Ponta a plagiat!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Bravo turturica, vezi ca ai gasit deja vinovatii...

Eu cred ca una dintre cauzele pentru care totul merge anapoda este tocmai faptul ca justitia nu-si face treaba, iar institutiile statului sunt aruncate in luptele politice.

Nu se pot condamna oameni pe principiul "lasa ca stim noi c-a furat", c-am citit noi pe net, pe EVZ sau pe Hotnews. Nu asa trebuie sa functioneze lucrurile.

Si, culmea, acolo unde furtul e mai mult decat evident si cu dovezi beton (Roberta Anastase, Videanu, Udrea, Funeriu, Berceanu & Co) nu se intampla nimic. Asa ca ce-ar fi sa incepem cu furturile adevarate? Cu vanzarea resurselor naturale, cu privatizarile frauduloase, cu atribuirea contractelor de la stat fara licitatie, sponsorilor din campania PDL, cu salile de sport si piscinele de la Cuca-Macaii, cu site-ul de 1 milion de euro al Min. Turismului si altele asemenea? Dupa aia ne putem ocupa si de faptul ca a furat unul o gaina si altul a copiat 10 paragrafe de nu-stiu-unde.

Unul dintre latratorii probasisti, in speta Huidu, a omorat 3 oameni si a luat 2 ani jumate cu suspendare, acolo cum mai e cu ochii care nu vor sa vada? Acolo nu se mai sesizeaza aparatorii democratiei si drepturilor omului? Pai nu, ca e de-al lor! Acolo a fost doar "ceasul rau, pisica neagra"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
M-ai citat tocmai pe mine care la cel putin unul din cele doua subiecte am contribuit. Poate n-oi fi scris exact ce voiai tu sa citesti !

Am fost de acord cu ce ai scris.
Am citat postul respectiv pentru ca mai continea doua afirmatii similare. Nu era o referire strict la voi, era o remarca la modul general. Daca cel mai putin vinovat suporta reprosul asta-i alta problema.
Deci reformulez, majoritatea evita discutarea problemelor de fond, mai putin persoanele citate.

Si plagiatul a devenit crima de gradul I, iar disparitia FLOTEI, crahul bancar din anii '90, demolarea societatilor comerciale, sunt considerate fenomene economice, efecte ale crizei, cand de fapt sunt efecte ale guvernarilor, petrecute anterior crizei.
Tocmai ele au amplificat efectele crizei, dar despre ele nu se discuta, pentru ca ajungem la cauze, la clasa politica in ansamblu, la felul cum a fost si cum este guvernata Romania.
Discutia este directionata spre indivizi, spre Ponta, Nastase si spre Basescu, asa cum vinovat de ce a fost inaintede '89 era Ceausescu.
Se evita discutarea relatilor din societate, atat pe forum cat si in media. Pana si AMP se ocupa de evaluarea oamenilor politici de parca subiectele de analiza functionarii sistemului ar fi tabu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ma mir ca nu va dati seama cat de grav este plagiatul.
titlul de doctor este un ideal , o culme academica ce ar trebui sa impulsioneze pe cei care isi doresc o cariera in cercetare sau in Universitate.
In momentul acesta ni se fura nu doar banii si bunastarea, ci si demnitatea si idealurile, ceea ce este absolut tragic si cumva mai degradant decat furtul flotei.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Suntem constienti de gravitatea plagiatului, dar este o probelema de prioritati.
La demnitate am renuntat demult, cand am acceptat ca presedinte un acuzat penal intr-un dosar de calibru, un "mare rechin".
Am considerat ca daca alegem un rechin o sa mamance "rechinii" mai mici, dar el a preferat sa stea la masa cu ei si sa se infrupte tot din "plevusca".
Nu mai avem ce pierde in materie de demnitate. Si nu putem recastiga demnitatea alinindu-ne in spatele unui personaj lipsit de credibilitate, fie el Ponta sau Basescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Pentru toti care sustin ca plagiatul nu ii intereseaza si nu reprezinta o prioritate, am o singura intrebare:

Ce incredere aveti voi in OMUL Victor Ponta, care pentru a impiedica analiza unui banal plagiat (cea mai grava consecinta legala a lui fiind retragerea titlului de doctor, ca demisia tine doar de onoare, nu exista vreo lege pentru asta, si nici nu poate fi condamnat la inchisoare pentru furt intelectual) a pus atatea forte in miscare?? Pai cand o fi ceva mai grav?? Adevarate fapte de coruptie/furt, care se pot lasa cu condamnari reale la inchisoare!! Tot ce a facut acum ne arata CARACTERUL OMULUI. Asta e adevarata miza, nu plagiatul. Ca daca iesea, recunostea, chiar daca nu demisiona, tot mai puteai sa il aperi! Da asa, cand se acopera de ridicol pe zi ce trece, cum mai poti avea incredere in el?
Mai stiti care era una din poeziile "moraliste" invatate in primii ani de viata? I se potriveste perfect:

Catelus cu paru cret
Fura rata din cotet
Si se jura ca nu fura
Da l-am pris cu rata-n gura
Si cu ou-n buzunar
Hai la Sfatu Popular!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

In aceeasi idee, revin cu intrebarea mea: ce incredere aveti voi in OMUL care a pacalit statul dandu-si singur casa? (Asta apropo de "batjocura pe bani publici".) Pentru ca sunt atatia useri care locuiesc in tari unde au plecat ca sa traiasca intr-o societate civilizata, vreau sa intreb, ce sanse avea acolo sa castige alegerile un astfel de om, care in plus era cercetat pentru spalare de bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Pentru toti care sustin ca plagiatul nu ii intereseaza si nu reprezinta o prioritate, am o singura intrebare:

Ce incredere aveti voi in OMUL Victor Ponta, care pentru a impiedica analiza unui banal plagiat (cea mai grava consecinta legala a lui fiind retragerea titlului de doctor, ca demisia tine doar de onoare, nu exista vreo lege pentru asta, si nici nu poate fi condamnat la inchisoare pentru furt intelectual) a pus atatea forte in miscare?? Pai cand o fi ceva mai grav??

Aceeasi incredere pe care am avut-o si pana acum, adica zero, si aceeasi incredere pe care o am in Basescu.
Pentru mine plagiatul lui Ponta nu este o surpriza! Ma asteptam sa nu-si fi facut singur teza, sa fi fost facuta de altii, si atunci nu constituie nici o mare deceptie.

Eu am scris de nenumarate ori ca putem sa ne consumama energia rezolvand un caz sau rezolvand un fenomen.
Cazul Ponta se poate rezolva simplu, prin demisie sau demitere, dar
fenomenul ramane. Nu-i mai normal sa ne ocupam de fenomene?
Fenomenle se rezolva soliciatand adoptarea de proceduri care sa impiedice astfel de derapaje, si proceduri care sa corecteze erorile sistemului universitar.
Pentru tine ce-i mai important cazul Ponta, sau fenomenul acodrarii doctoratelor?

Pana la urma a-l condamana pe Ponta si a-i omite pe ceilalti poate fi considerata discriminre. Se castiga procese cu acest motiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Apropo de ultimele postari, eu un lucru nu inteleg si pace: de ce va e atat de frica ca va fi pedepsit doar Ponta si cei enumerati de voi (Udrea&co) vor scapa ? Pana la urma Guvernul se cheama Ponta, parlamentul e majoritar USL si va fi si mai si dupa alegerile de peste cateva luni, iar Basescu are zilele numarate.

Eu zic ca ar trebui sa le vina repejor randul celor din fosta putere.

In virtutea unei logici elementare eu ma gandesc ca vor scapa cei care sunt la putere si nu cei care sunt in opozitie.

Ce argumente de teama au Ponta&co si sustinatorii lor ? Ca vezi doamne i-a atacat Basescu naucitor de cum au venit la putere. Asta ar fi de ras daca n-ar fi de plans. Ai zice ca, dupa atatia ani de opozitie sunt pregatiti sa ia puterea si stiu ce sa faca cu ea.

In orice caz, victimizarea celor de la putere, cinstiti si onesti atacati de ramasitele vechii puteri corupte este hilara, sincer.
Chiar daca ar avea vreun sambure de adevar, ar fi doar o chestiune de timp. Desigur, daca nu cumva si astia sunt fix la fel de cinstiti si onesti si atunci politica "ba pe-a ma-tii" (scuzati-mi exprimarea) are un sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Deceneus, fara suparare, dar pentru pentru mine, ai un stil foarte greoi de a prezenta lucrurile, mie imi este greu sa urmaresc. Incerca sa pui problema mai pe intelesul celor ca mine ( daca acord mult timp mesajelor tale, pana la urma ma dezmeticesc). Plus ca eu am renuntat sa mai citesc tot felul de consiratii care mai de care mai elaborate...acum eu nu zic ca nu exista conspiratii, dar uneori e greu de crezut.

Cu plagiatul lui Ponta si al altora, ramane cum am stabilit :), nu trebuie sa se inchida aceasta portita, daca planeaza suspiciunea asupra cuiva, ar trebui sa existe un organism caruia sa i te adresezi si sa dea un verdict. Eu sunt pentru egalitate la sanse, mie mi s-a luat de din astia care nu conteaza ce am facut, uite ce bine am ajuns... ohoo, i-am intalnit inca de la gradinita :D!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Apropo de ultimele postari, eu un lucru nu inteleg si pace: de ce va e atat de frica ca va fi pedepsit doar Ponta si cei enumerati de voi (Udrea&co) vor scapa ? Pana la urma Guvernul se cheama Ponta, parlamentul e majoritar USL si va fi si mai si dupa alegerile de peste cateva luni, iar Basescu are zilele numarate.

Eu zic ca ar trebui sa le vina repejor randul celor din fosta putere.

In virtutea unei logici elementare eu ma gandesc ca vor scapa cei care sunt la putere si nu cei care sunt in opozitie.

Ce argumente de teama au Ponta&co si sustinatorii lor ? Ca vezi doamne i-a atacat Basescu naucitor de cum au venit la putere. Asta ar fi de ras daca n-ar fi de plans. Ai zice ca, dupa atatia ani de opozitie sunt pregatiti sa ia puterea si stiu ce sa faca cu ea.

In orice caz, victimizarea celor de la putere, cinstiti si onesti atacati de ramasitele vechii puteri corupte este hilara, sincer.
Chiar daca ar avea vreun sambure de adevar, ar fi doar o chestiune de timp. Desigur, daca nu cumva si astia sunt fix la fel de cinstiti si onesti si atunci politica "ba pe-a ma-tii" (scuzati-mi exprimarea) are un sens.



E prea mult spus "frica", e doar un lucru obisnuit la noi. Am mai vorbit deja despre hotii "cu acte in regula", cei care nu vor fi niciodata pedepsiti sau vor fi prinsi cel mlt cu vreun mizilic. In plus, mi-as dori sa nu "le vina randul" in functie de cum sunt la putere sau in opozitie, in functie de cum are cineva interes sa scoata la lumina niste fapte. Acum puterea e "amestecata", doar nu-si inchipuie cineva ca d-nul presedinte este neutru in batalia asta, asa cum ar fi normal. In plus, vin alegerile, iar lupta, cum se vede, este crunta. Toti vor acolo sus ca sa ne faca bine.
Nu victimizez pe nimeni, si, din pacate, nici nu mai pot sa consider ca politicienii care ajung la putere, indiferent din ce partid, sunt cinstiti, luati in ansamblu.
Nu-mi place nici politica "ba pe-a ma-tii", dar imi scapa mecanismele prin care cei care sustin in mod vadit presedintele sau PDL sunt indignati acum mult mai tare de plagiatul lui Ponta decat de furturile evidente ale celorlalti. Nu pot sa cred ca exact cu asta li s-a "umplut paharul", trebuie sa mai fie ceva, si mi-ar placea sa inteleg ce. Ce face un furt material mai scuzabil decat un furt intelectual? De ce abuzurile de acum sunt mai strigatoare la cer, toti au "aranjat" institutiile cum le-a convenit si este normal sa ajunga la un blocaj.

Mergi la inceput