Cum sa procedez?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dosita spune:

beginning, multumesc pentru aprecieri, dar crede-ma, nu fac nimic deosebit, nimic din ce nu ai putea face tu, sau oricine aflat in situatia asta. Sfatul meu este in continuare sa incerci sa iti cladesti propriul tau drum. Trebuie sa gasesti un loc de munca, chiar daca acum, vara, e mai greu, sunt gradinite care sunt deschise si pe timpul verii. Gandeste-te si la ce spunea Rufus, se poate satura el de tine (in cazul fericit), iar in cazul asta, daca nu ai un venit, poti ramane fara copii. Sau poate iesi muuult mai urat... In nici un caz nu este o atmosfera in care vrei sa iti cresti copii.
Nu asculta de parerile pesimiste (gen eumada), iti spun eu ca se poate, ca doar eu asta fac si chiar suntem departe de a muri de foame. Intr-adevar trebuie sa renunt la multe si trebuie sa planific atent orice cheltuiala, dar copiilor mei nu le lipseste nimic esential. Si pentru mine merita efortul La noi e liniste si pace.... La tine e mai greu din cauza chiriei, aici trebuie gasita o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

coracora,
cind esti intr-o asemenea situatie nu ai chef de alti barbati crede-ma...nu stii cum sa scapi de cel pe care il ai....daramite sa ai chef de altu; si putini sint barbatii care sint dispusi de a "lua" pe cineva cu probleme...in plus te poate acuza de adulter si sa cistige divortul;
aici la servici nu prea sint relatii intre colegi ca li frica sa nu fie acuzati de hartuire sexuala, iar depinde unde lucri ca eu am colegi pustani de 18-20 de ani si ceva batrine iesite la pensie, deci nu as avea cum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Insa functioneaza...am mai povestit eu.Eram cununata cu fostul,relatia mergea cumplit,l-am cunoscut pe actalul meu sot si in cateva luni m-am despartit de ala iar intr-un an eram casatorita si eram si insarcinata.

Ba cui pe cui se scoate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dosita

beginning, multumesc pentru aprecieri, dar crede-ma, nu fac nimic deosebit, nimic din ce nu ai putea face tu, sau oricine aflat in situatia asta. Sfatul meu este in continuare sa incerci sa iti cladesti propriul tau drum. Trebuie sa gasesti un loc de munca, chiar daca acum, vara, e mai greu, sunt gradinite care sunt deschise si pe timpul verii. Gandeste-te si la ce spunea Rufus, se poate satura el de tine (in cazul fericit), iar in cazul asta, daca nu ai un venit, poti ramane fara copii. Sau poate iesi muuult mai urat... In nici un caz nu este o atmosfera in care vrei sa iti cresti copii.
Nu asculta de parerile pesimiste (gen eumada), iti spun eu ca se poate, ca doar eu asta fac si chiar suntem departe de a muri de foame. Intr-adevar trebuie sa renunt la multe si trebuie sa planific atent orice cheltuiala, dar copiilor mei nu le lipseste nimic esential. Si pentru mine merita efortul La noi e liniste si pace.... La tine e mai greu din cauza chiriei, aici trebuie gasita o solutie.Mami de KONRAD(17.01.1996) si ARON (12.11.2010)



Nu-s pesimista sunt realista.O femeie cu 2 copii are nevoie de mai mult de un pat unde sa doarma.Zice ca e singura si nu are cine sa o ajute,sa o tina fara chirie pana se pune pe picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

solutia propusa de coracora poate parea buna in principiu, insa f. greu de realizat.
doar sa ai norocul sa se indragosteasca unul lulea de tine si sa te salveze rapid din acea situatie. ceea ce se intampla 1 la 1000 de cazuri, poate si mai rar.
insa in majoritatea cazurilor o vad destul de greu de realizat. din diverse motive: ai copii si nu ai cu cine sa ii lasi in timpul "intalnirilor", nu ai unde sa cunosti persoana respectiva, daca nu iesi prea mult din casa, pt. a incepe o relatie reusita e nevoie de o anumita stare de spirit pe care nu o ai in momentele de abuz, iar ca sa ajungi sa te mariti cu unul pe care l-ai cunoscut acum o luna, sunt sanse mari sa nu fie o relatie fericita nici asta, vorba aia "scapi de dracul si dai de tac-su".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Beginning... ce-mi place nick-ul tau... am incredere in el.
Abia acum am cateva momente de respiro, mi-a stat gandul numai la tine.

Eu mi-am pregatit mental si emotional desprinderea ceva vreme inainte. Nu a fost o decizie luata brusc, gata, am plecat. Faptul ca la tine nu se simte furia si dorinta de razbunare imi confirma ca esti un om echilibrat care isi va face pasii stabili si siguri spre evadare.
In primul rand, ai grija de psihicul tau. Toate atacurile lui pareaza-le afectiv, nu le lasa sa te sape, pentru ca la cum vad eu lucrurile in cazul tau nu poti pleca maine.
Pentru ca iti iei bocceluta si copiii de mana, dar forumul e doar virtual, la primul strigat de ajutor concret nu vad pe nimeni dispus sa te tina in casa cu 2 copii. Daca insa lucrurile se precipita grav in scurt timp (nu-mi doresc, dar e bine sa fii pregatita mai ales ca ai inceput sa scrii pe forum, asa ca el teoretic poate afla oricand si se poate recunoaste) iti dau PM cu numarul meu de telefon, tine-l ca pe 112. Suna oricand, indiferent de ora, chemi un taxi, iei copiii si ma suni de pe drum. Un pat unde sa pui capul cu copiii gasesc. Si apoi vedem unde ajungem.
Spun asta pentru ca eu am scris aici si la cateva zile o "prietena" a recunoscut povestea si i-a spus. Si atunci a inceput scandalul (noi eram oricum deja separati fizic, riscurile erau mult diminuare, era vorba de teroarea psihica).

Separat de asta, as vrea sa te rog sa imi trimiti CV-ul tau. Sa incerc sa il trimit sau poate cunosc pe cineva care cunoaste pe cineva... Chirii gasesti si mai mici, sau chiar o gazda. Linistea eliberarii e atat de importanta incat tot ce vrei e un loc unde sa te intinzi si sa iti tihneasca.

Mai am niste intrebari, dar nu as vrea sa te expun foarte mult.
Iti dau mesaj privat cu numarul meu de telefon si eventual sa mi-l dai pe al tau sa il memorez. Si cand o sa ai cum sa vorbesti, o sa vreau sa stiu niste lucruri.

Fiecare din opiniile de pe forum este bineintentionata... ideea este sa intelegi cat e de importanta integritatea ta psihica si emotionala.

Eu visez cu ochii deschisi sa gasesc inca niste suflete cu care sa pun la punct o retea de ajutorare a persoanelor abuzate. Am un teren de 2000 de metri care sta degeaba (e mostenit, nu cumparat, nu-s vreo avuta) si visez sa construiesc acolo un centru de protectie, un fel de "Valea Plopului" pentru femeile ca tine, unde sa isi creasca copiii in siguranta.

Hai ca las visele deoparte, dau acum mesajul privat.
O sa vezi, urmeaza un inceput.
Revin.


PS. Am editat o greseala de acord subiect-predicat care mi-a scapat.... ufff, ce rusine mi-e!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Asta numesc eu ajutor.Cati oameni pot sa faca asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beginning spune:

Multumesc tuturor! Multumesc din suflet, Eleni! Voi lua legatura cu tine azi. Am citit des raspunsurile voastre dar am decis sa nu mai scriu momentan; dand detalii risc intr-adevar sa ma recunoasca cineva. Pot primi PM, l-am primit pe cel de la Eleni, daca cineva vrea si poate, imi poate scrie acolo.
Va multumesc inca o data, aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dosita spune:

Eleni, esti extraordinara(stiam eu)!

beginning, iti doresc multa putere, vei reusi, sunt sigura, ai atitudinea de invingator! Eventual, cand se vor aranja lucrurile (sper sa se intample cat mai curand) anunta-ne si pe noi, sa stim ca esti bine, in siguranta!

Daca pot ajuta cu ceva, cu orice, nu ezitati sa ma contactati (sunt din Cluj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:


Imi pare rau ca nu am pentru beginning decat poate un gand bun si un sfat: accepta orice ajutor pe care il primesti si cand te decizi, nu mai privi inapoi.

pt msl:

incearca sa contactezi aceasta organizatie

www.ncadv.org" target="_blank">http://www.ncadv.org

Eleni, esti deosebita!







Cuvintele sunt harta mintii.

Mergi la inceput