Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Pe langa analizele trimestriale din tabel am mai facut -si urmeaza sa repet: calciu, magneziu, sideremie, potasiu, trigliceride, sideremie.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

catalina felicitariiiiii . Sa-ti traiasca toti trei nazdravanii . Noi suntem cu casa vraiste. Am varuit in dormitor si in baie si de 2 zile tot facem curat. Nu am avut deloc internet si stateam numai cu gandul la catalina si la o graviduta de la odisee mea. Azi, miercuri, stiam ca se interneaza fata noastra si eu nu puteam sa intru sa vad daca e bine. Pe mobil nu am avut azi semnal deci nu am putut intra nici macar sa citesc vesti despre voi. Oricum nu pot scrie ccaci nu pot intra in contul meu. De ce? Pai din cauza userului meu sau mai bine zis din cauza apostrofului. Nu se pupa apostroful de laptop cu apostroful de mobil :(

ACum au remediat problema cu cabluri si cu mufe si cu entuziasm intru sa o felicit pe catalina ca tare ma bucur pt ea.
Maine revin cu detalii despre aventurile mele cu tensiunea, pulsul, calduri, curatenie, praf etc etc.
Va pup pe toate dar si pe noua mamica si cei mai noi membrii ai nostri

+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, eu stau in fund la masa si laptop pt net, ca nu am tel generatie noua si nci nu mi-as lua ca stiu ca e destul de mare costul pt trafic ... iar ca sa intru pe dc care se misca uneori de-ti vine sa nu mai intri ... nu mai zic
mai incolo o sa imi aduc la pat laptopul si o sa stau si mai putin pe net, dar acum inca umblu si ma simt foarte bine, ieri am fost si la plimbare prin Istanbul cateva ore pana la aeroport ca am zis ca e mai aerisit decat cu ei cu masina care ma zdranganea fara mila ...
Doar ca au inceput sa si intinda piciorusele de azi cred, si m-a jenat ceva senzatia
Ma bucur ca mi-ai zis de masuratorile tale, sper si eu sa-i fac grasunei si sa si mentina trendul ascendent.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
18+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, te asteptam cu povestile negresit! Sper ca nu i-ai deranjat prea tare pe bbi cu reamenajarile. Eu de acasa de aia am si fugit, ca s-a gandit sotul sa extinda unic operatiunea trafaletul, nu era treaba mai mult de o zi, dar eu daca plec nu renteaza sa fac drumul doar pt atat, si am mai prelungit sederea.

Ralu, eu acasa am un router wireless, si e perfect caci imi asigura acces net pe ce vreau eu, mobil, laptop, tableta, fara niciun extracost, e si destul de comod, de-asta stau eu toata ziulica si surfez :) . De obicei am mobilul, noroc ca nu am user cu apostrof , m-am obisnuit cu displayul si cu touch-ul. Laptop am doar cand vine sotul cu el acasa, mi-a luat o tableta insa nu ma pot obisnui inca cu aplicatiile, si imi amorteste incheietura, prefer telefonul.

La mosie avem net doar in varianta mobila, si pt ca eu aveam ceva MB de trafic inclusi am zis sa ii fac o proba. Merge dezastruos si imi inghite mb aiurea, am sunat si am aflat ca exista abonamente speciale laptop si tableta, la vdf sunt 9 euro. Pai eu in 4 zile am facut trafic de 40 eur pe abonamentul ala pe care eram, deci ies mai bine asa. Oricum, eu am fost si prost inspirata ca am folosit tableta, asta isi face o groaza de update-uri si download-uri automate, am facut o groaza de trafic.
Revenind deci nu ti-as recomanda pt acasa altceva decat routerul, celelalte solutii sunt mai mult pt deplasari.
A fost cald la istanbul? Mie imi place f tare orasul asta are un farmec aparte.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Noi am zis ca limitam campurile elmg din casa si nu am mai pus wireless si chiar si telefonul nu-l tin in camera cu mine decat rar...
Nu stiu pe unde ai tu mosia, dar stiu ca in zone rurale romtelecom are acoperire ok, daca ai linie telefonica. (in orice alta situatie nu i-as rec :) )
Daca nu ai ales deja scaunul de masina, am gasit eu o varianat care ma impaca si pe mine cu landouri pana la 6 luni si apoi in scaun de la 0-18, britax, la ~160 euro/buc nu mi se parea rau .

La Istanbul a fost perfect ca temp (31) nu ca la noi canicula, mai adia si briza marii, era foarte frumos, de asta ne-am si plimbat (luat si feribotul si tramvai si metrou :) ) Doar ca in camera de hotel era ingrozitor de cald si sufocant, cu tot cu ACul pe care nu-l puteam tine mult ca imi da dureri de diverse... iar fereastra nu o puteam deschide ca erau postate nsite aparate de ac care faceau caldura si zgomat si mai si :)
Si mie imi place foarte mult orasul asta, nu ma plictisesc acolo deloc daca e vreme de plimbat.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
18+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatzaaa!!!!

O zi cat mai racoroasa sa aveti!

Ralu, campurile electromagnetice ne inconjoara oricum in orase. Acasa am alte doua retele wireless in range, asa ca stii cum e degeaba nu imi pun eu ca au vecinii din plin. Mosia e aproape de bucuresti, incercam cu romtelecomul sa vedem daca face fata mai bine, a vorbit sotul cu cativa vecini care aveau si cica nu se misca grozav, acum vedem si comparat cu VDF, cum ziceam 3g e dezastruos.

Britaxul e si la noi in topul prederintelor, stiu ca gasisem un magazin pe amazon uk pe la 130 lire. Eu de pe la astia din EU ma gandeam sa cumpar, sa scap de vama si costuri mai mari de transport, nu stiu cat e transportul, ca nu am facut nicio simulare

http://www.amazon.co.uk/Britax-First-Class-Group-Elena/dp/tech-data/B004716W28/ref=de_a_smtd

Uh, mi-ai amintit de vacante, daca eram mai "mobila" faceam macar ordine in pozele din concedii, sunt o gramada de cd-uri din care tot imi propun sa mai printez cateva din cele mai reprezentative. Acum timp as avea, dar ar trebui sa stau in fund la desktop, deci pica...


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Sa va mai povestesc ceva.
Mi-au aparut niste cojitze la mameleoane, i-am aratat dr cica incep sa se pregateasca.
Eu ma dadeam cu mustela 9months pe sani, nu le inmuia deloc, din contra mameleoanele se asprisera. Si mi-a zis sa dau pe san, fara a masa deloc, cu lanolina.
Eu mi-am luat Lansinoh, de la farmacia tei, a dat roade de la prima utilizare s-au inmuiat iar acum la a doua utilizare deja am scapat de cojite.



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neaza. Eu nu pricep tehnologia dar stiu ca acasa am si eu wirless de merge si laptop si mobil, dar cand ies din casa merge internetul pe telefon dar nu ma intrebati cum si de ce. Imi pare rau insa ca din spital nu pot lua legatura cu voi din cauza unui apostrof

catalina cum te simti? Ce-ti fac mogaldetele ?

De ceva vreme incoace tot aud la gavridute ca varuiesc si igienizeaa camera coilului, informatie care a trecut pe langa urechile mele fara sa-mi vibreze timpanul. Saptamana trecuta, dupa un efort intelectual sustinut, imi dau seama ca sunt idioata daca nu varuiesc. Este cald afara, se usuca repede deci ce ma impiedica sa dau cu var. Pun mana pe telefon, il sun pe lucian, ii dau verdictul fara sa aud comentarii din partea lui, el suna si face rost de 2 baieti pe care ii roaga sa vina sambata la noi sa varuiasca dormitorul si tavanul de la baia mare care era patat. Intre timp, domnul meu ma anunta ca ar vrea si el sa plece cu barca pe mare. EU, ca sa nu fiu politistul rau, ii spun ca as fi de acord daca nu ar sta mai mult de 3-4 zile ca sa ma simt si eu confortabil stiind ca nu stau mult timp singura. El este de acord si batem palma. Sambata da tot din calea mesterilor care in 5 ore au terminat tot si duminica ma anunta dsotul ca el pleaca o saptamana si "am invitat-o si pe gingirica pt ca am de intretinut relatii de bisness"...gingirica fiind o colaboratoare de-a lui, maritata. Ma deprim instantaneu dar el, smecherul, imediat si-a facut bagajul si a plecat. Nervi si plansete pe capul meu de nu va spun. Toata noaptea nu am inchis un ochi iar luni dimineata, obosita, cu tensiunea mica, ies sa-mi cumpar ceva de mancare. Nu ma mir ca mi s-a facut rau si am ajuns taras acasa. Il sun, ii spun ca imi este rau si el imi zice ca ii pare rau dar el est epe mare si nu poate veni. Am cedat nervos si i-am facut scandal o zi intreaga pana marti cand s-a urcat in masina si a venit acasa. Acasa bieninteles ca era tot vina mea: vina mea ca eu nu am inteles din "am invitat-o oe fufa" ca o invitase o singura zi cand are aia timp liber, ca eu am inteles ca sta toata saptamana cu pitipoanca pe barca, era vina mea ca eu i-am dat acordul sa plece 3-4 zile dar nu ma conteaza ca el mi-a zis ca sta o saptamana si bineinteles ca era vina mea ca mi s-a facut rau ca doar eu trebuia sa supravietuiesc cu iaurt si fructe singurele din frigider.
Tensiunea mea este din ce in ce mai mica. De o saptamana nu reusesc sa o aduc mai sus de 8/5. Creste dupa ce beau cafeaua de dimineata la 9/6 dar scade la loc. Marti a fost si mai frumos caci aveam 8/5 si puls 100. Imi amortisera bratele si nu prea aveam vlaga.
La curatenie nu m-am bagat. AM dat instructiuni ce si cum sa se faca dar eu nu m-am implicat activ decat la lucrurile f usoare. Singura bata in balta a fost ufrageria caci am mutat mobila si cand sa conectam tv-ul si internetul am constatat c anu ajung. Dar am remediat problema. Au ramas bucataria, balconul si dormitorul mic de aranjat dar le face mama.
Miercuri am programare la gineco sa vad cum stau cu colul. Mi-a comunicat data trecuta ca daca il am sub 3 cm imi face cerclaj si eu tare nu vreau .

Yasmi, Anabel ce faceti fetelor. Tot in formula completa sunteti, nu?

ma retrag poate reusesc sa ma odihnesc un pic pt ca nu prea am dormit aseara. Voi cum dormiti? Ce mancatti? la mine nu prea intra mancarea; in afara de fructe si salate de cateva zile nu prea mananc.


+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui Brigit

Sa va mai povestesc ceva.
Mi-au aparut niste cojitze la mameleoane, i-am aratat dr cica incep sa se pregateasca.
Eu ma dadeam cu mustela 9months pe sani, nu le inmuia deloc, din contra mameleoanele se asprisera. Si mi-a zis sa dau pe san, fara a masa deloc, cu lanolina.
Eu mi-am luat Lansinoh, de la farmacia tei, a dat roade de la prima utilizare s-au inmuiat iar acum la a doua utilizare deja am scapat de cojite.




citind postul tau mi-am amintit ce am visat aseara in putine clipe in care am adormit. Aveam un dr taaare tanar caare imi facea un control (doar un control) si la un mom dat imi iese de sub camasa un san . Imi aduc aminte ca sanul meu a capatat o culoare mai inchisa si il intreb daca se poate uita sa-mi spuna daca este normal. EL se uita, zice ca e normala culoarea si apasa pe sfarc si eu eram caci aveam scurgeri si ma bucuram caci stiu ca sunt grravide care incep sa aibe scurgeri de colostru in perioada asta....dar pe mine ma cam ocolesc. In realitate, chiar ma uitam la sanii mei ieri, ca sa constat ca am areola patata...este mai inchisa la culoare ca de obicei, dar pe alocuri este atat de inchisa incat zici ca sunt pete negre. Dar nu stiu cui sa arat sa-mi spuna daca e normal caci nu ma bazez pe consultul virtual :))

Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg


+ 26 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Aoleu, Anne, stai cat mai linistita! Sa stii ca cerclaj la 27 s dr nu prea fac decat daca e "groasa" rau treaba, uterul devine contractil in al treilea trimestru si nu prea se risca.

Tensiunea si eu o am mica, insa ieri dupz mers in soare doar 5 min eram la 12 si puls 110, ca m-a controlat dr de cum am urcat. Si surprize surprize, dupa doua sapt de mancat mai mult pepene si salate am 2 kg + . Nu intrebati cum se face asta, eu chiar credeam ca am slabit pana am vazut cantarul.

Cat despre patania cu sotul tau... Ma gandeam ca probabil eu chiar sunt politistul cel rau, al meu abia daca a indraznit sa ceara voie sa mearga la un concert cu Red hot chilli peppers, de plecat cu zilele de acasa nici nu se pune problema, stie ca sunt hormonata si ma pocneste cate o criza din te miri ce, incearca sa evite cat poate sa nu izbucnesc dar...eu imi mai dau in petec cand si cand.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput