broasca testoasa in casa

broasca testoasa in casa | Autor: myky791

Link direct la acest mesaj

buna. azi sotul meu a gasit o broscuta testoasa pe camp si a azis ca o aduce acasa ca sa o tinem animal de companie pt copii. baiatul meu cel mare voia un animalut in casa dar4 le-am eliminat pe rand: caine, pisica nu in apartament lasa par, trebuie scos afara periat in fine nu. papagal nu ca el are o rinita alergica si puful de la papagal nu iar fi facut bine, un hamster nu ca nu ia placut.
voiam s ava intreb daca a mai avut cineva brosca testoasa in casa. ce mananca cum se intretine? trebuie dusa la veterinar? nu cred ca i se fac vaccinuri si nici deparazitare. chiar nu stiu cum se intretine. o sa "gogalesc" despre ele dar am zis sa va cer si voua sfatul. multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_satena spune:

Eu am broasca testoasa in casa de vreo 2 ani, ii dau mancare speciala pentru broastele testoase, acum depinde daca este de apa sau de uscayt.
Broasca mea testoasa e speriata de fiica-mea care a chinuito de prea multe ori.
Sper sa le placa copiilor tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

ms alina. o tineti in acvariu din acela de pesti? cu filtru de apa, ierburi. am mai citit pe net despre ele cum se intretin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu am avut in copilarie.
I-am amenajat pe balconul inchis o piscinuta cu rampa :-) dintr-un bol mare de plastic si un placaj. De mancat - manca absolut orice primea: salata, snitel :-)
Nevoile si le facea doar in apa. Cand eram acasa o aduceam inauntru unde explora in voie, in rest statea pe balcon la umbra.


_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

multumesc de raspunsuri. am intrebat neam interesat, trebuia un acvariu cu o mica insultia amenajat, nu ar fi fost o problema dar este si piticul de 2 anisi jum si sigur ar fi spart acvariul. si asa cand nu am fost atenti a trantito pe broscuta de vreo 2 ori de parchet. a duso sotul meu in padure, era chiar un lac cu stufaris.

Mergi la inceput