Un creion, un caiet, o carte-copiii merg la scoala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fete inimoase,
si la Cluj suntem bine, au inceput sa se vada schimbari in bine, munca noastra a inceput sa dea roade....fam. Costea a primit o capra care a facut un ied si d-na Costea e foarte fericita ca are lapte de capra la cei mici, copii cei mari - Vasi si Dani ii veti vedea in poze cum alearga dupa ied si pe Marius cum fuge de ied....sunt niste scumpi.
Dl. Mascasan la fel de serios si rar zambind ne-a intampinat si ne-a spus fericit ca a fost la Luca in vizita, dupa ce am fost impreuna si a semnat acel contract prin care se specifica la pana in luna septembrie Luca va fi reintegrat in familie.....
Am tot asteptat si eu un raspuns oficial, am solicitat Directiei sa-mi trimita pe mail o confirmare, dar de doua saptamani nu am primit nimic; oricum dl. Mascasan a semnat si luni 18.06.2012 vom merge la Luca in vizita toti si voi cere o copie a contractului.
Fetelor vom reusi sa-l aducem pe Luca acasa....acasa langa tatal lui. Eu am fost sa vad ceva teren pentru a reusi sa-i construim o casa dl. Mascasan, dar, daca la inceput vanzatorul spunea ca-l da cu 2 euro, odata ajunsi acolo nu a mai vrut sa lase sub 3.5 euro.
Terenul ne va costa cam 1000 euro; am adunat si materialele necesare constructiei....ne vom misca repede si vom reusi.
Deocamdata vreau sa primesc copia dupa acel contract in care se specifica ca Luca va veni acasa pana in septembrie si apoi voi apela la voi, la inimoasele cele dragi sa adunam banii necesari pentru teren; eu deja am pe cont cam 2000 lei asa ca diferenta pana la 4500 ( cam cat ar trebui sa coste terenul) nu mi se mai pare asa mare.
va las sa va bucurati de pozele facute la Garbau la vizita din aceasta luna.

http://www.flickr.com/photos/69163743@N03/7374470512/in/photostream/


Va ,
Laura


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Bine v am regasit in capitol nou,........... Laura,Dianna va spun inca o data ca sunteti minunate si ma inclin in fata voastra pt ce faceti pt acele familii
Eu nu am vesti asa bune...........din pacate weekend ul trecut Oana mi a trimis laptopul primit de la helbi, pt care este f recunoscatoare, deoarece ii dadea mesaj cu bateria ca este pe terminate desi era in priza la incarcat......si la un mom dat a ,,murit,, de tot laptopul,nu s a mai deschis......am reusit sa ma mobilizez si sa l duc la miremia pt ca sotul ei care m a ajutat si prima data cu instalarile sa vada ce are.Verdictul este:incarcatorul care tb schimbat,pt ca este ars.Ne am interesat si un incarcator nou cu garantie costa cam 100 ron modelul de care avem nevoie
De aceea am o rugaminte si intrebare daca se poate sa alocam aceasta suma pt a cumpara un alt incarcator cat mai curand posibil deoarece Oana are nevoie de el...... in plus mai plateste si internetul luna aceasta fara a beneficia de acest serviciu.
Astept decizia voastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Diana,Laura multumim de vesti despre copii.

Laura minunate pozele, minunati copilasii..iar iedutzul.. o bucurie!

fetelor cred ca e important sa stim exact situatia documentelor, terenului, casei, etc...pentru ca sprijinul nostru sa se concretizeze in ceva care sa ii sustina pe copii pe termen mediu si lung
nu sa ne trezim ca dupa ce se aseaza cat de cat..vin altii cu pretentii si cine stie ce drepturi..sa ii goneasca

Gabby iti multumim daca te vei ocupa tu de tot demersul pentru rezolvarea problemei cu laptopul Oanei.
O sa vb cu Simo sa achite ea prin virament piesa necesara, sau sa iti dea tie direct banutii.


Si eu planuisem pt luna asta o vizita la "copiii mei".
Week endul trecut la Tatarani i-am intalnit pe o parte dintre ei
la slujba de duminica de la biserica din sat
Erau ca niste floricele, din pacate nu planuisem intalnirea si nu eram pregatita... dar ei micutzii ma si incojurasera in speranta ca am ceva pt ei
Le-am promis ca data viitoare ma voi duce cu surprize.
Mai ales fatza de Cristina (fetitza de 8 ani bolnavioara) trebuie sa ma achit de promisiune...va amintiti ca v-am zis eu atunci
nu-si lua ochii de la ochelarii mei de soare
ii voi duce o pereche si ei





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

clip party 1 iunie



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
noi azi vom merge la Luca intr-o vizita mai speciala, maine implineste 5 anisori, dar azi fiind zi de vizita, vom merge pregatiti de petrecere: tort, suc, jucari...etc.
Abia astept sa-l vad, sa vad cum va reactiona cand isi cva vedea toata familia; pana acum am fost ori numai cu Alin
(fratele cel mai mare), ori cu dl. Mascasan insotit de copii mai mici - Lavi si Sebi.
Acum vom fi toti si va veni si Anca, prietena avocat sa vada ea contractul semnat de dl. Mascasan cu Directia.
Voi face poze si le voi incarca pe forum sa va fac partase la aceasta bucurie.
Va pup.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

La multzi ani, Luca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Laura te asteptam cu imagini de la party!!

speram ca v-ati distrat pe cinste

La multi ani Luca!

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

clip party 1 iunie



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
asa este, noi am fost la Luca si am avut un PARTY superb; pentru o ora si jumatate am uitat ca suntem in vizita la el, ne-am simtit ca si acasa.
Luca ne-a primit cu un zambet larg si cu emotii, ne-a imbratisat si ne-am pupacit, dar apoi s-a grabit spre cadouri, nu mai stia unde sa se indrepte: Anca era cu tortul si sucul, tatal lui cu cadoul ( o masinuta de la Noriel), eu cu ceva dulciuri.....a fost hazliu....
Cand tatal lui l-a intrebat cine mai lipseste a inceput sa-i enumere pe fratii lui, dar niciun cuvant despre mama lui....a fost trist, m-am gandit ca a si uitat-o, dar imediat apoi m-am bucurat pentru el, pentru faptul ca poate merge mai departe, ca-si continua viata alaturi de ceilalti membri ai familiei.
Am cantat " la multi ani" si tatal lui il tinea in brate si a inceput sa planga, cred ca erau emotii, dar poate si tristete ca Luca nu e acasa....
In curand il vom duce pe Luca acasa. Iata mai jos vestitul contract semnat de dl. Mascasan cu Directia. La punctul II, alin 3 se specifica ca la reintegrare Directia va continua monitorizarea timp de trei luni. Asa ca iata dovada ca am reusit....chiar daca acum trei saptamini imi spuneau ca la inceputul lunii iulie il vom avea acasa, chiar azi am discutat din nou cu managerul de caz si mi-a spus ca cel tarziu la mijlocul lunii august Luca va veni acasa.


http://www.flickr.com/photos/69163743@N03/7406200634/in/photostream

Am crezut ca voi reusi pe plan local sa fac rost de cele necesare, dar nu am reusit, asa incat va cer ajutorul in a "face rost" de un frigider si o bicicleta pentru Luca. Daca au fetele din Bucuresti, voi incerca sa rezolv cu transportul, ca altfel ne va costa cat un frigider second.

Va pup si va multumesc pentru ajutor.
Laura




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Buna!

Acum am reusit sa citesc la subiect, felicitari tuturor celor implicati pentru ceea ce faceti

Vreau si eu sa ofer un mic ajutor, daca pe langa bani, ar mai fi nevoie de altceva?


Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
ieri a inceput reintegrarea lui Luca si a fost dus in vizita acasa la Garbau; a ajuns pe la ora 10 dimineata insotit de asistenta sociala care raspunde de el si s-a jucat cu copii d-nei Costea; a fost in "vizita" la capra si la magarusul lor, a jucat fotbal cu tatal lui si au ras mult.
Mi-as fi dorit foarte mult sa fiu acolo sa-l vad, chiar si sotul meu a spus ca si-ar fi dorit sa-l vada, sa fie acolo sa vada cum reactioneaza;
oricum a fost o prima vizita reusita.
La plecare Luca a spus ca i-a placut acolo si va mai merge in vizita "acasa la voi".....semn ca el nu mai considera acel loc casa lui; e bine ca reintegrarea se face treptat si astfel Luca va avea timp sa se acomodeze cu tot ce a lasat acolo; nu am avut puterea sa-l intreb pe dl.Mascasan daca Luca a intrebat de mama lui....

Simionapro, oricand este nevoie de cineva care sa ne ajute. Multumim pentru sprijin si fetele din zona ta stiu ca au un om de legatura, un om care-i poate ajuta la nevoie.
Eu plec duminica in concediu si ma intorc abia pe 9 iulie si nu voi avea internet, asa ca va pup si ne "vedem" cand ma intorc.
Laura


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

concediu placut, laura!

Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput