Strugurasi de Sept-Oct 2011 *62*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

multumim fetele

jade, nici mie nu-mi vine a crede ca am avut colici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Seara buna fete dragi!

Va multumesc mult pentru grija, mi se pare extraordinar ca v-ati interesat de noi .
Imi cer scuze ca am intrat asa si am aruncat 3 cuvinte dupa care nu am mai dat niciun semn, dar eram asa de suparata si nervoasa, incat am simtit nevoia sa spun cuiva asta si cum doar pe voi va am....

Dupa cum stiti am fost la mare cateva zile, acolo Inez a racit ( defapt si Indra), i-a curs nasucul, a facut febra 38, nu m-am impacientat, luni seara insa, cand ne-am intors la Bucuresti a facut febra 39.8 - am crezut ca nu vad bine . A doua zi doar a dormit, nu a mancat nimic, asa ca am fost cu ea la dr. Acolo i-au facut analizele de sange ( au vrut sa ii faca si de urina insa nu a facut pipi deloc) si i-a iesit un indicator de infectie f mare ( normal este max 5, ea avea 150!). Dr a spus ca trebuie neaparat internata, zis si facut, ne-am internat la Gomoiu. Horror! Un salon extrem de mic, abia aveau loc 2 patuturi de bebelush, Inez nu a putut dormi mai deloc, eu nici atat, am stat chemuita in unul din patuturi...bebelushi care urlau de mama focului toata noaptea...urata experienta! Fapt pt care am decis a 2 zi sa ma externez la cerere, Inez nu mai facuse febra deloc de 12 ore. Am semnat ca imi asum si am mers acasa. Sper sa nu fi luat o decizie gresita.
Acum Inez este bine, nu a mai facut febra, mananca, inca are mucisori, dar starea generala este buna.
Cu ocazia urletelor pe motiv de administrat siropele am vazut si un dintisor sus, care sta sa iasa, ma gandesc c apoate simptomele au fost amestecate si cu cele de iesit de coltisori.

Eu abia daca mai apuc sa citesc printre randuri, nici acasa nu prea stam, caram copiii dupa noi toata ziua pe la magazine, a trebuit sa urgentam cu alegerea finisajelor si a mobilei. Inca mai avem alergaturi de facut, dar in mare parte este rezolvat.

La mare a fost foarte placut, dar am stat cam putin. Partea cea mai placuta a fost de departe intalnirea cu Lali si cu ai ei minunati si superbi copilasi, de care ne-am indragostit si eu si sotul! Paul este un viitor mare cuceritor de fete este un frumos si asa asa o privire....Teodora este o Lali blondutza in miniatura, foarte analitica si atenta la tot. Intorcea pe toate partile tot ce ii cadea in mana, analiza obiecte, detalii, figuri...absolut adorabila! . Cu Lali am simtit ca ne cunosteam deja de mult si defapt asa si este! Cu siguranta este o experienta de repetat!

Am vazut-o pe Bea! Este incredibil ce face ea, cums e da jos singurica si este asa de sigura pe ea! Pe Inez daca o pun asa pe canapea vine direct in cap Felicitari May pt marire! Ce repede se rezolva acolo totul! Daca a fi sa cer eu marire cred ca cel mai devreme in vreo luna as primi un raspuns.

Mikka - nici eu nu imi pot imagina cum as sta sa ma descurc cu copiii singurica, este de inteles ca iti este f greu! Dar cu atat mai supermami esti!

Racheel - neplacuta treaba cu inundatia! Nici mie nu imi place sa stau cu moloz si toate cele in casa, cum spunea si Dbunny! Sper sa rezolvatit totul repejor.

Dbunny - deci ii place domnisoarei la plaja! Cu atat mai bine cu cat aveti plaja asa aproape de voi! pt ca ai intrebat de mine!

Oana - deci se face bolfosica Eca!

Michella - urat record ai avut! Este o perioada mai aglomerata acum la serviciu? Poate nu dureaza mult si nu veti mai fi nevoiti sa treceti prin asta. Nici tu nici copilasii! Partea buna din asta este ca ai parintii aproape sa se ocupe de ei, ca nu stau cu straini, asta este extraordinar! Eu nici nu imi imaginez daca va trebui sa stau cu orele peste program!

Jade - multumesc!

Hayat - maine sper sa imi gasesc un moment in care sa fiu in stare sa sun!

Zubi - poate ai tu vreun deficit de fier, vitamine, etc de ai starile acestea. Sa stii ca de ex lipsa Mg-ului da tot felul de stari de anxietate. Ti-ai facut analize?
Super ca Ayu este bine! Cum altfel?

Sigur am uitat sa scriu cuiva!

Vorbeati de petrecerea de 1 an, noi ne-am gandit sa invitam la un restaurant nasii si cativa prieteni apropiati. Acasa nu fac nimic pt ca vreau sa stam si noirelaxati, fara stres sa servesc invitatii, sa strang etc. Si mi-ar placea tare mult sa mai facem o petrecere cu strugurasii de Bucuresti, chiar vorbeam despre asta la un mom dat cu Anca si Mariana. Putem inchiria tot asa un loc de joaca sau masa la un restaurant, sa le facem tort...cred ca ar fi tare frumos!

NU ami staiu ce voiams a mai spun, insa sigur am scris f mult! Oricum, sunt cu creierii in 1000 de directii!

Va pup cu drag pe toate, va imbratisez si va multumesc! Ca existati!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Ce faceti? Nani? Eu nu pot sa dorm,ca deh,cine a baut cafea dupa pranz?

Nanna ma bucur tare ca a fost reciproc! Ma uitam acum pe pozele facute de mine ,si sunt ciudate, doar trei sunt cu fatza,restul sunt cu partile de la ceafa ale fetelor. O sa le pun pe grup si fb maine,poate le pui si tu pe cele facute de sotul tau ,ca sigur a facut mai multe . Daca nu a mai facut febra eu zic ca e bine Inez. Indra cum e ? Ca ai scris ca si ea a racit. V-a prins ploaia pe afara?


May felicitari pentru marire ! Asa da! La noi daca ceri marire,de cele mai multe ori ti se spune ca nu meriti!

Imi pare bine ca vad copii tot mai mancaciosi !

Ce spuneti,organizam o intalnire cu strugurimea,mai pe toamna,sau sfarsitul lui august,sa nu fie nici cald,nici frig, sa fie inca vacanta pentru cei care au si copii la gradi sau scoala? Eu recunosc cu oarecare jena ca nu am ajuns la munte niciodata. Mereu a intervenit ceva si nu am mai mers.


Dbunny da,cam asa ceva,imi e frica de bau-bau ! Ma sperie orice umbra,orice fosnet,ma ia cu transpiratii reci,se invarte camera cu mine, de astea! La Zubi e putin mai rau, o ia cu panica si teama ca nu se descurca fara Zaib, ca daca pateste ceva ramane singur Ayan, de astea. Eu cred ca cineva specializat ar ajuta mult in cazul ei,pentru ca da in psihoze si e pacat ca devine irascibila, nesigura ...

Zubi ce a mai facut fata care a ramas in locul tau la munca si trecea rin acelasi cosmar cu actele si sarcina?

Oana ma bucur ca Eca ia bine in greutate !

A mea pitzi nici nu merge de-a busilea,ce s-o invat sa coboare din pat !

Marryan noua ne place cand esti nevorbita si doarme LEra! Ce iti mai face piciorul?

Despre mot, noi am hotarat ca vom merge la sora mea la curte, un gratar, tort, muzica, taiat din pleata + ales de pe tava+ rupt turta fetei,strict intre prieteni,familie si apropiati , si atat. Vreau sa ne simtim bine impreuna,sa nu treaca anul ne-serbat si atat.

Vai Rachel ce tampenie si cu tevile atea de apa! Si se rezolva totul pana la urma ? Si noua ne curgea aseara apa pe oglinda din baie ! Se sparsese teava de apa calda la saracii copii de deasupra! Cred ca sunt satui cate au patit de cand stau aici. Cica deja tresar cand ne vad la usa si rememoreaza ce au facut prin casa...


Mihaela cate face si Dani! Acum ca ai scris atatea ,paca le vad si eu pe ale picei mele!


Fetelor revin dimineata! Am facut un tortulet,ca sunt Sfintii Petru si Pavel,si cum PAul e derivat din PAvel... Am facut ceva bun !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Un dosar atTachment parenting in Time- http://ideas.time.com/dr-william-sears-meet-the-man-who-remade-motherhood/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata

Oana, tu esti norocoasa, eu cand am fost acasa fiimea a stat lipita de mine (de fapt si eu sunt norocoasa :P)
Acum a venit socrul meu sa mai stea cu Maia si e cam aceiasi poveste :P

May, felicitari pentru Bea si pentru marire!

Eu nu stiu cand o sa invete pica mea sa se urce/coboare ca la noi canapeaua este pana la gatul ei :(((, dar eu tot incerc sa o invat :P

Marryan, deci dak fierbem mai scoatem din nitrati? bun de stiut... eu nu stiam.
De unde cumperi bifidobacteriile, sau iti aduca cineva?
Eu inca nu am inceput sa ma gandesc la petrecere, o sa urmaresc ce fac strugurasii mai mari, ca voi

RAcheel sper sa ii dati de capat repede



Nanna bine ca sunteti bine


Aseara am fost iar la piscina, la ora 7, era cam obosita, deci de acum o sa mergem ami devreme, dar oricum ne-am distrat :D... si a avut activitatea preferata: baut apa :))) instructorul a spus ca e bine ca invata cum sa scoata apa ;)

Noi punem luni AC ca nu se mai poate

I-am luat cuburi Lego moi, e super incantata de ele, eu construiesc si ea desface, ii place sa le rontaie ca sunt moi si miros fain :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multi ani cu sanatate celor ce sarbatoresc astazi onomastica

nanna ma bucur ca inez este mai bine
felicitari pt dintisor !

bunny si mie mi e frica noaptea de bau bau

lena ce fel de cuburi lego ai cumparat , de unde ? merci

eu sunt bucuroasa din doo motive , am vandut apartamentul de care vorbeam sapt trecuta siii am slabit 3 kg

_


de T 10+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Neatzaaa

multumesc de raspunsuri

lali, pai i-am zis ce am facut eu pe unde am mers cu ce acte pt dosarul de risc si afacut si ea la fel si a intrat in concediu de risc,ca si mine..

de ieri am inceoput sa iau magneziu oricum, ma gandeam sa caut prin Pitesti reflexoterapie..nu situ ce sa mai fac...

ies afara cu ayenutu

la multi ani tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,


lena, atentie la nitriti/nitrati..apa , prin fierbere ii condenseaza nicidecum nu ii neutralizeaza. mai bine dai fructul crud si bine spalat.macar ii pastrezi vitaminele.

la minecmama e foarte meseriasa cu copiii, se joaca de parca ar da in mintea lor. de asta si trage fii mea la ea. cat am stat acolo a preferat o clar pe ea.

jade, felicitari si pt apartament si pt kg. si eu mai am de dat jos vreo 4. Perseveram. cu cat ai dat ap si cate camere are? Va apucati de casa? Sapt trecuta am turnat si noi fundatia. acu tre sa facem zidaria dar am ramas chelbosi.

nanna, ma bucur mult ca acum e bine inez si la noi ,spitalul de copii e cumplit. sper sa castig la loto sa ma internez la arcadia de o fi nevoie...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

ZIUA BUNA !
Lali La multi ani pentru Paul - si o felie de tort si pentru noi, da????

La multi ani tuturor sarbatoritilor acestei zile !!!

Lena sa vezi ce bine e cu AC. Eu il am de cateva zile si sunt f. incantata

sunt foarte stresata. Nu se mai termina controlul de la servici, ma tot duc pentru una-alta... De cateva zile ma trezesc noaptea tipand. Nici macar nu imi aduc aminte ca ma linisteste sotul O singura data stiu ca visam ca era un paianjen in pat, in rest...nu stiu de ce tip noaptea. Stres nene, stres ! si cica sunt in concediu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

Jade, minus 3 kg??? deja sunt invidioasa !!!
Eu pap o data pe zi, stres cat casa si nimic , NIMIC
Cum ai facut?????????????

Mergi la inceput