FIV in Ungaria 165

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Samiruta multumesc domnita draga! abea astept sa-ti intorc urarile,,si cat mai repede,daa?!

Lara nu uit, nu... dar cand va citeam ca mai toate aveati blasto la frigi, iti dai seama ca m-am simtit cu "oo-le limpezi"? si apoi nimeni nu imi garanta reusita din prima...

Fetelor, ptr a beneficia de proceduri gratuite e musai sa se platesca cel putin 6 luni asigurarea medicala,,, apoi citii pe alt forum ca, chiar daca ai cetatenie maghiara procedurile decontate se fac doar la spitalele de stat,,din cate stiu Kaali e clinica privata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

jaguar...uite ca "oo"-le tale amarate s-au transformat in 2 pui minunati....ca in basmul ca martoaga care a mancat jaratec si s-a transformat intr-o mandrete de cal...asa si tu cu embrionii tai de cal B

ba la Kaali se fac FIV-uri moka...la ultima mea procedura acolo am avut punctia si ET in aceeasi zi cu o romanca din Satu-Mare,casatorita si stabilita in HU....am intrat in vorba cu ea si asa am aflat ca era la FIV4 moka cu PK

mai spunea ca daca nu ar fi avut aceasta oportunitate cu incercarile gratuite ea nu ar fi dat atatia bani pe o procedura...ca i se pare de neacceptat
dreaq...nici nu i-am mai zis ca io am platit pentru 4 bucati FIV pana acum....ca ma lua la palme ce revoltata era...chiar si in conditiile in care nu platise nimic i se pareau niste sume exorbitante.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Samiruta ai dreptate
Sorryy, eu asa stiam de pe alt forum... Daca tu ai vb cu cineva care facea asta, inseamna ca mergeee!!! Iauzi IMI!!! go go gooo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

am stiut eu ca s-a intamplat ceva de s-au strans atatea pagini..
Jaguar, FELICITAAAAAAAAAAAAAAAAAARI , nici nu stii cat ma bucur, mi s-a facut pielea de gaina cand am citit de visul cu pomuletii.
Sa te ajute Dumnezeu ca bebicii sa stea cuminti la tine in burtica pana la termen si sa fie frumosi si sanatosi!
Savureaza bucuria, o meriti din plin

Raissa, Floryma, multam de incurajari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

fetele, am facut un rezumat la "aventura" buda...
Am luat Ac 22 zile.
Stimularea cu Gonal F;
zilele 1-2-3 gonal 112.5 (ma necajeam ca e tare putin)
zilele 4-5-6 gonal 75 (aveam idei crete, sa mai bag in plus)
In z 6 US,13 foli intre 9mm-13mm, endo 11mm.. cand a vazut PK cuibarul cu oo i s-a luminat fata, zicea continuu very very good. Am facut si blood test.
In z 7-8 Gonal 75 si cate 1 Cetrotide seara.
Ziua 8 iar US si blood test.A numarat PK v-o 20 oo si a zis stop gonal! endo 13,5mm very goodd.
Ziua 9 dimineata 1 Cetrotide,, si la ora 22 Suprefact 1ml.
Ziua 10 blood test neaparat,,cam mirosea a hiper, dar ma rugam sa nu fie cazul..
Ziua 11 ER(punctia)pe 9iunie la 9 AM.A fost cel mai dulce somn ever, mi-a placut tare am fost cuminte si nu am dat la rate,cum facusem alta data de la anestezie
M-am trezit dupa exact 30min, aveam ceasul de pe perete in fata.. vine doamna si imi spune 17 oo!!!
Proba de gigei 60mil, care mai de care mai viteaz si gelat
De atunci au inceput intrebarile; oare ce facem cu atatea puiuti? ii luam aks? ii donam? etcc(stiam f bine k nu vor fi atatea embrioni cate oo, dar daca erau si pe jumatate, erau destui)
Eram in extaz, totul mersese struna pana atunci! Ne vedeam de contzed si ne plimbam zilnic,,
Am sunat a 2 zi la laborator, 5embrioni!(1 zi)
Am zis ca au incurcat aia borcanele,,, in fine
Urmatoarea zi(ziua 2) cik 5 embrioni + alti 3 dar cam slabuti..
PK a zis ca decide in z 3 daca mergem la blasto sau facem ET in z 3.
In z 3 iar 5 embrioni,, PK zice k mergem pana la blasto.
De aici a inceput agonia,, imi era tare frica, nu vom avea ce transfera.
IN z 4 , 5 puiuti.
In z 5 la ET, 14 iunie, aflam ca sunt 2 blasto B si 3 morule care le mai lasa in laborator.. endo 12mm.
Am vazut micutii la microscop, erau diferiti proba cu cateterul gol, apoi transferul, facut pozica la micuti si by by.
Am sunat urmatoarea zi ptr morule, eram oarecum sigura ca nu au congelat nimic,,, si asa a fost
De atunci m-am rugat continuu sa se prinda macar un puisor!
Dupa ER am avut Doxiciclina 100mg 2/zi, Bromocriptin 1/zi, Medrol 16mg 1/zi Utro, 600mg/zi. Am facut si jumatate de Ovitrelle dupa punctie.
Dupa ET continuat cu Utro si Bromocriptin.
Dupa punctie m-i s-a instalat o constipatie urata raauuu,,nu reuseam cu nici un fel de combinatii ciudate(struguri cu lapte, cirese cu lapte, juma de kil de prune uscate etc) M-a chinuit tare de tot si ma fortam fara sa vreau,,eram sigura ca nu rezista puii mei
Am reusit sa reglez problema cu 0,5l apa calda cu miere dimineata pe stomacul gol!!!
Am avut crampe si dureri in primele 2 zile dupa ET.
Apoi liniste totala, da totalaaa!!! silicoanele fleasca, nimic nu ma durea, intepa. Ma cautam de firisoare colorate, ntz ntzz nikkk...
Nu va spun ca in saptamana aia am reusit sa planific alte 2 fiv-uri, eram atat de sigura ca nu am facut "nici o branza" incat ma trezeam noaptea si deja compuneam mail la tata PK cu nereusita...
La 1 sapt dupa ET am inceput sa simt acele crampute atat de cunoscute de ani si ani,,,gata asteptam ciclonu...
In z 10 am zis gata, ori la bal,ori la spital,,cum crampele nu treceau, am facut un test pipi "no name", la 6 dimin eu ma chioram la test Daa am vazut a 2 liniuta f bine, dar am zis, asta e defect, nu are cum!!!!
In fiecare zi am tot facut cate un test(si aici nu e decat 10e cel mai ieftin)
Nu am crezut nimic pana la beta!!!
Iar azi am mai facut un test pe seara, asta s-a vazut imediat si plang si planggg, mi-e atat de greu sa cred...
Eu ma bucuram mereu ptr fiecare graviduta si bb venit pe lume, dar niciodata nu ma gandeam cum va fi, sau daca va fi si randul meu vre-o data
Dragele mele nu incetati sa luptati pentru visul vostru!!!
Da, unii sunt incercati mai greu, dar si cand vine rasplata, este pe masura!
Imi doresc sa treceti toate pe aici si cat mai repede

Sper ca am fost ordonata si coerenta,,

p.s fetele in asteptare, nu va cautati de simptome,,uneori chiar nu exista nimic deosebit fata de "veteranul ciclon"...


LE; Eu am fost foarte multumita de PK si de clinica! Am fost pe maini super bune! Stiu ca am ovar poli si micropoli,sunt predispusa la hiperstimulare.Si asa am avut ovarele pop corn, iar daca eram pe alte maini, cred ca imi bubuiau de tot.. Am avut 4 zile dupa punctie dureri suportabile, mergeam ca un curcan.. La sfarsit mi-a explicat PK ca au fost oo multe,dar numa 11 mature, din care 8 s-au fertilizat..A zis ca nici el nu se astepta sa se intoarca situatia in felul asta,,, gata sper ca nu am uitat nik..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_55

am stiut eu ca s-a intamplat ceva de s-au strans atatea pagini..
Jaguar, FELICITAAAAAAAAAAAAAAAAAARI , nici nu stii cat ma bucur, mi s-a facut pielea de gaina cand am citit de visul cu pomuletii.
Sa te ajute Dumnezeu ca bebicii sa stea cuminti la tine in burtica pana la termen si sa fie frumosi si sanatosi!
Savureaza bucuria, o meriti din plin

Raissa, Floryma, multam de incurajari


Ioana multumesc tare mult! abea astept sa te felicit si pe tine ai grija de bb

fetelor sunteti minunateee va multumesc tare mult...fiecare mesaj ma face sa

Irene unde esti? ai prezis bine, iar eu nu si nuuuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Foarte frumoasa povestea ta cu happy end!!! Pup inca o data viitoarea mamica! Se pare ca declansarea cu suprefact a dat roade bune pana la urma!


Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit
FIV4, aprilie 2012 Budapesta, dr. PK, nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cris_25

Foarte frumoasa povestea ta cu happy end!!! Pup inca o data viitoarea mamica! Se pare ca declansarea cu suprefact a dat roade bune pana la urma!


Crisulinaa dadaaa a dat din plin
multumesc ptr tottt doamna draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

jaguar ..o adevarata odissee , felicitari inca o data , in sfarsit tot mai multe vesti bune !!!

sarcina usoara si bebelusi lipiciosi !, caci dupa val beta par a fi pereche !




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C667T - heterozigot
ian 2010 sarcina oprita din ev la 8 sapt, april 2012 fibrom uterin operat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Irene_ spune:

Jaguar draga mea, am stat ieri cu ochii pe forum asteptand vestea cea mare, dar cand am vazut ca nu e niciun semn de la tine n-am avut curaj sa iti scriu; am sperat insa ca prezicerile mele sa se adevereasca si se pare ca realitatea chiar le depaseste. Iti imaginezi cat de tare ma bucur si mi-ar placea sa cred ca am avut si eu o mica "contributie", macar morala si ca ti-am purtat noroc.
Iti doresc ca in continuare sa ai o sarcina cat mai usoara si fara emotii, iar puiutii sa scoata nasucul in lume la termen si sa fie sanatosi! Sa ai grija de ei si sa fii cat mai relaxata posibil (ca eu nu reusesc)! Mii de

23+

Mergi la inceput