Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

brigit multam

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

oooo dar ce trio avem noi aici. Asta ca sa nu detina doar Catalina monopolul pentru "tri" . Va tinem pumnii la toate si asteptam sa nasteti toate in aceasi ordine...nu care cumva sa sariti randul, da?

Anabel si eu am luat prednison in rpimele 10-12 saptamani si cred ca mi-a dat peste cap ficatul (cel putin asa spune medicul de familie). Ma doare zilnic pateul indiferent ce mananc dar daca ma scap la ceva mai gras... valeu mama ce ma doare in dreapta.
Si eu am aproape 110 cm in talie dar am si plecat de la 80-85 (nici nu mai stiu)

brigite, eu sunt cu jucariile si tu cu pictura pe pereti?

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

multumesc pt gandurile bune!
anabel, yasmin, felicitari pt nr nr de sapt!

brigit, mi-a masurat doar rezistenta pe arterele ombilicale, fiindca pt uterine si cerebrale trebuie sa zgandare mai mult uterul si cum colul e chiar scurt, a zis sa fim prudenti (sa nu generam contractii)
anabel, acel non stres test se face prin legarea unor centuri pe burta, pe care centuri se pun niste electrozi. electrozii astia transmit la un aparat info despre frecventa batailor inimii, despre contractii si despre miscarile fetale pe un anumit interval de timp (la mine a durat 20 de minute). insa atata m-au sucit de pe o parte pe alta ca sa stea electrozii aia corect pe fiecare inimioara de fetus, incat cred ca a doua oara nu ma mai prind la testul asta .
eu nu mai prea pot merge pe picioarele mele, asa ca m-au dus de la masina la cabinete cu scaun cu rotile si lift.
bafta maxima la eco!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, sa stii ca pana la urma nu pictam acum.
Ne-am tot sucit si ras-sucit bugetul si am hotarat sa facem acum partea de amenajare mai hard core - am pus aer, am montat un calorifer maimare si am adaugat si un strat de izolatie pe interior.dam cu lavabil si cam atat.
In schimb, eu vreau neaparat sa decorez, e importanta stimularea vizuala pt ei, m-am hotarat la varianta unor autocolante pe care le pot lipi de perete, cu putina imaginatie poate iesi ceva dragut. Desene si pictura murala piate mai tarziu, cand vor putea sa isi manifeste niste preferinte.
Cum mai stai cu market research-ul?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, si eu am luat prednison. De durut nu ma doare nimik dar mi-au iesit trigliceridele la limita superioara, am primit cate o silimarina forte zilnic.

Balanta, intr-adevar cred ca e fff greu sa te deplasezi dupa atatea sapr de stat continu in pat. Dar vei vedea ca iti vei reveni relativ usor.am avut o cunostinta care a stat tot asa, imi povesrea ca facea febramusculara dupa ce iesea la control. Dupa nastere in vreo 3sapt era nu mai avea nicio pb.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

eu am probleme cu macarimile de maini si picioare cred ca mi s a declansat colestaza de sarcina, tb sa fac analizele la ficat acum 3sapt erau ff bune dar uite ca se pot schimba lucrurile.
Se pare ca fiv si sarcina gemelara pot fi unele din cauzele colestazei, sper sa ma insel dar nu cred...imi fac deja rani pe picioare cu tot cu alcoolul mentolat.

saracul ficat la cat l am bombardat cred si eu ca cedeaza....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Balanta, Anabel, Yasmin, cu zicea si Anne, sa va pastrati ordinea si sa vina bebeii sanatosi in cate saptamani mai are fiecare pana la 37 sau cat va doriti !

Apropos de analize, hai va spun si eu o ciudatenie, mi-am refacut hemoglobina si sideremia, printre altele, si sa vedeti chestie: hemoglobina=11 (fata de 11.7 min) iar Sideremia=147 (fata de 145 max) si ma tot intreb de unde vine asta... ca din ce stiu, trebuia sa am si sideremia mica daca e mica hemoglobina ...(cu o luna in urma eram normala la ambele) bine, ajung si la dr. si intreb in curand, dar daca ati mai vazut asa ceva, ziceti-mi si mie.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, da, am vazut asa ceva la analizele mele facute dupa cerclaj

Ce mi-a explicat mie atuncu dr mea a fost ca in mod normal pe o carenta de fier intai scade sideremia si apoi hemoglobina. La mine a zis ca e hemo mica (era tot aa la limita inf ) din cauza faptului ca eu am sangerat la cerclaj mai mult.
Ca urmare mie nu mi-a dat s iau supliment de fier ci o pastila numita captafer, care sa ajute absorbtia acestuia din alimentatie.

Ma gandesc ca si la tine sangerarile pe care le-ai tot avut pana la finele trim 1 ar fi putut determina scaderea hemoglobinei.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, da, am vazut asa ceva la analizele mele facute dupa cerclaj

Ce mi-a explicat mie atuncu dr mea a fost ca in mod normal pe o carenta de fier intai scade sideremia si apoi hemoglobina. La mine a zis ca e hemo mica (era tot aa la limita inf ) din cauza faptului ca eu am sangerat la cerclaj mai mult.
Ca urmare mie nu mi-a dat s iau supliment de fier ci o pastila numita captafer, care sa ajute absorbtia acestuia din alimentatie.

Ma gandesc ca si la tine sangerarile pe care le-ai tot avut pana la finele trim 1 ar fi putut determina scaderea hemoglobinei.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, multumesc !

probabil asa e cum zici tu (desi analizele facute chiar prin s9-10 cumva inainte sau dupa ultimul episod, erau inca f bune, le-o fi mai luat ceva pana s-au miscat lucrurile - bine... acum eu ma vaitam ca nu am prea mancat in ultima luna si ceva... poate si asta, sau cine stie ce a mai infl. procesul de absorbtie Fe si transf. in hemoglobina...), o sa citesc si despre produsul asta captafer, si vad ce-mi zice si dr. sapt. asta.

Apropos de visele alea ... m-ai speriat rau ca si la mine au fost cu final dar fiind inca mica burtica nu am simtit cine stie ce, dar de acum incolo ... hmmm O sa intreb dr. daca pot lua ceva pt ele daca apar iar rau de tot...

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput