buburuze de primavara(mart-apr2013)!!!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Ioana, FELICITARI!! La 7 saptamani ai facut eco pe burtica sau intravaginala?
Eu cu robet am fost la 6 saptamani si mi-a spus ca este sarcina oprita in evolutie, noroc cu medicul ginecolog care m-a sfatuit sa mai asteptam vreo 2s si abia la 8s s-a vazut activitatea cardiaca. Itreb ca sunt ffff nerabdatoare dar nu vreau sa fiu iar dezamagita. Eu ar trebui dupa calc. de la D.C. sa am 5 saptamani, oare la eco intravaginal se vede bine la varsta asta?

mamica fericita de Robert Andrei(18.05.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_55 spune:

Multumesc Mara.
Eu am facut eco transvaginala, desi mi-as fi dorit abdominala, dar am inteles ca la varsta asta a sarcinii se vede mai bine asa.
Din acelasi motiv am fost sfatuita si eu sa mai astept cu prima ecografie (am aproape 8 saptamani), ca s-ar putea sa nu se vada mai devreme, si apoi n-am vrut sa fac f. multe eco transvaginale, si pt confirmare si pt bataile inimii.
Nu stiu ce sa zic, la unele fete s-a vazut sarcina si de la 5 saptamani dar s-ar putea sa nu se auda de acum bataile inimii

7+
PAI 1 homozigot, MTHFR A 1298 heterozigot si Factor XIII heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Ioana mersi de raspuns. cred ca o sa mai astept desi mi se pare tare greu.
la toate burticile!

mamica fericita de Robert Andrei(18.05.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Buna! Ce mult ma bucur ca ne inmultim aici.
Miha mamico, te mai felicit o data si aici. Felicitari mami, sa fie bebe sanatos si voios si sa se nasca la termen. Ma bucur ca suntem colege la odisee. Cum spunea si Kovacs este f. imp sa gandesti pozitiv si sa nu te stresezi. Mie utrogestan mi-a dat 600 mg pt ca in sapt 4si 5 am avut scurgeri maronii iar in sapt 7 mi-a curs putin sange, cred ca de la frigul indurat pe la munte. Acum iau mai putin pt ca m-am iritat urat si imi pun doar o pastiluta seara. Sfatul meu pe cat poti stai mai mult in patut pana pe la 6 sapt, mai ales ca stiu ca esti in concediu. Pana se prinde el bine. La mine asa a functionat, altfel nu cred ca ajungeam pana acum.

8+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Casandra pe mine m-a luat in evidenta de la 5 sapt. si mi-a dat sa fac analizele uzuale. Acum vreau sa ma duc sa-mi dea compensate si analizele date de ginecolog, ma rog, pe care se poate.


8+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Jaguar bine ai venit. Sarcina usoara si bebe sanatos! Vad ca avem DPN cam in aceeasi perioada.

8+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Ioana deci tot 1 martie, ce de martisoare avem pe aici. In cazul asta trebuie sa schimbi semnatura, are 8+.

8+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Mara la mine s-a vazut sacul gestational la 5 s., inimioara i-a auzit-o deabia la 6 sapt. La 5. am facut abdominal iar la 6 si 8 intravag. La 5 s. am fost doar la ecografist, dr. mi-a facut din start intravag.

8+
http://lmtf.lilypie.com/3ap2p3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Eu am fost la 6 saptamani la doctor si a fost bine, nu mi-a pus sa ascult inima dar se vedea ca are activitate cardiaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Aruam dar de ce nu ti-a mai dat doctorul clexane?
Te simti bine asa, ai incredere ca o sa fie bine?
Fetelor voi ati fost la doctorul de familie sa va dea reteta gratuita pentru arefam sau compensata pentru utrogestan?
Ce doza de progesteron puneti voi?
Felicitari tuturor gravidutelor din aceasta odisee si sper sa fie cea mai frumoasa odisee pentru noi, sa ajungem cu bine la finele ei si sa ne tinem copii in brate.
Kmy datele mele sunt urmatoarele UM 27.06.2012
Data nasterii dupa calculatorul de pe site 03.04.2013



Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite (tratament cu aspenter, femibion 1, magne b6, acifol, cetebe)
O sarcina pierduta la 6 saptamani si o sarcina extrauterina tratata medicamentos

ihaela am vb cu dr hematolog si eu am insistat f mult pe clexane dar a spus ca nu e cazul acum. Mi-a recomandat atunci cand am facut FIV-ul pt ca a zis ca a fost trat de stimulare care putea sa creeze probleme,dar eu acum am ramas natural si mi-a zis ca este suficient aspenterul.Sapt viitoare merg sa-mi faca analizele pt coaulare si in functie de cum imi ies hotareste atuci daca ma trece pe clexane.
Arefamul sa da si compensat?




PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi,
FIV1 la Giulesti nereusit
insarcinata natural in a 2-a luna dupa FIV
6+
Multumesc Doamne

Mergi la inceput