Unde gresesc?

Unde gresesc? | Autor: vega_78

Link direct la acest mesaj

Incep acest subiect din disperare. Stiu ca sunt atatea cazuri de femei abuzate si in situatii dificile. EU nu sunt una dintre ele. Eu sunt in situatia: "Nu te bate, nu bea, nu fumeaza, probabil nu merge la altele, bani iti aduce acasa, asa ca ce mai vrei? Asta nu e dragoste?"
O sa incerc sa fiu succinta. Am trei copii. Eu si sotul meu ne-am cunoscut foarte repede dupa divortul lui si foarte repede dupa iesirea mea dintr-o relatie de lunga durata. Eu cautam un barbat cu care sa intemeiez o familie (ce cliseistic suna, stiu), el cauta o femeie (sau nu stiu exact ce cauta). Ne-am placut, ne-am indragostit, am ramas impreuna si am decis foarte repede sa facem copii. Eu banuiam ca-s foarte fertila, el credea ca e steril. Eu am avut dreptate, el s-a inselat, asa ca la o luna de relatie eu eram insarcinata. Fericire maxima. Ne-am mutat oarecum impreuna, fiindca el era mai mult plecat cu serviciul. A urmat o casatorie civila in cerc foarte restrans, cand eu eram insarcinata in 6 luni. Inainte de asta eu incepusem sa cred ca el ma doreste de sotie doar fiindca-s insarcinata. Raspunsul lui "Dupa un divort, doar nu credeai ca ma grabesc sa ma insor"
Suparare mare, ca eu nu ma insor cu cineva care nu ma iubeste. Ok, atunci a fost prima data cand m-am certat si m-am impacat singura.
Acum, dupa 7 ani, aventuri si incercari diverse, tot singura ma cert si ma impac. El spune un singur lucru: "ma cert eu vreodata cu tine? Tu esti cea care se supara, tu ai diverse nevoi, eu te nemultumesc mereu"
O perioada, mi-a reprosat ca "am timp sa ma gandesc la prostii". Dar acum de 2 ani muncim cot la cot si eu tot am timp sa gandesc.
Dupa al 2-lea copil a devenit mai indiferent din punct de vedere sexual. Vizibil. Fara sa caut prea mult, am descoperit ca pe contul lui de matrimoniale avea 4 prietene noi. L-am intrebat care-i treaba: "Nu stiu de unde, nu stiu cum, e un mister, esti paranoica!"
Apoi am decoperit ca in perioada mea de gravizenie cu primul copil, inca isi scria mailuri si-si dadea intalniri cu alte femei "Esti paranoica! Ce crezi ca-mi mai aduc eu aminte?"
Ok, paranoia mea.
Secretara de la firma unde lucra era denumita "Pui" Telefonic, din greseala, de fata cu mine. Ok, paranoia mea lua amploare, asa ca domnul meu, ca sa ma faca mai putin agresiva, m-a mai insarcinat odata cu minunea mea numarul 3. Practic la cat faceam noi sex era aproape imposibil sa raman. O data sex neprotejat, la suparare si furie si eram din nou gravida, deci linistita.
Problemele cu copiii au fost reale si multiple. Sunt o persoana calma si nu ma panichez, am reusit sa surmontez multe. Sotul meu nu a fost niciodata implicat in problemele legate de casa si copii. El este responsabil cu banii si cumparaturile.
Anul asta intamplare banala: mi-am uitat geanta intr-o vizita si mi-am dat seama tarziu. Cand am realizat, eram la socrii mei si urma sa culc copiii si sa plecam seara la o alta petrecere cu copii cu tot. Circ, "Ti-ai uitat geanta. Sa nu ma pui sa merg sa ti-o iau! Asa-ti rezolv eu toate problemele, mai ales cele legate de copii!" Am inlemnit. Imi propusesem sa merg sa iau geanta conducand fara acte. Chiar furioasa fiind, am renuntat si a 2-a zi l-am rugat pe tatal meu sa ma ajute.
Care probleme le rezolvi tu? Iti programez copiii la doctori, fiindca tu ai o problema cu telefoanele.
Trec peste alte si alte chestii similare. Ultima problema. Stia de mult ca vom pleca la munte cu copiii. Vremea a fost oribila si am decis sa nu luam copiii. O prietena draga de departe, astepta sa mergem cu ea. Sotul meu a zis clar: EU nu merg, orice faci tu. Prietena mea se ruga de mine sa merg, idem parintii mei care considerau ca am nevoie de iesirea asta. El, nu si nu. Pana-n dimineata plecarii m-am rugat de el. In perioada aia am avut foarte multe nopti nedormite.
La intoarcere, i-am spus la nervi ca nici eu nu vin cu el la cele 2 evenimente la care puteam participa impreuna. Pe primul a avut motiv sa-l contramandeze, iar la al 2-lea a platit numai pentru el, fara sa ma mai intrebe odata daca vin.
Am asteptat si am asteptat sa ma intrebe ceva. Nu i-a pasat. I-am spus ca imi doream mult sa vin. Raspuns "Daca vrei sa vii esti binevenita". Asta de 2 ori saptamana asta. Iar azi, culmea invitatiei "Da, imi doresc sa vii, fiindca altfel ai sa-mi faci capul calendar".
Sunt nebuna?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca te-as pune sa scrii totul succint de genul problemele mele sunt urmatoarele:
1.
2.
3.
4.
...


unde la fiecare punct nu poti depasi 25 de cuvinte

ai putea?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

nu , nu esti nebuna
singurul sfat pertinent pe care til pot da este: ai mare grija sa nu fi dependenta financiar de el si incearca sa nu te mai enervezi (stiu ca este greu) dar copii trebuie sa creasca in armonie pe cat posibil ,incearca sa stabilesti niste reguli si un program cu copii pt el , ce daca o sa faca galagie , nu te ointereseaza si preseazal sa isi asume responsibilitatea cresterii copiilor
asa am facut eu , nu statea deloc cu fetita si cand efectiv i-am pus-o in brate si i-am spus ce program are ce trebuia sa faca , sa vezi ce a inceput sa se implice, dar eu cand am facut asta am si plecat din casa , sa nu ma vada langa el , incearca asa si chiar daca comenteaza nu baga de seama sau spunei ca o sa i treaca , si neaprat faceti cumparaturile impreuna , nu il lasa numai pe el sa ia astfel de decizi pt ca o sa ajungi sa te creada incapabila ....totul depinde numai de tine , cuil " dresezi" asa il ai

--------------------------------------------------

Mamica de buburuza mica si terorista xenia 21-02-2008
.............................................


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

--------------------------------------
hainutele noastre: https://picasaweb.google.com/102280662496723264658

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vega_78 spune:

Multumesc pentru ironia fina. Probabil ca o meritam.
1. Nu am cu cine vorbi, niciodata. "Cine" =sotul meu (9)
2. Sotul meu este total indiferent si absent, fara sa recunoasca asta. (11)
3. Nu am auzit niciodata in 7 ani "Imi pare rau, am gresit, hai sa incetam supararea" (16).
4. Punctele 1,2,3 ma fac pe mine nebuna, fiindca nu fac decat sa-l invinuiesc pe el, nu?

Probabil ca juristii-s mult mai succinti decat inginerii si cu siguranta, mult mai empatici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vega_78 spune:

Macarie:
1. Nu sunt dependenta financiar de el, insa avem obligatii comune.
2. Eu incerc, eu ma stapanesc, sau cand ma infurii o fac in particular. "Eu centrez, eu dau cu capul"
3. Cumparaturile le mai facem si la comun. "Dragule, hai sa luam pestele asta afumat" El il alege mereu pe celalalt.
4. Rar sta cu copiii. Nu stie sa-i imbrace, mezinul e mereu lovit fiindca ii pica din pat (Da!!! Numai lui, fiindca uita sa-l puna in patutz).
5. Nu dresez pe nimeni. Am nevoie de comunicare si afectiune si de un minim de compromisuri si din partea "adversa"
6. Stiu ca are un job solicitant, dar si eu sunt profesional intr-o perioada agitata. Stiam amandoi la ce ma inham eu, a acceptat, dar atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Viata unei femei este mult mai frumoasa fara un sot enervant si obositor.

Tu faci cum crezi, dar, pe termen lung, nu se merita efortul de a suporta un barbat infantil. Astia sunt suparati si daca le faci copii si daca ai un serviciu mai bun decat al lor. in general, le e foarte la indemana sa isi acuze sotia de toate relele lumii, iar ei se lauda ca sunt niste ingerasi.

Edit : singura ta greseala e ca l-ai ales pe el.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda. Pe punctele scrise de tine:

1. Pana sa te casatoresti nu ai avut aceasta convingere?
2. Pana sa te casatoresti nu ai observat aces aspect?
3. In anul 8 sau macar 7 si ceva ai auzit vreodata ceea ce spui la acest punct?
4. Nu, nu te fac nebuna dar iti voi spune opinia mea.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Eu nu prea pricep de ce ar fi trebuit vega sa se cenzureze la maxim 25 de cuvinte/fraza, in conditiile in care la acest subiect sta scris ceva in genul (mi-e lene sa verific):"vino si descarca-te aici blablabla".
De cele mai multe ori, cand suferim putem fi putin incoerenti, e uman. Ma gandeam ca aici e zona in care putem veni sa ne descarcam, in momente de maxima intensitate, fara sa ne gandim inainte cum sa facem sa expunem problema pe puncte, eventual in power point, cu bullet-uri. Nashpa!

Si acum, la subiect: vega, presupun ca s-au acumulat multe de-a lungul timpului iar tu ai adunat probleme certandu-te cu tine insati in loc sa cauti o solutie cerebrala. Stiu ca sunt vobe goale, acum, cand totul pare exacerbat.
Nu stiu cat ajuta discutiile in punctul asta, dar poate n-ar fi rau sa incercati sa stati de vorba. Am observat ca, de cele mai multe ori, indiferenta femeii, mimata sau reala, provoaca un oarecare declic. Asta in cazul in care relatia nu e comppromisa definitiv. Atata timp cat mai sunt sanse merita luptat...
Iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Vega, esenta problemei este ca doleantele tale nu ajung la el sau, daca ajung, nu sunt luate in serios / rezolvate.
Genul asta de conflict tacit perpetuat pe parcursul multor ani nu se rezolva in doi, pentru ca tu si sotul aveti structuri emotionale complet diferite (imagineaza-ti sotia martiana incercand sa comunice o problema sotului de pe Jupiter).
Din acest motiv, trebuie sa apelati la ajutorul unor terti; posibilitatile sunt multiple: povestiti cu cea mai mare sinceritate dificultatile matrimoniale pe care le aveti fie nasilor de cununie, fie parintilor, fie unui cuplu de prieteni apropiati, fie duhovnicului, fie terapeutului specializat in consielierea cuplului. Tertul ales va servi pe port de translator iar mesajul tau va ajunge, in sfarsit, la sot.
Partea spinoasa este ca barbatii de genul asta nu vor sa recunoasca ca exista o problema in cuplu si, de cele mai multe ori, refuza cu obstinatie interventia unui tert (fie el si din cale-afara de binevoitor).

Datoria ta este sa te straduiesti sa-l carmesti inspre aceasta directie, pentru a reusi sa comunicati. Doar asa i se va lua ceata de pe ochi si va realiza ca ceea ce considera ca fiind "adevarul" lui (apatia, neimplicarea, ignoranta) raneste persoana pe care o iubeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Dat l-ai intrebat vreodata "ce vrei mai barbate?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Chestia asta s-a format in timp.
Si eu una cred ca ai gresit de la inceput cand ai inchis ochii la "micile" lui stangacii intentionate sau nu-asta nu am de unde sa stiu.
Trebuia sa ii fi spus .. Bai nene,mie nu imi convine asta,hai sa facem cumva sa cadem la un acord.
Eu una cel putin asa fac.Mereu imi exprim nemultumirea daca ea isi face aparitia sau daca am o idee mai buna.
Eu zic ca daca tot e vara ar fi frumos sa ii faci o surpriza,lasa copii cu parintii/socrii,etc o seara sau un week-end daca bebeii sunt mai maricei si pur si simplu ia-l de la munca si plecati undeva,doar voi doi.Stati la povesti,vorbeste-i calm si spune-i ca ai vrea sa comunicati mai mult,sa luati deciziile impreuna ca doar de asta sunteti doi in aceasta relatie,spune-i ca ar fi frumos sa stea si el mai mult in preajma copiilor si sa fie mai atent cu/la ei,ca cei mici sigur si-ar dori sa stea mai mult si cu tati.
Si aveti grija de relatia voastra mai! Nu va complaceti in rutina.Faceti-va timp si pentru voi.
Uite,de exemplu noi avem mereu un ritual sa zic asa.Seara dupa ce se culca cel mic,mai ramanem o ora-doua la povesti.Povestim ce am facut in ziua respectiva,ne impartasim planurile,dorintele pentru viitor,luam decizii impreuna,radem,glumim,ne iubim .
Incearca sa fi mai dragastoasa cu el,spune-i cat de mult il iubesti,cat de fericita esti cu el,cu ingerasii vostrii si apoi desigur,exprima-ti si nemultumirile si gandurile pentru viitor.Dar cum am spus,fi calma,dragastoasa.POate merge!

Multa iubire,calm,intelegere si armonie va doresc!



Mergi la inceput