BULGARASI DE IAN-FEB 2013 (8)!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Deiutza la prima sarcina am facut dublu test prin metoda clasica sange+eco in aceeasi zi. L-am facut in sapt 12, apoi pe la 18 sapt, am facut triplu test.

Ieri am intrebat-o pe Cezara Bucur (medicul meu) ce sa fac dublu test clasic, dublu test cu sange recoltat cu cateva saptamani inainte sau dry test. I-am spus ca sunt cam ceata ca nu am reusit sa ma lamuresc ce e mai bine sa fac, ca doar nu o sa le fac pe toate.

Recomndarea ei a fost Dublu test prin metoda Nicolaides - Kryptor. Adica sangele se recolteaza in sapt 9-10,2 si eco in sapt 12-13,4. Mi-a zis ca e o metoda mai noua, de aproximativ 1,5 ani si care are o rata de detectie a sindromului Down si trisomii mult mai mare. La dublu test clasic rata de detectie e de 65% si aici e de 97%.
La noi in tara sunt doar cativa doctori cu certificare pt acest test, printre care Adela Dinu (care poate fi gasita la Regina MAria sau Columna Medical Center).

Eu ma voi duce la Columna (acolo m-a trimis Cezara). Testul de sange costa 250 lei. Apoi peste 3 saptamani ma duc la eco de bitest, unde eco costa 200 si interpretarea testului Nicolaides inca 100 lei. Adica, toata distractia ma costa 550 lei (sange+eco+intrepretare), fara sa adaug inca 50 lei pt CD si poze...

I-am spus ca am facut deja programare la Iosup pt bitest si mi-a spus ca el nu are certificarea asta. A insistat sam a duc la Adela si sa-l "tin" pe Iosup pt morfofetale, dar nu pt bitest.
Cum eu ii datorez Cezarei, pe fetita mea Cezara si bebele din burtica, o voi asculta ca stie ea ce spune.
Ah, si mi-a zis sa nu mai fac triplu test. Cele mai multe erori se dau la TT. A zis bitest, dupa aia daca vreau eu neaparat dry test sa fac, desi ea nu-mi recomnada daca iese bine DT si raman morfofetalele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Salutare burtici! Noi suntem bine, asteptam ziua de 1 iulie cand vom deveni sot si sotie.
Monica_dicut va fi bine, sunt optimista ca ne vom tine in brate copilasii.
Ancadragoman multumesc frumos!


Monica, mami de Claudiu, de Luana, si de ingeras Alma
Adun cioburi de fericire. Poate candva isi vor da mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

Buna tuturor,
da ce activitate intensa aici,nu mai apuc sa tin pasul.
eu sunt cam ocupata la serviciu, am avut si niste controale de pe la mediu si nu prea am mai apucat sa intru, dar am reusit sa citesc cam tot ce ati scris.
Bun venit tuturor burticilor noi si sarcina usoara fara probleme si bulgarasi sanatosi.
eu mi-am luat o parte din analizele uzuale si se pare ca sunt cam varza la Ca si Mg, astept rezultatul de la toxo si rubeola si merg la dr, sa vad ce spune. ma mai confrunt cu niste greturi si niste dureri de burta, insa nu indraznesc sa ma plang si imi dau seama ca astea sunt chestii minore pe langa problemele prin care trec burticile de aici si sper din tot sufletul sa treaca problemele la toata lumea si sa fie totul bine.
pretty, daca te mai intereseaza nr. dr. Nemescu sa-mi spui sa ti-l dau, eu ti-l recomand cu tot sufletul.
va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa.

Aurora de baietel neastamparat si nazdravan Robert Matei

Robert Matei

Pozici
Mateut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubblegum spune:

Si noua tot asa ne-a spus ref la trisomie, ca este mai precis prin metoda Nicolaides - Kryptor. In privinta asta mi-au luat ieri sange (9 eprubete nu stiu daca toate pentru asta dar au fost 9 eprubete ca iesisem de acolo ca dupa razboi cu ambele maini bandajate). pe 10 avem ecografia care corelata cu rezultatele testelor de sange ne va da 'predictia'.
Ieri am fost la doctor (al treilea...) si nici asta nu ne-a placut....unu la mana ca e gradiva in 6 luni si apoi a scos niste perle printre care si 'poti intrerupe medicatia de sustienre la 12 saptamani' de era sa se cearta barbate-miu cu ea.....
Anyway dat fiind ca gagica e gravida ne-am dus si ne-am facut programare la alt doctor si din fericire seful clinicii avea un loc liber pe 2 august loc pe care l-am ocupat eu.

Ayla pai tu mai ai cateva zile si gata ;) Acum doua weekenduri Campari, acum tu, o tinem dintr-o petrecere in alta petrecere ;)



10+ cu little bubble

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Buna , burtici ! Se pare ca odiseea asta este din ce in ce mai speciala ! Pe langa multi bulgarasi luptatori , foarte doriti se pare ca avem si multe nunti care ne albesc odiseea ca sa nu mai fie insangerata !
Felicitari , Ayla !

Bubble cele 9 eprubete de sange ti-le au luat si pentru alte analiza . Mie pt. DT mi-au luat o eprubeta de sange . Tot asa am platit si eu 250 de lei la sange . Nu stiu inca cat va fi ecografia dar pana pe 3 nu mai este mult si va spun .
In loc sa-mi fie mai bine vreau sa va spun ca nu prea mai pot manca nimic . Si de la fructe mi se face rau !

www.gradinacris.blogspot.com
12 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraf89 spune:

Ayla feicitari!
Crismac poate e si de la caldura lipsa poftei de mancare si senzatia de greata...

10+

Iti multumesc tie Doamne, Sf Efrem cel Nou, Sf Nectarie si Maicii Domnului pentru aceasta binecuvantare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

lorena,

ce mai faci, cum mai sunteti, tot cu greturile te lupti?

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameifetele mele de suflet
Invinge durerea,razi cat se poate,caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_76 spune:

Buna dimineata tuturor,

Vad ca odiseea are o activitate intensa aici si imi pare rau ca eu nu mai apuc sa tin pasul cu voi.Sunt foarte ocupata la serviciu, am de predat 3 licitatii pe 4 iulie si vin numai la 22-23 acasa.... nu stiu cum sa fac sa ma bag la somn mai repede, dar.... va citesc zilnic ca sa fiu la curent cu tot ce ati scris.
Bun venit tuturor burticilor noi si sarcina usoara fara probleme si bulgarasi sanatosi.
Eu am gata primele analize de sange si ma duc la control luni .... sper sa avem vesti bune. Ma mai confrunt cu niste greturi seara, insa imi dau seama ca astea sunt chestii minore pe langa problemele prin care trec burticile de aici si sper din tot sufletul sa treaca problemele la toata lumea si sa fie totul bine.

Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa.

Carmen 9+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Buna ziua
Am intrat sa va urez sarcini usoare si sa va tineti bebeii in brate sanatosi. Mai ales Monicai_dicut cu care am fost colega la dovlecei 2009.Si poate se alatura si sora mea voua ca are DPN 6 feb 2012.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Buna ziua ! :)
Io-s rupta de somn, fie-mea cu rosu-n git s-a gindit azi-noapte sa faca un puseu de laringita cu sufocare si toate cele, noroc ca aveam o fiola de Dexametazona si una de ACC uitate prin casa, i le-am pus repede un aparatul pt aerosoli, am dat drumul la Garfield :), am dat drumul la dus in baie si am facut abureala....si ne-am culcat in cele din urma. Ea, ca eu am cam pazit-o....

Bine ati venit fetelor, cred ca suntem odiseea cu sarcinile cel mai greu obtinute si cu DPN-urile programate pe cel mai mare interval de timp :). Sa ne fie de bine si sa fie intr-un ceas bun !



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput