Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, in general sunt ok, dar am si zile mai proaste, cum ar fi cea de azi, de ex.

monica, eu pun tôt 600 utro (3x200).
durerile ce le descrii nu sunt deloc ok. par mai mult decat niste contractii nedureroase. daca burta te doare pe jos, ca la ciclu, sunt contractii dureroase. la varsta sarcinii tale, nu e ok sa ai asa ceva. oricum, si pt contractiile nedureroase (alea cu intarirea burtii) este devreme.
cand ai dureri, poti pune si un supozitor uscosin, pe langa nospa ce il iei.
de asemenea, ar fi bine sa iei zilnic magneziu (magne b6 sau magnerot sau magneziu efervescent) - ajuta la relaxarea uterului.
daca dr tau nu iti masoara colul vaginal din proprie initiativa, ai putea sa ii ceri tu lucrul asta. in jur de 16-17 sapt urmeaza o marire brusca a uterului si presiunea pusa pe col creste si se poate scurta brusc sau alte minuni. asa a fost la mine: la 17 sapt colul s-a scurtat pana la 1.3 cm si s-a deschis la interior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mamarutza, concediu frumos!

anabel, cum esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, mergem in Turcia, in Kemer. Prima data am fost cu ei anul trecut, la mare, la Mamaia/Navodari si am stat 10 zile. Ei aveau atunci 3 luni si jumatate. Am fost doar eu cu sotul si copiii si a fost extraordinar. Dupa concediul de la mare, am fost plecati la munte, tot in formatie completa ptr. 4 zile. Insa picilor nu le-a prea placut la munte, cred ca prefera marea, ca mama lor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Seara buna gemenistelor!

Eu sunt intr-o fazaxde plictiseala totala, nu sunt obisnuita cu weekendurile acasa si cu senzatia asta de summer in the city. Cum dadea vremea buna fugeam mereu din oras, si daca ma plangeam de cat e de ocupat al meu sot zilele trecute constat ca m-am obisnuit mai mult cu el plecat de acasa decat cu el toata ziua prezent, eu hormonizata de numa' , ne bombanim toata ziulica pe motive copilaresti.

Balanta, de ce zici ca nu ai avut o zi tocmai buna?

Monica, eu am avut doze si mai mari de progesteron, acum eu am 600 la 23 sapt, dar intre 14 s cand am facut cerclajul si 20 s am avut 800. Sarcina usoara si te asteptam sa ne mai scrii!

Mmamarutza, concediu placut!

Irip, Amary

Restul lumii pe unde e?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

buna dragele mele...cu greu reusesc sa va citesc,iar acum profit sa va si scriu....Doamne,mai ieri eram cu burtica si acum sunt mamica,este un sentiment de nedescris,ii privesc si ma intreb cum am stat atat timp fara ei.....ma intreba cineva ce ceai beau?Iau 3cp de Nutrinatal si cam 2 l de ceai Fares pt stimularea lactatiei,exact asa se numeste.....Tamys,trebuie sa rezisti,draga mea,eu ma oftic ca s-a rupt apa ,asa din senin,ca nu am avut dureri,rezistam ceva,dar asa a vrut Dumnezeu....micutii sunt niste scumpi.Irip ii hranesc si cu LM si cu LP,deoarece mai sunt momente cand ii apuca fomica pe amandoi,plus ca fiind micuti obosesc repede si adorm la san si musai trb sa le suplimentez....incerc sa-i hranesc din 3 in 3 ore,dar daca uneori dorm,nu-i trezesc.....plangaciosi nu-s decat cand fac pe ei si le e foame...pana acum,sunt multumita de ei cum manaca si cum isi fac nevoile...gaze au si ai mei si uneori le pun in laptic cateva picaturi de Espumisan ca sa se linisteasca.Cand e acasa,sotul ma ajuta enorm,ii hraneste,ii spala,ii schimba....somnul nostru nici nu stiu daca mai exista....daca dorm o ora pe noapte,e ceva,dar vb lui Irip ne da Dumnezeu forta.Am zile cand mai clachez,plang de mila lor cand ii vad asa micuti si daca se mai ineaca sau vomita,asa ma sperii.....daca nu ar fi teama asta,ce bine ar fi,offfffff.Irip,vaccinul marti il fac la Polizu,sa vad daca reusesc sa ia in geutate,sa atinga 2500 gr,iar restul ecografiilor,controalelor le fac tot la ei,caci asa mi-a scris pe biletul de iesire.
Va pup si va urez sarcini cat mai departe si sanatoase,bebicilor muuulta sanatate,iar mamicilor putere sa reziste.Sa auzim de bine!

mamica fericita de printisor ANDREAS-MADALIN si de printesuca BIANCA-MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza. La 6.30 dimineata merge internet-ul dar nu merge mouse-ul . Cu toate am reusit sa va citesc.

miruna ma facui sa plang asa dimineata. Chiar vroiam sa te intreb cum reusesti sa-i manevrezi caci eu ma gandesc cu teama ca trebuie sa tin in brate, sa schimb, sa hranesc un bb de 2500 g. Mi-a fost teama sa pun mana pe nepoata mea la 4 kg de teama sa nu-i fac ceva rau dar pe ai mei ca vor fi mai micuti. Am mom acum cand sunt viteaza si zic ca eu am sa fac si am sa dreg si apoi am mom cand zic ca nu am sa pot pune mana pe ei de teama.
Ma bucur ca sunteti bine, ca ai lapte, ca rezisti pe baricada

Brigite, ralu ce faceti?

Adijo

Balanta implinesti 35s. La cat mai multe

Eu sunt certata cu cantarul.....a inceput sa creasca apetitul . 25 de saptamani si 10.5 kg. In rest ma simt bine. Azi avem programata o zi la un Centru cu bai sarate dar am o retinere sa merg.
Ma bucur ca au inceput sa vina comenzile. Ne jucam cu scoicile care sunt masiveee, caruciorul vine pe 12 iulie, salteaua pe marti . Ma retrag acum ca nu cumva sa-l infurii pe zeul Internetus Smecherus.
puuup pe toate

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Miruna . Ce lapte praf le dai? Si mie imi e mila de ei. Mi se rupe sufletul. Acum baietelului ii curge o secretie galbuie din ochisorul drept. Nu stiu de ce treb sa treaca copiii astia prin atatea. Sta saracul cumintel cand il stergem acolo. Manutele si piciorusele se cojesc, cica iar e o chestie normala. pt a te programa la vaccin suni inainte pediatru sau pe tipa care se ocupa de vaccinari?
Brigit, eu preferam sa stau singura in casa fara sot in ultima perioada caci ne certam aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Miruna, Irip
Cred ca sunt tare dragalasi si asa micuti cum nu am mai vazut noi (si eu tot copii la 4 kg la nastere am vazut in ultimul timp si cand am vazut unul la 3.5 am zis vai ce mic este ...) desi uite, acum peste 30 de ani nu se faceau copiii asa de mari, eu de ex. am avut 2.8kg la nstere, si am crescut foarte bine.

Brigit, te cred cu depresia asta de vara... eu cand vad ca la mare sunt 25 de grade in apa ma abtin cu greu de la multe ... si eu ca si tine, de obicei plecam de acasa in per. asta ... acum am alt fix, vreau scoasa in oras sa mananc ... dat fiiind ca acasa nu-mi mai prieste nimic ./. si nu exagerez ... mi-e sila de orice ...abia am mancat fortat 2 rosii si branza azi ...
Vroiam sa va intreb o chestie: pe voi va mananca burta ? ca eu de cateva zile si un pic daca ma scarpin ma fac rosie toata si abia ma abtin ... nu stiu ce sa i fac... m-am dat pana acum cu ulei de germeni de grau

Anne, dupa cum am zis/... eu ma vait de lipsa pofta de mancare ...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
17+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

irip
nu a revenit bona; a disparut ca magaru-n ceata, fara sa spuna care a fost problema, fara sa-mi zica nimic, fara sa o cert sau altele; mi-a trimis un sms ca de maine nu mai vine...treaba ei sa fie sanatoasa; ea pierde. Daca ar fi spus mi-e greu ca sunt 2 si nu mananca, o chemam pe mama mai des sa o ajute, daca ar fi zis vreau mai multi bani ii dadeam, eu i-am dat oricum cat a cerut nu mai putin si-i mai dadeam si bonusuri...dar daca nu a zis nimic, eu de unde sa ghicesc ce probl are ea...am incercat sa o sun o data, n-a raspuns, i-am dat un sms, la fel; sa fie sanatoasa, eu nu ma rog de nimeni, ca si daca ar reveni, sa-mi faca iar peste 2 luni aceeasi figura mai bine nu

oricum e vara, e mai liber pe la munca, vine mama, le dau eu cu stotul dimineata; apoi mama o sa mai ia sa cu ele; mai grav e la fructe si supa ca nu vor; sotul mai lucreaza si el de acasa si roicum el lucreaza mai mult seara-noaptea (pe ora americii); mai e si sora sotului care a intrat in vacanta de la facultate, am zis ca ne vom descurca asa 2 luni,pana prin septembrie, apoi am sa caut pe altcineva. o sa-si ia si soacra o sapt concediu si le duc la ea cu mama sa stea la tara o sapt; vrem sa plecam si pe la maramures la rude o sapt, deci nu caut pe nimeni deocamdata, ne descurcam noi; fetele sunt f cuminti, daca ar si manca....dar na, treb sa aiba si ele si niste toane...

nu va mai faceti griji ca sunt bebelusii mici,ca 2.5 kg nu e asa mic, sa vedeti ce o manevram eu pe Eva la 1.5 kg, o spalam in chiveta; sotul la fel ca el nu pune mana ca e prea mica, ei nu pui, ba pui prea si i-a pus-o in brate...nu sunt asa firavi cum par...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Echo de sold si transfontanelara la dr STAMATE la medlife. Daca nu gasesti programare, mergi direct la el. Este un om in toata puterea cuvantului.

Subsriu la picaturile PROTECTIS. Si la biberoanele dins sticla.

Acum vreo 3 seri tati, tataie si ioakim au plecat ca baietii sa se plimbe cu masina. Au intarziat la ora de baie, asa ca m-am apucat de ana. Fetelor, va jur ca sa ai un singur copil mic e plictiseala mare. Adica sa faci baie in liniste, nu tu un urlet stereo, nu tu transpiratie, alergatura. Am terminat cat ai zice peste si aveam sentimentul ca sunt neterminata rau de tot. Stateam asa, ca curca-- lemne ma uitam, oare cu ce imi omor io timpul acum?

Acum ii vad cat de depnedenti sunt, cum se iubesc, cum se striga, cum plange nul pt celalalt. Sa-nnebunesc de nu are dreptate cantecul ala: am crescut baiat si fata si-s cu inima-mpacata.

Mergi la inceput