Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Olga, sper sa fie asa ritmul lui si nu altceva.
Cu Emma am facut cateva greseli in privinta alaptatului, evident ascultand de sfatul medicilor, si de la 6 sapt a papat doar LP. La controlul de 1 luna luase doar 600g si pediatra a zis clar completare, iar eu neinformata si speriata de dr ca infometez fata, am ascultat-o. La 6 sapt am facut mastita cu 40 febra, iar la recomandarea med de familie, am intrerupt alaptatul medicamentos, ceea ce a fost destul de dureros la propriu, dar mai mult sufeream dupa laptele meu, chiar putin cat era.
De data asta nu am vrut sa repet greselile si am ascultat mai mult de instinct si de bebe. Nu a luat el pana acum spectaculos in greutate, dar acum chiar ma ingrijoreaza stagnarea lui.
Voi cere si sfatul pediatrei dar sincer nu ma astept la un raspuns linistitor, mai mult ca sigur imi va spune ca laptele meu nu-i ajunge si trebuie completare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

salutare mamici!!!
La multi ani sarbatoritilor din ziua de azi sa fiti sanatosi,cumintei si norocosi.Mamicutelor frumoase sanatoase si vesele
Am mai scris un mesaj pe telefon, cu Andrei mufat,,a cazut netul si nu mai stiu pe unde si daca s-a salvat asa ca reiau...
azi avem o saptamana de cand ne-am intors la Constanta,Andrei a fost un cumintel pe tot drumul, a mai dormit a papat s-a jucat,dar caldura mare si faptul ca nu este inca cursa directa a fost greu..la aeroport aceeasi poveste cu scanatul, am avut noroc ca au fost oamenii ok si nu au mai comentat(le-a zambit frumos baiatul si s-au inmuiat) de aflfel era si f lejer imbracat asa ca nu a fost problema..
Felicitari fetelor din Bucuresti ptr reusita intalnirii ma bucur ca ati decis sa va vedeti saptamanal.
Alina - Sara este o dulce,cred ca rolul de vulpita i-a venit manusa,,,esti o mamica implinita-felicitariSanatate multa si ptr Filip sa se faca repede bine.Parca tu spuneai de ceva probleme cu dermatita?pana la urma i-ai dat de cap ca este tare naspa chestia asta tratamentul merge asa prin incercare si eliminare Andrei are o piele f sensibila si acum cu caldurile este tare greu,,, ii fac dus de 2-3 ori /zi si seara baita...
Adc- cum este Cristian? tot asa tuseste.. pana la urma trebuie sa isi faca tratamentul efectul (sau schimba pediatrul/neonatologul).Mama iti multumeste ptr gandurile bune, poate veniti la mare si ne vedem si aici.Sa stii ca si Andrei face la fel cand este vorba de tzatica.. ma si minunez de unde atata tipat dintr-o bucatica de om..
Dari-Vladut m-a dat pe spate cu rasul lui, imi pare rau ca nu i=am filmat cum stateau ei la povesti ca doi oameni mari,,,
Suziq-Piscotelul tau e un dulce "chiar daca era ocupat sa ia masa in oras"sigur la intanirea viitoare o sa puna si de o miuta cu baietii Ce ziceai tu de burtica?ca eu nu am vazut-o chiar daca aveai marsupui...
Adriana- sanatate multa mamico,sa nu iti faci procese de constiinta ca tb sa intrerupi alaptatul .. sanatatea ta este f importanta iar 5 luni de supt sunt ok .
Matza-este un inceput bun...
Aerlilian-un si ptr tine esti o mamica tare grijulie, te inteleg perfect dar Tudor ia f bine in greutate este vesel ,,, chiar nu trebuie sa te stresezi.
Gata m-am intins ca o placinta ...
Sa aveti o intalnire frumoasa maine in parc
pupici la mamici si bebici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

fetelor...Ilinca mea e disperata dupa leptop!!!!stau in pat cu leptopul..Ilinca langa mine si mai are putin si se suie pe mine sa ajunga la leptop.am intors-o de nu stiu cate ori cu spatele da nu fratee..nici jucariile nu o mai atrag....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Dari, dar oare nu gasesti o alta pediatra pt Vladut, in care sa ai mai multa incredere?

I-am facut vaccinul luin Leon. Nu a plansd DELOC, ba chiar a ras Si eu care aveam un car de emotii...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Olga, sa stii ca nici Radu nu a plans deloc la vaccinul de 4 luni. Cred ca de grasi ce sunt nu simt durerea sa pui poze cu noua culoare de par

Eu nu ajung maine, nu sunt in bucuresti. Sa luati apa la voi, palarii de soare si crema, ca se anunta temp mari. Azi dimineata am fost la auchan cu mara si era o calduraaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Alice asta zicea si pediatra, ca sunt mai grasoci la 4 luni si i l-a facut intr-o secunda

Si cu caca mai des a lui Leon mi-a dat o explicatie: am inceput sa mananc acum fel si fel de fructe si legume si de aceea ii merge tranzitul mai bine. Adevarul este ca pana la 4 luni nu prea am mancat ca mi-era frica de colici. Nu-mi pare rau, caci Leon chiar nu a avut colici. Chiar ieri am facut curatenie in medicamente si am aruncat infacol si alte cele, care erau aproape pline.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui mady_19

fetelor...Ilinca mea e disperata dupa leptop!!!!stau in pat cu leptopul..Ilinca langa mine si mai are putin si se suie pe mine sa ajunga la leptop.am intors-o de nu stiu cate ori cu spatele da nu fratee..nici jucariile nu o mai atrag....


:))

Bianca apasa pe tastatura cand o am in brate in fata laptopului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

fetelor..maine la ce ora ne intalnim?
- e bine si la biserica,,este un punct de reper bun...cate suntem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Filip e mai bine a mancat mai binisor azi, dar e tot marait, asa apatic.. Si am observat si aseara si azi dimineata ca ii tot apar si dispar niste bubite asa, ca muscaturile de tantari. Asta e clar reactie alergica, dar de la ce??

Olga, Alice Nici Filip nu a plans deloc la vaccinul de 4 luni, n-a schitat nimic. Si cu siguranta NU e de la grasime

Lali e mult mai bine Filip cu pielea, nu mai are pielea uscata. Dar sa stii ca eu evit sa il spal mai mult de 1 data pe zi, uneori il spal si la 2 zile, k sa ii las pielea sa isi secrete sebumul natural. Il dau zilnic cu crema hidratanta Lipobase Repair si il spal cu gelul de dus de la Bioderma din gama Atoderma. Daca ii mai apar zone mici f iritate il dau cu putina crema Advantane .

Alina mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008) si Filip-Andrei(14.01.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Alina si lui Leon ii apar bubite, dar eu cred ca sunt de la caldura.

Ne bucuram ca sunteti pe calea cea buna

Mergi la inceput