Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Balanta ce frumos povestesti tu draga mea! Mai ai putin si iti vei tine minunile in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, si noi stam la curte, dar stiu ca voi iesi cu ei in oras in parcuri, si cu masina, ca in zona nu prea am parcuri.
Stiu la fel ca tine ca multi copii nu mai vor in carut cand incep sa mearga, si cum zici si tu, caruturile mari sunt lasate deoparte.
Chestia e ca daca le place in carut, in Duet pot sta linistiti destula vreme ca nu-i mare si poti intra pe orice usi cu ei. Pt mine acesta ar fi singurul carucior cumparat, nu as mai lua altul mai mic, si ma bazez pe el pana la maxim 2 ani, ca mai incolo stiu ca nu prea mai stau locului.
Si eu incercam sa gandesc in termeni economici/siguranta/utilitate, si de asta aveam gandul pe care il aveam (si anume sa nu mai iau scoici). Dar nu stiu ce voi face exact, ca e greu. Stiu doar ca Duet imi place cel mai mult din ce am vazut, ca eu oricum vreau sa fie ei la acelasi nivel, nu trenulet, ca as avea procese de constiinta ca fac diferente intre ei

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
16+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Da, pai nici mie nu imi plac cele in care stau copiii insirati unul dupa altul, cel din spate nu vede decat capotina celui din fata. De aceea optam pt abc design si peg perego, care pot fi puse fata in fata.
Apropo de asta am vazut un caucior la care unul din scaune era asezat aproape sub celalalt. Nu stiu cum sa explic, dar imaginea mi s-a parut total nefericita


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

brigit cred ca te referi la carutul pt 2 copii de varste diferite, dar in cazul asta, doar scaunul de sus este gen landou. M-am uitat si eu la abc dar nu am gasit un model care sa se incline la 180 de grade ambele hamace. Am gasit insa ceva de genul asta http://micutul.unasonline.eu/spd/6L92PGZS/Graco_Stadium_Duo_Pegasus_Carucior_pentru_Gemeni dar mie mi se pare ca are rotile mici si nu gasesc poze sa vad daca se lasa ambele hamace la 180. Ceva la fel de frumos ca peg peregro mi se pare http://www.vanstore.ro/carucior-twin-pulsar-2012-p-6209.html iar pretul e asemanator

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne, la abc design e obligatorie achizitionarea fie a landourilor fie a scoicilor - care se pot folosi ca si scaun auto. De luat si landouri si scoici nu e cazul din ce am inteles, iesi tot pe la 3.300 roni ca la peg perego.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

ralu vroiam sa-ti spun ca eu abia de 3-4 saptamani caut sa cumpar pt bebei. Dar am luat si tzepe asa ca iti pot spune, daca-mi permiti, sa iei multe din produsele scumpe de pe internet. Stii cum se spune "prostul invata pe pielea lui, iar desteptul de la prost", asa ca invata de la prostul de fata . Am cumparat patuturile la bb de la Ikea, simple, cu o laterala detasabila. Sotul a zis ca nu vrea sa investim in ceva ce vom folosi 2-3 ani. Si bine am facut ca l-am ascultat. Am dat pe un patut 370 de lei ca sa gasesc pe internet si cu 200 de lei mai ieftin, la fel de simplu, cu o laterala detasabila si cu 3 nivele. Orice te gandesti sa cumperi, cauta intai pe internet caci in magazine nu ai optiuni.... unul, 2 produse poate, dar nimic mai mult. Eu mi-am luat tzeapa cu patuturile si cu biberoanele in rest a fost bine dar cu diferenta de 400 de lei de la patuturi puteam sa cumpar altceva. Caci ai sa vezi ca se aduna: nu cumperi 2 paturici, cumperi 4, nu cumperi o saltea ci 2 etc etc. Daca le iei pe toate din magazine si constati mai apoi ca le gaseai mai frumoase sau mai ieftine pe internet, te oftici

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Graco e un tandem potrivit mai degraba pt frati de varste apropiate, doar unul se lasa la 180 si trebuie sa stea unul mereu in spate.
Cu CAM sunt de acord, e fatzos, insa nu inteleg daca pot sa las hamacele pe spate sau trebuie luate landouri/scoici.
Abc e mai usor decat celelalte, asta ma incanta la el ca o sa stau mereu pliaza-l, desfa-l...


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

uite filmulet cu Cam hamacele se lasa si nu pare sa fiie nevoie de landou http://www.youtube.com/watch?v=G1lQL1hd4yw dar nu-ti pare mic? Cred ca are rotile mici si parca prea e jos. Tie cum ti se pare?

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Daaa, mi se pare mult mai jos decat abc cel putin
Si ai mare dreptate Anne cu cumparatul din magazin versus cumparat online. Eu iau in considerare si ebay si amazon pt carucior/scaun auto, chiar si cu transport mai mare tot iesi mai bine la pret.
Eu nu am cumparat nici macar o suzeta inca


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, eu cand am cumparat cauciorul, am oscilat intre ABC DESIGN ZOOM si PEG PEREGO-ul ala cu volan. M-am oprit la primul, desi sotul meu se indragostise de volanul acela , ptr. simplul motiv ca PEG PEREGO-ul este mult mai mare, atat in latime, cat mai ales in lungime.

Noi am folosit caruciorul pana pe la 1 an, iar acum folosim 2 carucioare sport separate, mai rar tricicletele sau per pedes-ul . Daca merg eu singura cu ei in parc, mergem cu masina, dupa care pe Luca il pun in carutul sport, iar pe Carla o iau in brate. Carutul dublu nu l-am mai folosit de mult timp...Acum, in concediu, mergem cu astea sport, ca sunt usoare, tip umbrela, le ador ...

Mergi la inceput