De ce vii pe DC, mamico? - concurs special -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Buna initiativa ,chiar am fost intrebata zilele astea ce tot scriu pe forum.....ei bine nu am raspuns dar va spun voua!


Am ajuns aici pentru ca nu ramaneam insarcinata si de atunci tot scriu si vorbesc cu ale mele colege de la Inseminare,fertilizare,oligo.

Scriu pentru ca uneori aflu mai multe decat imi spune doctorul,scriu altor fete care stiu mai putine ca mine,vin pe DC sa aflu noutati.

Vin si voi venii pe DC pentru ca am colege aspirante,foste aspirante si am colege mamici caror le pot impartasii bucurii,tristeti ,primele gangureli,ghidusenii,primul Ma-ma ale bulgarasului meu de 6 luni.

Vin pe DC pentru ca micutul meu merita o mama informata.
Si de cand tot vin pe Dc ma simt ca acasa deci nu vin pe Dc sunt aici tot timpul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Am aflat multe informatii utile citind si scriind la topicul despre bebelusi, si la primul si la al doilea copil. Este un adevarat grup de sustinere, mi-am facut prietene bune de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miley2012 spune:

EU SUNT O MAMICA DE LA SAT SI ADOR ACEST SITE!!mie imi place sa intru aici deoarece citesc foarte multe lucruri interesante,experimentele altor mamici...raspunsuri de la doctori,concursuri pentru copiilasi ....lucruri de care poate nici nu am mai auzit ,invat mai multe de la alte mamici,si asa incerc sa devin dintr-o mamica buna intr-o mamica foarte buna!Eu am patru copii iar cel mai mic copilas este de 5 luni fetita MILEY!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Am observat ca intrebarea e pusa la prezent si se refera la aceasta sectiune pt bebelusi, si am sa raspund simplu: pentru ca aici am cunoscut persoane cu care impart bucuria de a avea un bebelus si de a-l creste frumos si sanatos.
Dar raspunsul nu ar fi nici pe departe complet daca nu raspund si la intrebarea "de ce ai ajuns sa scrii pe dc?"

Si-mi amintesc acei ani chinuitori in care nu puteam ramane insarcinata, cand dupa incercari repetate m-am trezit fara posibilitatea de a concepe natural. Incet incet cateva fete de la sectiunea FIV au inceput sa faca parte zi de zi din viata mea, pana cand am reusit sa am si baietelul pentru care scriu azi la "365 de zile".

Desi usor off topic, trebuie sa amintesc ca fetelor FIV-oase le datorez ceea ce traiesc acum si implicit participarea la acest concurs. Si mai sper ca vor ajunge si cele nu la fel de norocoase ca mine sa scrie aici intr-o buna zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Haideti mamici dragi - inca 17 zile de concurs !

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

hi, hi, de ce scriu pe DC?

Acum - din dependenta mare dependenta! pur si simplu nu ma pot abtine!
Initial, am intrat cautand niste raspunsuri la intrebarea "de ce nu raman insarcinata", apoi m-am imprietenit cu fetele, apoi am inceput sa ne dam sfaturi, sa impartasim orice ne-ar fi ajutat.
Am ramas insarcinata, au ramas si ele, pe rand. Cautam informatii despre bebelusi, eram avida sa invat, orice. Si apoi, curiozitatea, ce fac bebeii fetelor? sunt bine? dar ele cum sunt?
Apoi am pierdut sarcini. 5 la numar. De ce le-am pierdut? Cauta clinici, fa analize, vezi ce au mai facut alte femei in situatia mea...
Cochetam cu ideea de FIV. Intra si vezi ce inseamna, in ce consta procedura, intra in febra asteptarii rezultatelor altor fete, traieste impreuna cu ele bucuria reusitei sau tristetea esecului...
Ne-am hotarat la FIV. Apuca-te si cauta clinici! unde? tot pe forum, ca aveam incredere.
Am reusit sa il am si pe bebe 2. Tot stau cu fetele - de la fiv, de la mamici, noi si vechi prietene...
Iar acum este mult ... dependenta, asa cum am spus.

Am cont din 2004 cred, ceva de genul acesta, deci sunt "client fidel"

Felicitari pt tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Haideti - ma sunt doar 6 zile de concurs!

Spune-ne la acest topic - de ce scrii pe acest forum - si ai sansa sa castigi una din cele 15 genti puse la bataie - o genta DC special branduita, plina cu cadouri de la sponsorii principali ai site-ului nostru !

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Ultima data de participare la concurs este 28 iulie ! Grabiti-va!

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

De ce vin pe DC?
Pentru ca aici am cunoscut persoane minunate inca de cand eram la aspirante, apoi cand am ramas gravi am intrat la odisee si am prins drag de toate fetele si acum intru aici pe acest subiect.
Scriu pt ca imi e de foarte mare ajutor sa stiu ca si alte mamici trec prin aceleasi stari/faze ca si mine, pentru ca am primit multe sfaturi bune si am avut multe de invatat de la celelalte mamici.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citind postarile anterioare am trait emotiile zilelor in care am aflat ca voi avea gemeni , se intampla exact acum un an, cand 'rasfoiam' disperata internetul pentru a gasi informatii despre sarcina gemelara si am dat de DC, cu un topic specializat in gemeni/tripleti. E drept ca la inceput v-am urmarit din umbra, citind pe nerasuflate experiente, bucurii, tristeti, ingrijorari...

Timpul a zburat si cele sapte luni ale gemenasilor mei au trecut usor si frumos datorita sfaturilor, incurajarilor si a sustinerii mamicilor de pe DC. Refacerea dupa a treia cezariana, alaptarea gemenilor, diversificarea si chiar revenirea la greutatea dinaintea nasterii sunt doar cateva dintre subiectele pe care le-am gasit aici. Chiar daca sunt inglodata in treburi de dimineata pana seara, m-am obisnuit sa poposesc aici cateva minute pe zi (alteori mai mult ), DC fiind, de fapt, portia mea de relaxare zilnica.

Va doresc sa continuati sa fiti un aliat in cresterea armonioasa si educarea eficienta a celor care vor constitui Romania de maine!

Mergi la inceput