Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 7

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Pai da, dar tot zice ca se elimina nitrozamine cand e mestecata jucaria. Nici eu nu am cautat informatii despre, dar cautand pe google unde gasesc mai ieftin, am dat de diverse articole, deci pur intamplator si asa e cu suflatul in iaurt, daca am citit, acum n-as mai cumpara. Dar daca o aveam deja, probabil ca nu o aruncam, ci i-o lasam in contnuare.
Cu mulsul, eu ma mulg in fiecare dimineata, ca sa golesc ambii sani, ca ea nu-i dovedeste si merge bine, de cele mai multe ori. Dar acum, era 4 dimineata, ea se trezise la 3 sa manance si m-a lasat cu un san plin si tare, asa ca m-am gandit sa mulg. Eram rupta, dormeam pe mine, abia am nimerit palnia sa bag tzatza, deci probabil ca de aia nu mi-a iesit schema.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Meg, am cumparat, dar nu am folosit inca, pt. ca nu a facut cruste inca Miruna. Voiam sa-ti zic de Rotarix, ca ziceai ca inclini sa-l faci, eu ma felicitam ca l-am facut pt. ca a facut copilul de 3 ani al unei prietene diaree+voma+deshidratare de la rotavirus (detectat la spital) si nu a fost deloc placut. O saptamana a vomitat tot, a eliminat tot prin diaree, s-a deshidratat rau si statea cu perfuzii cu glucoza plus nu stiu ce, atarnate de lustra (au o asistenta de la spital de la Gomoiu care vine acasa si ii pune). Ca la spital facuse prea urat si au facut compromisul sa-i puna acasa.

Multumesc mult inca o data pentru laptic si cadou, esti extraordinara!!!


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Anca, da, precursori de nitrozamine care ar fi periculoase pentru un adult la doze de 100.000 de ori mai mari. Eu n-am probleme sa i-o iau Mirunei, ca e inca mica si nu face nimic cu ea, nici n-o tine in mana, nici n-o roade, nici nu pare s-o recunoasca inca, dar zic de stirile astea tip..."contine substante periculoase" - dar ar fi periculoase la doze de sute de mii de ori mai mari. Insa cum ziceam, asa-i, la copil suflam si in iaurt.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart_apr2012 spune:

Capitolul 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

i-am facut rotarix-ul pana la urma..si eu am stat o data cu matei in spital, cu perfuzii e rehidratare 24h non-stop, apoi inca o data pe branula, mergeam cu el o data/zi la matei bals..stiu cat de naspa poate fi o boala diareica.

azi avem 8 zile de la vaccin si pare ca l-a tolerat bine..pediatra a zis ca intre zilele 7-10 pot sa apara reactii adverse..lipsa poftei de mancare, mai ales, ceva scaune mai proaste..

pentru mamicile care au timp si bani si chef..am gasit un centru cu activitati pentru copii: mikokids.ro ; nu am fost acolo, nu stiu pe cineva care sa fi fost, dar ideea de a stimula bebelusii in general ma atrage (cu niste amendamente, dar revin mai incolo). nu prea ma incanta ideea de a pune la un loc mai multi bebelusi, mai ales in toamna-iarna, cand va fi sezon de viroze; asa ca am cautat pe youtube si am gasit niste filmulete si ma gandesc sa ii fac programel anei acasa..iata niste idei:
http://www.youtube.com/watch?v=ao5bdkHwGh4
http://www.youtube.com/watch?v=MIk2Z6y4VSo&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=6W1McJWppWU&feature=relmfu




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput