Divort cu minor,locuinta chirie ANL

Divort cu minor,locuinta chirie ANL | Autor: dhermina74

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:in prezent eu,sotul si copilul minor locuim intr-o locuinta Anl cu chirie.Titularul de contract este sotul meu.Eu vreau sa introduc actiune de divort.Ce sanse sunt sa pot obtine copilul si locuinta in cazul in care nu sunt titular de contract.Este mai bine sa divortez la judecatorie ,la notariat? Care este cea mai buna varianta ?Va multumesc ,o zi buna!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca exista un minor nu aveti cum sa divortati prin Notariat.
In cazul introducerii divortului dreptul de folosinta a locuintei respective poate sa ramana titularului de contract dar poate sa fie atribuit si altei persoane care locuieste cu titularul de contract. Sansele depind in mod indirect in mod egal(teoretic) pentru ca va deveni o consecinta al altor conditii anterioare.
Cine cat castiga, cine va avea custodia copilului deci este relativ cine va avea mai departe contractul de chirie.
Pt a obtine custodia copilului, iarasi ca si la chirie depinde. Partea care asigura cele mai bune conditii va avea cele mai mari sanse. Implicit in mod indirect cresc sansele sa ii fie (re)atribuit si contractul de inchiriere ca si consecinta.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu am o fosta colega care a avut exact aceeasi speta.Cand a ramas definitiva hotararea de divort,prin care i s-a incredintat ei copilul,a capatat dreptul de a folosi si apartamentul,conform hotararii judecatoresti.Dar a durat 1 an,cam asa.Si a fost urat,venea si plangea ore in sir....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dhermina74 spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Mergi la inceput