Asigurarea pe locuinta - degeaba?

Asigurarea pe locuinta - degeaba? | Autor: Ramonika

Link direct la acest mesaj

ne-am facut asigurarea obligatorie pe locuinta acum cam un an.
noi stam la 4, ultimul etaj. la o ploaie torentiala ni s-a inundat apartamentul, dar urat, multa apa, curgea din lustra ca de la robinet.
in asigurare scrie ca se acopera inundatiile (inclusiv cele produse prin spargerea unei tevi).
bineinteles ca atunci cand am mers la firma de asigurare ne-au zis ca nu acopera, nu putem primi nici un ban, ca "stiti dvs cate cazuri din astea avem, nu putem sa le includem pe toate", ca si cum asta m-ar fi interesat pe mine.
cand e vorba de luat bani, iti iau cu 4 maini, insa cand e de dat...

intrebarea e daca avem vreo sansa sa vedem vreun ban (pt. reparatiile la terasa blocului, bineinteles) de la firma de asigurari si cum, avand in ved. ca ei ne "dau cu flit"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca scrie(este cuprinsa) in contract(polita) de asigurare ceea ce ati patit (dauna), categoric.
Incearca sa va fraiereasca (verbal).
Depuneti solicitare de dauna(scrisa, lasati vorbele ca nu au valoare) si sa vadeti apoi cum se schimba totul.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Reziliat contractul si mers la alta firma.

Astia-s niste hoti marea lor majoritate.Sunt doar cativa mai acatarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Reziliat contractul si mers la alta firma.

Astia-s niste hoti marea lor majoritate.Sunt doar cativa mai acatarii.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


In niciun caz inainte de obtinerea despagubirii. Atata mai lipseste sa nu mai aiba nici baza contractuala.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Exista riscul sa nu fi citit cu tentie clauzele din contract si sa se lege aia de ceva de genul asta.Ca nu era reparata terasa inainte ca era posibil sa se intample...e ca la asigurarea de viata..e foarte scumpa daca cel care o incheie are o meserie periculoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ma indoiesc sa fie stipulate in polita daune pentru inundatii provocate de ploi. "Inundatii, inclusiv cauzate de spargerea unei tevi" inseamna inundatii accidentale provocate de terti (vecini de la etaje superioare) adica de la uitarea apei curgand pana la inclusiv spargerea unei tevi, scrie in amanunt cu litere miiiiici pe spate. Ploaia si terasa neizolata corespunzator nu erau prinse nici in politele normale, daramite in asta obligatorie care e facuta pe o suma minima standard. Eu am avut acum multi ani polita de locuinta, incheiata pe o suma cu mult mai mare decat ce am platit acum pentru asta obligatorie si daunele provocate de ploi nu mi-au fost acoperite. Asa ca da, pentru inundatii provocate de ploi polita obligatorie, si oricare alta as adauga eu, e incheiata degeaba. Dar de exemplu in caz de cutremur sau in caz de furtuna care iti smulge acoperisul cred ca esti acoperita.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

M-am uitat si eu acum pe polita.
Am facut o asigurare la Astra, care pe linga riscurile asigurate obligatorii, mai are citeva riscuri suplimentare.
Insa la riscuri asigurate de baza scrie: dezastre naturale - cutremure, alunecari teren, inundatii.

Deci inundatiile intra clar la asigurare obligatorie.

Iar la cele sumplimentare mai scrie: fenomene atosferice ( inclusiv grindina ), apa de conducta.

Eu cred clar ca ar tb sa o despagubeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

uite ce zice legea asa la o prima citire rapida:
"Art. 6
Prin PAD sunt acoperite daunele produse constructiilor cu destinatia de locuinta de oricare dintre formele de manifestare a dezastrului natural, ca efect direct sau indirect al producerii riscurilor asigurate. "
Inteleg de-aici ca asigurarea acopera riscuri produse direct sau indirect de dezastre naturale, ori o ploaie e o ploaie nu un dezastru natural. Nu vorbim de o viitura, de o rupere de dig ca urmare a unei acumulari de ape, asa cum au fost provocate inundatiile care au dus de fapt la introducerea acestei legi.

Oricum, mai clar decat scrie pe polita nu poate scrie niciunde. Acolo trebuie sa scrie, dar clar, concret cu referire la infiltratiile in tavan cauzate de ploaie, altfel nicio companie de asigurari nu va despagubi nici cu un leu aceasta dauna. Nu lucrez in domeniu, stiu si imi dau cu parerea din postura de fost posesor de polita separata de locuinta care am avut de suferit asa de la ploi si exact asta mi s-a explicat si cand m-am revoltat am fost trimisa sa citesc mai cu atentie ce am semnat si cumparat.
Poate pentru o exprimare vaga gen "inundatii" ar exista o sansa intr-un proces, dar pentru ca nu e multa lume dispusa sa-i urmareasca in instanta probabil nici firmele de asigurari nu-si fac mari probleme si un eventual proces pierdut e un risc calculat, ca doar cu asta se ocupa pana la urma.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am mai scris... repet. Vezi ce scrie in polita de asigurare. Ce scrie acolo e baza, restul.... apa de ploaie ca tot vorbim de ploi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

M-am uitat si eu acum pe polita.
Am facut o asigurare la Astra, care pe linga riscurile asigurate obligatorii, mai are citeva riscuri suplimentare.
Insa la riscuri asigurate de baza scrie: dezastre naturale - cutremure, alunecari teren, inundatii.

Deci inundatiile intra clar la asigurare obligatorie.

Iar la cele sumplimentare mai scrie: fenomene atosferice ( inclusiv grindina ), apa de conducta.

Eu cred clar ca ar tb sa o despagubeasca.

catrinik - mersi mult, exact asa scrie si pe polita noastra, tot la Astra facuta. eu sunt la munca acum si asigurarea e acasa, de asta nu am putut cita exact ce scrie. insa acum cand am citit ce ai scris, mi-am amintit ca exact asa scrie si la noi.

o sa facem si cerere scrisa, desi... probabil e nevoie de mai mult.

marius - o sa ma uit exact pe polita si scriu maine, desi imi amintesc ca e asa cum scrie catrinik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

si inca ceva: apa de conducta e mentionata. pai apa de ploaie prin conducta a intrat in casa (prin pluviala care trece prin apart. nostru). mi s-ar parea stupid sa te despagubeasca pt. ca te-a inundat un vecin cu apa de la robinet si sa nu te despagubeasca pt. ca apa a curs de la mama natura, tot printr-o conducta la urma urmei, ca doar n-am gaura in acoperis.

ar trebui sa nu mai primeasca banii de asigurare de la cei de la ultimul etaj daca nu acopera problemele astea. dar cand e vorba de luat bani sunt primii, dar la dat inapoi...

Mergi la inceput