In căutarea sufletului pereche

In căutarea sufletului pereche | Autor: aniela23

Link direct la acest mesaj

Acum mai bine de un an am postat un subiect numit "in cautarea sufletului pereche" in care povesteam despre zbuciumul meu sufletesc pentru ca nu reuseam sa gasesc dragoste reciproca. As fi vrut sa continui sa scriu la acel subiect dar nu l-am gasit asa ca īncep altul.

A trecut probabil mai mult de un an de cand am postat acel subiect. Iar eu - tot singura. Cum e posibil asa ceva, cat ghinion pot sa am, atātea bilioane de oameni se gasesc si se indragostesc. De ce nu eu, de ce nu mi se īntāmpla si mie? Ultima data cand m-am īndragostit a fost acum mai bine de 2 ani. Am inceput sa uit senzatia... Nu am uitat insa cum el, in ciuda juramintelor de dragoste facute, s-a mutat in Franta si s-a īntors la fosta iubita. Si de atunci -nimic. Fiecare īncercare se termina in esec... Si Doamne, sa nu va inchipuiti ca sunt dificila, geloasa, argatoasa intr-o relatie. Nu, chiar sunt cat se poate de draguta, deschisa la minte si intelegatoare. Da, poate sunt pretentioasa in alegerea partenerului, dar daca cineva nu ma atrage pentru ca nu mi se pare destul de inteligent, atragator, etc nu pot sa ma fortez sa il iubesc. Nu cred ca cer mai mult decat ofer.

La īnceputul anului am intrat pe un site de matrimoniale. Foarte popular aici cum de altfel presupun ca e in toata lumea. Am intalnit si barbati mai ciudatei dar in general oameni normali, asa ca si mine, care isi cauta si ei perechea. Nu s-a legat nimic, asta e, unde nu exista atractie nu poate fi fortata. Bine-nteles ca cu fiecare esec mi-am mai pierdut din elan...

Si apoi am intalnit pe cineva care mi-a placut enorm, din primele secunde. Si sentimentul parea reciproc. Am ajuns acasa plutind, Doamne, ce senzatie. Mai tineti minte sentimentul? Nu imi venea sa cred ca in final am gasit pe cineva pe care sa il plac la fel de mult cum ma place el pe mine, pe cineva la care am visat de atāta timp... Din pacate s-a terminat totul cateva īntālniri mai tārziu, efectiv nu am mai auzit de la el. Nimic. Totul era frumos si dintr-o data nu a mai fost nimic. Stiu ca nu murit subit pt ca il mai vad activ pe site. Efectiv a fost prea las sa zica scuza pe care o spunem toti:" sorry, not enough chemistry".

M-am saturat!! Nu mai am puterea sa o iau de la capat de fiecare data! Atātea dezamagiri!!! Ma uit prin metrou pe la cupluri care se pupacesc si m#259; tot īntreb cum, cum de ei s-au gasit. De ce nu mi se īntāmpla si mie minunea asta...

Nu cer sfaturi despre ce ar trebui sa fac si cum ar trebui sa ma port sa gasesc pe cineva, chiar sunt sigura pe mine ca ma port cum trebuie si fac ce trebuie. Ceea ce vreau sa stiu este daca au fost alte persoane in situatia mea, care efectiv nu si-au gasit perechea. Cum e sa fii singur/a o data cu trecerea anilor, sa renunti la visele de a avea o familie, copii. Sau persoane care si-au gasit perechea dupa 30 ani? Cum a fost, au mai avut timp sa faca copii, au simtit ca au facut anumite compromisuri casatorindu-se cu cineva cu care nu erau 100% compatibili doar ca nu ramana singuri?

Stiu ca majoritatea oamenilor isi gasesc pana la urma pe cineva cu care sa se casatoreasca. Dar sunt si oameni care raman singuri. Si e foarte posibil ca eu sa fiu unul dintre acei oameni. Foarte trist

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Da citi ani ai ca esti asa de disperata?

Eu m-am maritat la 30; un pic cam impinsa de la spate ca deh doar nu era sa ramin fata batrina...sa intru in rindu lumii...
si a fost prostia vietii mele!

Daca ar fi sa o iau de la capat mai bine as ramine singura pt tot restu vietii decit maritata! Nu prea iti inteleg disperarea de a fi intr-o relatie...
Nici nu stii ce bine iti este, libera, lipsita de responsabilitati, si de probleme, ai timp sa faci ce iti place, timp sa lucrezi, sa mergi la scoala daca vrei, sa te distrezi, sa vezi lumea, sa faci voluntariat si cite si mai cite.....si relatia va veni si ea cu timpu cind ii va fi vremea....Aici isi incep relatii si la 40-50-60 de ani fi fac copii si tirziu multi dupa 40, nu te grabi, relaxeaza-te, savureaza-ti viata si liberatea ca relatia si maritatu cu problemele or sa vina si ele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ann1907 spune:

Aniela, nu prea inteleg postarea ta, este o problema faptul ca nu esti casatorita sau ca nu ai gasit dragostea ideala?

Sa gasesti pe cineva cu care sa te casatoresti sunt sigura ca gasesti.. Dupa cum vezi asta spun si fetele care au trecut printr-o casatorie (si eu printre ele). Ideea este sa gasesti pe cineva cu care sa te potrivesti din toate punctele de vedere, iar asta este foarte greu.. Uita-te in jurul tau, cate casatorii perfecte cunosti? Sau cate exista? Iti spun eu.. foarte putine.. Da sigur, o sa vina sa ma contrazica o groaza de lume aici. Nu contest ceea ce spun ele, dar intreaba-le mai incolo, intr-o alta etapa a vietii lor.. sau intreaba-le sotii.. o sa ti se dea alte raspunsuri..

Uite eu nu vreau sa te conving ca ceea ce cauti nu e este normal, si eu intr-un fel sunt cam in aceeasi galeata.. doar ca diferenta e ca eu am deja o casatorie la activ, si un copil (care e bineinteles cea mai mare realizare a mea). Si nu el m-a lasat, ci eu am plecat, pentru ca pur si simplu nu pot sta intr-o relatie de forma. Dar stii ceva, nici nu-ti inchipui cati oameni stau.. sau cate relatii in care doar una din parti este implicata emotional exista.

Asa ca sfatul meu este, nu te mai stradui sa cauti, si nici nu te amari ca n-ai gasit.. din contra, concentreaza pe tine si ce tine de dezvoltarea ta personala, si cere cat mai putin de la viata.. ca si cand, ai incerca sa traiesti cu minimum.. si s-ar putea ca surpriza sa vina atunci cand te astepti mai putin..

PS: Iar cu site-urile astea de dating, si eu am ceva experienta si probabil ca in Anglia e ca in Canada.. cred ca trebuie sa fii cu adevarat norocoasa sa gasesti pe cineva foarte usor.. stiu oameni care au stat de ani de zile si tot nu au gasit.. iar frustrarea creste cu atat mai mult cu cat trece timpul si dai numai peste persoane nepotrivite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai mai multe subiecte deschise de tine:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95565
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=170310
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157711
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148602


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

asta e o intrebare retorica, de ce nu-mi gasesc sufletul pereche.
depinde ce e mai important pt. tine: fie mai renunti la pretentii si accepti pe cineva care nu e chiar 100% ceea ce cauti, fie iti pastrezi principiile barbatului ideal si astepti sa-l intalnesti, chiar daca asta inseamna sa mai astepti cativa ani, sau sa ramai nemaritata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ai mai multe subiecte deschise de tine:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95565
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=170310
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157711
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=148602


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Da, Marius, mersi, eu am referisem la subiectul "in cautarea sufletului pereche" pe care nu reusisem sa il gasesc, dar tu ai "binevoit" sa le dezgropi pe toate celelalte. Si pentru ca deja stiu cum o sa degenereze subiectul asta rog moderatorii sa īnchida subiectul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Aniela, ai rabdare. Intre timp bucura-te tot ce ai si obtine ce ti-ai mai dori. Si nu, nu as face rabat, in sensul ca decat singura mai bine cu oricine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Fetelor, multumesc din nou pentru raspunsurile la celelalt subiect "in cautarea sufletului pereche". Tocmail am citit primul mesaj de la danielatt si mi-au dat lacrimile. M#259; īntreb daca ea a gasit pe cineva...

Mergi la inceput