Unde gresesc?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Uf,frate,ce aveti toti azi cu mine?

Marius,am uitat sa mentionez,sa adaug,sa ...ce sinonime or mai fi ca"nu am in general o parere foarte buna despre barbati,in sensul ca-i privesc initial ca pe potentiali inamici...ulterior descopar ca sunt si exceptii extrem de placute,dar in principiu regula ramane....Si nu,nu-i bag pe toti in aceeasi oala,nu.
Numai ca azi ma exprim mai imprastiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

oare cand faci pe un partener de discutie nesimtit ( tocmai ce l-ai facut pe capcaunul agresiv si lipsit de bun simt ) inseamna ca vorbesti imprastiat?!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Larissa, in mare parte nu sunt de acord cu cele scrise de tine.
Iata de ce:

Citat:
citat din mesajul lui larissa_79
Eu nu cred ca sotul tau nu te iubeste. Chiar nu cred asa. Din ce povestesti tu nu reiese asa ceva.

Ce folos ca o iubeste (asa cum presupui tu) daca nu i-o dovedeste in nici un fel, ba din contra. Un sot care isi iubeste sotia si-ar iesi din minti sa o stie suparata / trista / depresiva. Nu e cazul lui, din pacate.

Citat:
...ai incercat sa fii dulce, dragalasa cu el...sa ii dai de inteles ca poate fi o seara frumoasa si te-a refuzat?

Stii cat de greu poate fi sa-ti inghiti amarul atator ani de nefericire si singuratate in doi () si sa te apuci sa initiezi seri romantice cu tot tacamul? Frustrarile nu se sterg cu burete inmuiat in vin rosu...

Citat:
Se vede ca pentru tine e o mare problema lipsa momentelor de dragoste si de aici tensiune, nervi, probleme in comunicare etc.

Eu nu o vad preocupata pe Vega de viata sexuala cu precadere, ci mai ales de faptul ca se simte o straina in propria-i casnicie iar mie personal treaba asta mi se pare crunta. Momentelor (concrete) de dragoste nu le simti lipsa prea acut daca in viata de zi cu zi il simti pe sot aproape, fie cu vorba, cu fapta sau cu gandul (fara nici o aluzie la discursul ortodox).

Citat:
- faptul ca el nu vede nici o problema in relatia voastra e un lucru bun.

Chiar daca tu explicitezi opinia asta pe larg, eu nu pot fi de acord cu absolut nici una din acele explicatii. Daca partenerul nu "vede", nu se sesizeaza ca soata / sotul are a cata (?) cadere nervoasa in decurs de 1-2-3 ani, atunci chiar nu-l pot "banui" de implicare prea mare... Ai un om suferind (la propriu si la figurat) in casa si tu nu-l observi? Ce e acceptabil sau bun la acest comportament? Ni-mic.

Citat:
Dar, poate fi si varianta in care el vede anumite probleme dar a decis sa traiasca cu ele, sa le accepte delicat, sa nu ti le comunice si punct.

Nimic ne-patologic in aceasta varianta, ma tem... deciziile din cuplu se iau in cuplu. Nu se hotaraste sotul peste noapte, "da, e o problema in relatia noastra, insa eu am s-o rezolv prin tacere". Delicatete?! Nici pomeneala. Doar sabotarea propriei legaturi matrimoniale.

Citat:
- lipsa de comunicare poate veni si din faptul ca tu duci toate discutiile acolo unde el nu le vrea.

Pai si daca il ia cu maximum de diplomatie, nu inseamna ca problema este solutionata; pana nu se pune degetul pe rana (fara discutii inutile si metaforice, ca doar suferinta ei nu e metaforica), cu tact ce-i drept, nu se va rezolva nimic.
Iar ca unui barbat sa-i fie mai drag orgoliul propriu (nu-i convin discutiile concrete) decat fericirea nevestei.... asta in opinia mea nu se cheama dragoste.

Citat:
Sotul meu cumva se aseamana la unele manifestari cu sotul tau. Nici sotul meu nu stie sa imi fie aproape cu multe cuvinte atunci cand trec printr-o situatie mai grea. Stiu insa ca el ma iubeste si in acele momente ar da orice sa imi fie bine. Stiu pentru ca am inteles in timp ca se manifesta diferit de mine.

Diferenta cruciala e reprezentata de comportamentul sotului tau; n-o fi potenta lingvistica punctul lui forte, ca sa-ti fie alaturi verbal intr-o situatie grea, insa deduc ca suplineste acest lucru prin gesturi non-verbale. Asta conteaza enorm! Insa nu e cazul celei care a initiat topicul; nu reiese de nicaieri lucrul acesta.

Citat:
Divortul mi s-ar parea o lasitate in cazul tau. Inca e de treaba.

E de treaba, dar daca nu-s amatori de munca, ce te faci...? La caruta familiei trebuie sa traga amandoi...

Citat:
Noi citim amandoi, adica si eu si sotul meu revista Familia Ortodoxa. Sunt acolo multe sfaturi si articole utile legate de familie, copii...

Asta ar putea reprezenta o solutie doar in cazul in care sotii sunt ortodocsi practicanti, altfel nu prea vad cum ar functiona...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Aha, deci s-a ajuns la sfaturi din perspectiva familiei ortodoxe, formata in limitele revistelor?

Cumva in revistele alea sunt sfaturile ancestrale "femeia si copiii trebuie sa fie supusi barbatului, ca el este capul familiei", "femeia trebuie sa stie sa isi pastreze barbatul, ca altfel inseamna ca nu stie sa tina familia laolalta, femeia si copiii trebuie sa-i arate barbatului respect si iubire, chiar de acesta ar fi betiv, curvar, violent pana la crima"?

Mor cand aud chestii de genul, "stii, noi citim Familia Ortodoxa (Turnul de veghe, Samanta adevarului), nu mai bine citesti si tu, sa vezi ce sfaturi bune gasesti acolo..."

Da' nu mai bine ii trasneste una in cap Dumnezeu barbatului aluia idiot?

De ce tre' sa rabde femeia?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

sellene, ai facut acolo un cocktail de afirmatii care nu sunt in evanghelie. Intr-adevar in slujba de oficiere a sfintei cununii se spune ca "femeia sa se teama de barbat" dar se mai spune si "Barbatilor, iubiti pe femeile voastre precum si Hristos a iubit Biserica". In fine oricine e cununat in biserica ortodoxa ar trebui sa fie de acord cu aceste concepte ca doar de aceea a mers la biserica si a jurat cu mana pe biblie credinta si dragoste sotului pana la moarte.
coracora, eu n-am vazut la vega dorinta de a divorta. Dimpotriva vrea sa isi salveze familia. Ori eu am incercat sa gasesc nuante prin care ar putea ea sa faca ceva. E usor sa spui ce ar trebui sa faca el. Dar cum il si faci sa faca? Nu suntem masini. Nu cred ca un barbat se casatoreste cu o femeie, face 3 copii si gata nu o mai iubeste etc. Dimpotriva vega nu a cautat o mare iubire ci dupa cum singura a spus a vrut familie. Acum cand are familie si inca una cu 3 copii poarta si mai mare responsabilitate pentru alegerile facute. Plus de asta a facut si ea greseli. A fost razbunatoare. Daca tu nu ai mers la munte iaca nu merg nici eu cu tine colo si colo. Si mai apoi tot ea astepta ca el sa o implore sa vina. Nu cred ca lucrurile pot functiona asa intr-o familie. Fiecare om e diferit de celalalt si trebuie sa il cunosti si sa actionezi ca atare.
Pe de alta parte voi prea ii bagati in cap ca nu o iubeste. Eu nu-s chiar asa sigura. Nu uitati ca sunt nu unul ci trei copii mici la mijloc. Ne-a fost noua greu sa crestem 2 apoi trei mici. Sunt trei copii care acum au o familie. O familie in care lucrurile pot functiona mai bine si pentru care merita sa lupti. E asa usor sa darami ceva...e mult mai greu sa construiesti, intretii etc.
Eu am mai spus si la alte subiecte. Sunt o fire extrem de mandra si orgolioasa ( si cu rusine afirm asta ca nu e de lauda) dar nu stiu pentru ce anume as putea sa le i-au tatal copiilor mei. Din fericire nu e cazul dar.....mi-e foarte greu spre imposibil sa zic unei mame cu trei copii mici divorteaza. Ii spun intai lupta...fa tot ce poti si doar cand nu mai poti si nu se mai poate....

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

https://picasaweb.google.com/roparo/Vara2011#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Selene, nu sunt de acord cu indignarea ta. Forumistii dau sfaturi pe care ei insisi le-ar aplica, altminteri tot demersul mi s-ar parea de-a dreptul ipocrit.
Si da, unii forumisti sunt ortodocsi practicanti, e firesc sa indrume pe-aceeasi cale (nu in sensul de prozelitism, atentie) pe cei in necaz. Nu vad nimic rau (intentionat) in asta.

Dogma ortodoxa este complexa si aplicabilitatea sa in cazul X difera de cea din cazul Y, samd, se subintelege. Duhovnicul cuplului hotaraste ce este de facut.
Dumnezeu nu trasneste nimanui una in cap; oamenii sunt liberi sa faca ce vor, inclusiv sa fie ursuzi si uraciosi fata de propria nevasta. Porunca pentru femei este sa asculte de barbat, insa barbatilor le-a fost data una si mai si: "Barbati, iubiti pe femeile voastre, dupa cum si Hristos a iubit Biserica".
Nu intru in comentarii elaborate pe seama poruncilor biblice, am vrut doar sa subliniez dreptul forumistilor de a sfatui dupa stiinta / putinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Larissa, mie mi s-a parut ca ai cosmetizat situatia si-ai deturnat-o in asa fel incat "vina" a ajuns de partea "reclamantei". Nimic de zis, este si asta o tehnica argumentativa insa nu stiu daca e cea mai potrivita in cazul de fata.

Nici eu nu o vad pe Vega ca vrea sa divorteze, insa citesc ca se loveste cu capul de un zid al nepasarii, lipsei de comunicare si al egoismului (vrea sa fie lasat in pace, vrea liniste...) de fiecare data cand vrea sa initieze rezolvarea problemei.
Spui ca Vega a fost razbunatoare; pai in situatia descrisa e prima reactie care iti vine in minte. Te simti jignit, neascultat, ignorat, nu contezi!! deci nu-ti prea vine la indemana sa-l iei in brate si sa-l alinti pe sot.... Crestineste da, trebuie sa cedezi, insa nu toata lumea e intarita in credinta pentru a-i clinti pana si pe cei de neclintit (sotul in acest caz)...

Ceea ce vreau eu sa subliniez, si am facut-o si in mesajul anterior, este ca o relatie in care unul din parteneri se simte non-stop neinteles iar celalalt baga capul in nisip si cere sa fie lasat in pace, nu e una care se drege cu incercari de revigorare a pasiunii sau chestii de genul asta. Aici problema este mult mai complicata, este vorba de caracterul nemaleabil al sotului, pe care nici macar suferinta fatisa / vizibila a sotiei nu-l indupleca sa lase "coada" jos si sa se inhame la caruta casniciei.... :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mai, pe mine m-a luat cu frig cand am citit cum s-a comportat sotul vegai in timpul sedintelor de psihoterapie. Eu, daca nu eram iesita din minti pana atunci, ieseam atunci, pe loc, cu el de fatza.

Dar cred ca nu mai vad padurea de copaci, si asta din cauza experientelor personale.

Am inteles "trasul de atentie".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vega_78
Dupa al 2-lea copil a devenit mai indiferent din punct de vedere sexual. Vizibil.

Practic la cat faceam noi sex era aproape imposibil sa raman. O data sex neprotejat, la suparare si furie si eram din nou gravida, deci linistita.

Si acum iubesc exact aceleasi lucruri: arata bine, are aceleasi idei despre lucruri ca si mine, e decent, generos, ii plac copii. Insa la inceput mi-a zis "Fosta mea ura sex-ul, iar mie-mi place" Ok, la inceput, apoi? Pai la frecventa raporturilor, mai ca se potrivea cu ex-a nu cu mine. Apoi ma placea fiindca eram deschisa si afectuoasa. Acum oi fi agasanta.......

La rece, el vrea liniste, mancare buna facuta de mine (ocazioanl), activitati placute in comun. In general le are (activitatile placute facute in comun, din ceea ce vad eu, nu duc la nici un pic de comunicare). Tot la rece, eu vreau: sex, mangaieri, suport si comunicare. Nu am nimic din toate astea.


coracora, toate lucrurile astea le-a afirmat vega in mesajele ei. Sunt copy/paste. Sexul e mereu pe primul loc....aspectul care doare cel mai tare. Sau asa am inteles eu. De asta am insistat cu revigorarea pasiunii. Si daca el e pasiv....ma gandesc ca inmoi si buretele in vin rosu asa cum ai spus tu ( mi-a placut modul de exprimare). Si daca revigorezi pasiunea parca lucrurile nu-s asa negre a doua zi si parca mai stai si la vorba cu mai mult chef si nu mai esti nici asa cicalitoare. Nu stiu...zic si eu
Cred ca vega gandeste ceva de genul: sotul meu nu vrea momente intime cu mine deci nu ma iubeste, nu sunt atragatoare pentru el etc toata nebunia. Unde mai pui ca vroia cu fosta. Deci dureros tare....pentru care femeie n-ar fi?
Apoi de mi-ar face al meu asa ceva....as gasi eu ac de cojocul lui

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

https://picasaweb.google.com/roparo/Vara2011#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ar exista varianta cui pe cui dar o femeie care-si iubeste sotul nu se gandeste la ace de cojocul lui.....doar sufera si vrea intrebata" ce e cu tine?de ce esti asa?ce s-a intamplat?

Sotul meu e genul mut,tine in el,nu zice nic`,tace dar il cunosc si stau pe capul lui pana spune ce are pe suflet.
Eu sunt genul care nu tace niciodata...ei,daca tac,automat e ceva in neregula si face tot posibilul sa afle ce.

Insa la Vega deja cred ca e nepasare.S-a insurat mult prea repede dupa o canicie esuata,nu a avut timp sa vada ce vrea....si uite ca Vega nu-l cunostea bine cand s-au casatorit.Nu cunosti un om dupa 10 ani de stat cu el,dar dupa cateva luni...la fel te poti insela cu privire la om,poti fi indus in eroare poti crede numai raul despre el si el de fapt sa fie pe dos.....de aia e casnicie...

Iar cu incalcatul poruncilor ortodoxe,Corinteni 7 rezuma relatia dintre sot si sotie.

Mergi la inceput