Nastase - 2 ani cu executare

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Ingrid, ti-am dat un + pentru ca sunt de acord cu ce ai spus tu in proportie de 90%, daca i-ai fi bagat si pe ceilalti in aceasi oala, ai fi avut acordul meu total!

Aici e mare noastra greseala, cum vin unii noi, uitam ce au facut cei vechi, si la urmatoarele alegeri ii luam din nou de buni si curati! Ori nu sunt!!

I-am votat pe PDL-isti si nu regret, atunci mi s-a parut alegerea corecta. Daca as fi dat acum 2 luni timpul inapoi, nu i-as mai fi votat, insa daca as da azi timpul inapoi, as face-o din nou, pentru ca vad ce inseamna acum alternativa USL.

Ii votez pe uni sau pe altii din lipsa de alternative si din spirit civic (pentru ca mi se pare un act de lasitate sa nu ma folosesc de dreptul de vot). Ii votez pe cei care cred eu ca m-ar reprezenta mai bine. Daca ma dezamagesc, ii sanctonez la urmatorul vot.
Buni sau rai, ii votez si spre deosebire de altii mi-i asum. Nu ma ascund in spatele unor taste, si ma prefac apoi ca vai ce rau e Basescu (cand de fapt l-am votat cu ambele maini, da de teama sa nu stric impresia altora despre mine, ma prefac si eu ca's contra). Imi asum convingerile politice, si nu incerc sa ii judec pe ceilalti dupa ele!

Pana la urma e doar politica! Iar votul sau parerea mea e nesemnificativ in multimea de votanti ai acestei tari, si nici nu se poate spune despre mine ca sunt cine stie ce formator de opinie! Am curajul sa-mi sustin parerile, poate uneori mai brutal, mai lipsit de diplomatie. La fel cum am curajul sa recunosc atunci cand gresesc.

Uni sunt insa atat de orbiti de politica incat ajung sa judece omul doar dupa culoarea pantalonului! Iar daca lor le place rosu si tu porti cumva portocaliu sau verde, ai devenit dintr-o data un om de nimic!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S



Iar eu zic ca iti trebuie un curaj imens ca sa iti pui pistolul la cap/piept...mai ales ca esti vanator si stii ce se intampla, nu traiesti aerele unei "demoazele".


Ingrid S si Diana



Eu nu cred ca e nevoie de curaj. Curajul inseamna sa infrunti o primejdie care iti apare in cale.

Unii numesc gestul ca fiind lasitate si egoism.
Eu cred ca e mai degraba neputinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Tocmai a fost condamnat definitiv si Sorin Ovidiu Vantu la 1 an de inchisoare. Sper ca pe el nu-l mai apara nimeni, ca ar fi hilar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

sa nu ii amestecam zic

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173151

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

clip party 1 iunie



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Inca una si ma duc, promit
Mai devreme era la stadiul de teorie, asa ca n-am insistat pe subiect

Uite ca ceva ceva se confirma, mai exact cu ce se ocupawww.hotnews.ro/stiri-esential-12583488-ministrul-interne-ioan-rus-romania-vorbit-aseara-nastase-dat-seama-vrea-sinucida-trimis-salvare-acasa.htm" target="_blank">Ministrul de interne!!

"ministrul de Interne Ioan Rus l-a sunat miercuri seara, in jurul orei 21:30, pe Nastase pentru a stabili modul in care va fi adus in arest: fie se prezinta singur la Directia Cercetari Penale, fie va fi trimis un echipaj de politie care sa intre in garaj pentru a-l ridica. Rus incerca astfel sa gaseasca cea mai buna metoda de a evita ca presa sa-l filmeze pe fostul premier cand este dus la inchisoare".

La insistentele ministrului de interne ca toata procedura ridicarii de la domiciliu sa se desfasoare in termeni agreati de comun acord, Nastase a replicat dur : <<N-are nici un rost sa insisti. Eu nu voi ajunge in arest. Voi decide singur ce am de facut>>

Si desi nu imi apartine, acest comentariu, imi permit sa il citez, cu "" de rigoare:

"Ministrul de interne suna toti infractorii din tara asta sa-i roage frumos sa vina la puscarie ? Si sa le ofere si variante ? Inteleg ca Adrian Nastase a fost sunat si de prim-ministrul Ponta cu aceasi rugaminte. De acum inainte d-l Ponta ii va suna pe toti infractorii ?
Infractorul Adrian Nastase trebuia luat de acasa ca orice individ. Ca era plin de reporteri acolo, asta e pretul platit pentru notorietate.
In absolut orice tara normala, acum ar urma investigatii si ar iesi cu demisii pentru cei care roaga frumos infractorii sa vina la inchisoare."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy


"Ministrul de interne suna toti infractorii din tara asta sa-i roage frumos sa vina la puscarie ?


Nu toti infractorii sunt persoane publice!

N-o fi procedat Ioan Rus 100% etic si deontologic, dar atat timp cat nu a incalcat vreo lege, cred ca nu e asa de grav.

A actionat uman....Se cunosc de atat timp etc etc

Daca incerci sa te pui in situatia lui, pun pariu ca ai fi reactionat la fel (in limitele functiei pe care o ai).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mickyyy, eu sunt convinsa ca in orice tara un fost prim-ministru este tratat putin altfel decat orice infractor de rand. Mi se pare firesc ca una din presoanele publice din orice tara sa fie tratata putin altfel. Mi se pare firesc sa se incerce protejarea de expunerea in fata ziaristilor intr=o postura total "nepotrivita" (cu catuse la maini de ex.). La fel de firesc mi s-ar parea daca ar fi vorba de Udrea, Videanu sau Petre Roman de ex.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Am citit postarile de aici, si concluzia mea este ca ne-am dezumanizat. Mi s-a zbarlit pur si simplu parul citind atatea replici cinice, intuind atatea zambete satisfacute in spatele mesajelor.
Suntem bolnavi de scenarita, de gasit ratiuni murdare si ascunse in fata oricarui gest, al oricarei actiuni. Nu putem avea un moment de compasiune pentru un om, fie el corupt, dual, fara caracter... dar pana la urma un om care sufera.
E abracadabrant ce citesc, incredibil: "n-are moaca de samurai", "e facatura pentru ca ambulanta era deja acolo" (pentru sotia lui careia i se facuse rau cand i-a intrat politia in casa sa-i ridice barabatul...probabil ca multe dintre doamnele de-aici i-ar fi primit razand si le-ar fi oferit o dulceata), "pentru ca nu a mers nimeni cu el in ambulanta", "pentru ca i-a trecut glontul doar prin gat si nu a reusti sa se omoare... ce dracu' era vanator cu state vechi", pentru ca "nu avea profilul psiholgic de sinucigas".

Incredibil, am ramas fara cuvinte.


Pentru amatorii de pus la zid interlocutori: nu am facut nici o pledoarie pro-Nastase, nu "i-am tinut partea". Este o pledoarie pro-sentimente umane, ma doare sa vad ca putini dintre cei care au scris aici le mai au. Suntem plini de ura si resentimente si nimic nu justifica asta.




patetic acest mesaj. acum acuzi aici pe toti care comenteaza lasitatea lui Nastase si ultima lui incercare disperata de amana intrarea in inchisoare, aducand in fata familia si copii lui. acum ce sa facem, sa ne fie mila de toate familiile cu impostori si sa ii lasam liberi ca sa fim mai umani! si apoi sotia lui nu stia ce face nastase? sa o credem o sfanta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Portocalia, pp ca nu ai fost niciodata in penitenciarul Rahova. L-ai vazut macar?
Cred ca dupa stilul lui de viata poti sa ai o cadere nervoasa cand afli ca te duci acolo..plus toata presiunea media..imi pare rau pt copii lui..


Trebuia sa se gandeasca atunci cand si-a construit stilul ala de viata cu ajutorul furaciunilor, comisioanelor si altor hotii. Sau cumva vrei sa-i plangem de mila?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Am citit postarile de aici, si concluzia mea este ca ne-am dezumanizat. Mi s-a zbarlit pur si simplu parul citind atatea replici cinice, intuind atatea zambete satisfacute in spatele mesajelor.
Suntem bolnavi de scenarita, de gasit ratiuni murdare si ascunse in fata oricarui gest, al oricarei actiuni. Nu putem avea un moment de compasiune pentru un om, fie el corupt, dual, fara caracter... dar pana la urma un om care sufera.E abracadabrant ce citesc, incredibil: "n-are moaca de samurai", "e facatura pentru ca ambulanta era deja acolo" (pentru sotia lui careia i se facuse rau cand i-a intrat politia in casa sa-i ridice barabatul...probabil ca multe dintre doamnele de-aici i-ar fi primit razand si le-ar fi oferit o dulceata), "pentru ca nu a mers nimeni cu el in ambulanta", "pentru ca i-a trecut glontul doar prin gat si nu a reusti sa se omoare... ce dracu' era vanator cu state vechi", pentru ca "nu avea profilul psiholgic de sinucigas".

Incredibil, am ramas fara cuvinte.


Pentru amatorii de pus la zid interlocutori: nu am facut nici o pledoarie pro-Nastase, nu "i-am tinut partea". Este o pledoarie pro-sentimente umane, ma doare sa vad ca putini dintre cei care au scris aici le mai au. Suntem plini de ura si resentimente si nimic nu justifica asta.




patetic acest mesaj. acum acuzi aici pe toti care comenteaza lasitatea lui Nastase si ultima lui incercare disperata de amana intrarea in inchisoare, aducand in fata familia si copii lui. acum ce sa facem, sa ne fie mila de toate familiile cu impostori si sa ii lasam liberi ca sa fim mai umani! si apoi sotia lui nu stia ce face nastase? sa o credem o sfanta?


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




Imi asum patetismul, daca asta crezi ca este.
Nu-mi asum scosul in fata al familiei si nici acuzatul otova al tuturor celor care au postat aici, vezi marcat in mesajul meu.
Probabil ca ai fi vazut singura daca ai fi citit cu atentie inainte sa te arunci in a da o replica acida care nu face altceva decat sa-mi confime ipoteza de mai sus.

Si nu, nu am dat sfaturi sa faceti intr-un fel sau in altul iar compasiunea nu l-ar fi eliberat pe infractor si nici n-ar fi schimbat sentinta. Am spus doar ca lipsa de umanitate si empatie, satisfactia in fata disperarii unui om ma sperie si ma dezgusta in acelasi timp. Accept ca sunt oameni carora li se par normale si justificabile, as prefera sa nu traiesc aproape de ei si sa nu interactionam, atat.

Extrem de agresiv mesajul tau, iti place daca-l recitesti?

Mergi la inceput