Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (70)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

mmammarutza,multumim pt informatii,sunt fff utile.pup

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Mmammarutza,daca nu deranjez,ce greutate au avut bebicii la nastere si daca ai facut acele faimoase injectii pt maturarea plamanilor,ca ai zis ca au respirat singurei,ceea ce e un lucru maret.Merci anticipat

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Miruna, eu am nascut la 36 de saptamani. Am facut injectiile respective de maturare a plamanilor (cateva doze inainte de 30 de saptamani, nu mai stiu exact la 20 si cat, dar si in seara dinainte de cezariana) si amandoi au respirat singuri (au avut nevoie de un pic de oxigen imediat dupa nastere si Bianca -1600g la nastere- a stat o zi in incubator). In dimineata cand am plecat din maternitate, Bianca avea 1980g .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Laura,merci frumos....mie nu mi-a zis dr de ele sa le fac.....nu inteleg de ce.....Bianca se va numi si micuta mea......sa-ti traiasca comorile.Probabil imi va face inainte de a naste,desi nasc natural...nu stiu.

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

A luat bine in greutate dupa numai o zi.

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

eu imi vreau baietii langa mine. Daca au greutati bune si respira singuri atunci ii vreau in camera langa mine. Pentru mine sunt ei mai importanti si am citit prea multe articole care sustineau ca este important pt prematuri sa fie bb langa mama o perioada mai lunga de timp. Se insista chiar pe dormit in acelasi pat (nu la spital ci acasa bineinteles) si pe purta marsupiu ca sa tii copilul cat mai aproape de tine (in cazul gemenilor nu vad cum ii poti tine pe amandoi in marsupiu) dar se pune pret pe contact direct bebe-mama de cat mai curand dupa nastere si o perioada mai lunga de timp dupa acea. Voi vedea la fata locului mai exact cum va sta treaba, dar la Sanador poti tine copiii in camera ta daca doresti. Iar daca nu sunt probleme de sanatate, atunci ii vreau in camera mea. Chit ca ii tin doar de manute, dar sa ii am aproape.

Fetelor, stiti cum este afara? Infernal. Sunt 34 de grade la buzau dar zau de nu le-am simtit 43. Dupa 10 minute aveam mainile umflate si bratele amortite . Am ajuns acasa si inca ma resimt, bb par sa protesteze si ei, starea de lesin nu da sa plece :(. Crunt! Nu iesiti afara fetelor. Eu aveam programare si a trebuit sa ies, dar voi daca nu sunteti nevoite, stati in casa.

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

miruna, eu zic ça nu trebuie sa iti faci griji ca nu ai facut injectiile de maturare a plamanilor. ai aproape 36 de sapt, bb-ii sunt bine dezvoltati, deci nu au cum sa nu respire singuri la nastere.
eu m-am documentât mult despre aceste injectii si in sursele de incredere am gasit ca efectul lor dureaza o saptamana, nu mai multe.
anabel pusese la trombofile un link despre faptul ca dupa 34 de sapt, nu se mai justifica sa se faca aceste injectii.
sigur, sunt medici care recomanda aceste injectii chiar si la 36 de sapt; depinde de fiecare dr.
eu nu le-am facut, am refuzat cand dr de aici mi-a propus la 28 de sapt prima tura. cei de la viena mi-au recomandat sa le fac doar in cazul in care am semne evidente de nastere prematura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

hello, burtici! felicitari proaspetelor mamicute, bun venit ADY! Ma bucur ca apar gravidute noi!
Eu am indraznit ieri, pt. prima data de la hemoragie , sa ies singura in oras cu masina. Am fost la cosmetica ( sunt prezentabila acum!). si m-am oprit putin si in ceva magazine. deja ma simt muuult mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Anne, sa stii ca si eu sunt de acord cu tine legat de tinerea lor cu mine/pe mine, la privat se mai poate daca sunt ok, la stat nu se poate nici daca sunt normali intotdeauna ...

Adijo, ai grija cu masina sa nu pui frane bruste ... si sa ti iei o protectie pt burtica. Eu cam la 10 sapt am iesit cu masina si mergeam linistita pe verde si din dreapta mi-a iesit un cretin trecand pe rosu ... abia m-am oprit intr-o frana nasola rau la 2m de masina lui ... dr atunci incerc sa ies doar la ore neaglomerate si mai rar si mai scurt daca pot

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
15+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Si eu am studiat problema asta cu injectiile e adev imi este teama dar nici studiile nu ma incurajeaza din fericire dr mea e de aceeasi parere.
asta e un extras http://www.aafp.org/afp/2006/0215/p659.html

The National Institutes of Health recommends administration of corticosteroids before 30 to 32 weeks’ gestation, assuming fetal viability and no evidence of intra-amniotic infection. Use of corticosteroids between 32 and 34 weeks is controversial. Administration of corticosteroids after 34 weeks’ gestation is not recommended unless there is evidence of fetal lung immaturity by amniocentesis. Multiple courses are not recommended because studies have shown that two or more courses can result in decreased infant birth weight, head circumference, and body length.23

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19101390

sunt multe studii, fiecare face ce simte....desi am colul deschis de 3 sapt nu am facut nico doza si sper sa nu ma razgandesc.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
32+

Mergi la inceput