ce am folosit si am fost multumita caci inca nu am folosit nimic. Am comandat prosoape bio de aici http://www.estiacasa.ro/cauta.php mi se par foarte bune caci m-am gandit sa-i sterg pe bb cu ele si apoi sa le pastrez tot pt ei. Caci prosoapele cu gluga le folosesti cat le folosesti si apoi ce faci cu ele? Dar nu mai sunt in stoc prosoape de maini ci doar de baie. Eu am apucat si am cumparat un set, dar azi vroiam sa fac o alta comanda sa mai cumpar si vad ca nu mai sunt prosoape de maini.

aaaa si a folosit mama un detergent universal de la bentley Organic (29 de lei 500 ml) si inca unul de la EARTH FRIENDLY in bucatarie, pe aragaz, cuptor, chiuveta, faianta, blat si chiar pereti (lavabil) si a fost fff multumita. http://www.organicbaby.ro/solutie-dezinfectant-toate-suprafetele-patrunjel-p649-cat19 si http://www.pronat.ro/magazin/produse-curat-bucatarie/1237-produs-pentru-curat-buctria-500ml.html In rest nu am apucat sa folosesc nimic caci vreau sa le termin pe astea chimice si sa le inlocuiesc treptat cu cele bio.

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, pai nu la sectiune en gros tb sa te uiti la pifou, aceea e pt distribuitori. Trebuie sa te uiti in sectiunea personal, au preturi, tot. Comanda minima e 50 ron si transportul variaza fct de cum doresti sa livreze / posta sau curier, in fct de localitate. Oricum, nu cred ca iese mai mult de 20 ron cu curier rapid /colet. Acum nici nu intentionez sa cumpar kile de haine.

Acum si-au schimbat site ul de cateva zile, eu sper ca inca nu au apucat sa puna tot, ca nu gasesc niste chestii pe care le selectasem deja.

Eu prosop vreau sa iau si cu colt, vreau macar in prima faza sa pot sa le disting fff clar de ale noastre.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, m-am uitat la linkul cu scaunul, era acelasi cu ce gasisem si eu, doar ca eu le voi comanda din germania, am gasit cateva magazine online care livreaza si in romania la pret ok. Chestia e ca pt ca mai e pana atunci, nu ma agit acum, si o sa vad ce pretu7ri mai sunt mai incolo.
http://www.mytoys.de/Britax-R%C3%B6mer-Auto-Kindersitz-First-Class-Plus-Trendline-Lisa-2012/Auto-Kindersitze-bis-18-kg/Auto-Kindersitze/KID/de-mt.ba.ca02.01.09/2378477
De sani nu stiu ce spuneti voi acolo ... ca la mine sunt moi fara sa le fac nimic ... cojite din alea am facut si eu cateva dar le scot singura fara sa simt...
Eu am fost si la masurat colul si se pare ca a crescut, are 4cm acum doar ca a facut pe la mijloc si un mic polip depsre care doc a zis ca nu-i nicio problema.

Anne, Cu Herghe si asistenta sa stii ca asa e ea ... si eu am fost la ei cand am pierdut prima sarcina (el mi-a fcaut chiuretajul de dupa si pe langa altele rele in modul de comportare, nci nu a trecut pe la mine dupa sa ma intrebe ce fac, noroc cu anestezistul ca a fost fff dragut si m-a verificat el, ca eu ma simteam fff rau dupa) iar asistenta m-a enervat la culme cu tupeul ei ... Dar sa stii ca am cunostinte care au fost multumite de ei per total (desi asistenta a mai scos si pe altii din sarite), si oricum ca si dr. chirurg la cezariana e printre cele mai bune alegeri pe care le poti face, asa ca daca tot e cezariana, poti ramane la el .

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
18+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu! Ce mai faci?

Ca mi-ati adus aminte, cica dr mea imi face o operatie de cezariana printr-o tehnica mai noua ( sa va spun sincer ca mi-a zis cum se cheama dar am uitat) , ideea e ca muschiul uterului nu este taiat si sectionat ci desfacut cumva si apoi lipit pe langa firele de sutura, astfel incat refacerea sa fie cat mai naturala. Inteleg ca timpul de recuperare e injumatatit fata de operatia cu sectionarea muschiului. Promit ca daca imi amintesc cum ii zice scriu es


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Hai ca am gasit, pe principiul just google it

http://www.csid.ro/health/cezariana-fara-durere-da-exista-4057676/

Acum ce zic astia e cam imposibil, nu exista operatie fara durere, c'mon, dr mea nu mi-a promis asa ceva, ci doar ca dupa vreo doua luni de la operatie muschiul uterin va fi refacut aproape in totalitate.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput