Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

mmammarutza am astazi 28 de saptamani si 2 zile , si intradevar ma bucur de comorile mele triple dar in acelas timp ma apuca si o frica de mama mama. Dar incerc sa o iau pas cu pas. balanta_tm nu am cerclaj, pana acum nu am avut probleme cu colul si in pat sincer nu prea stau ca zici ca am 'viermisori' dar de fiecare data cand ma simt obosita sau simt ca devine burta prea grea ma duc si ma intind pana ma linistesc. Dorm destul de mult slava Domnului ca pot dormi, va compatimesc pe voi fetelor care aveti probleme. Eu folosesc si aerul conditionat ca eram obisnuita cu el( am un sot cu calduri chiar daca nu are nici un bebe in burtica) asa ca nu am probleme cu caldura. anne`mary eu am fost in weekend cu sotul nu departe de Atena la plaja, cadou din partea sotului de ziua mea si aniversarea de 4 ani de casatorie, si am facut si plaja( la umbra cu o tona de crema protectoare) si am intrat si in apa. In apa a fost super , am revenit la kg mele, toata greutatea a fost preloata de apa si la copii sigur le-a placut ca se miscau intruna:). Nu apare nimic de col in eco pe care am facut-o nici scris nici poza si oricum nu v-am mai spus dar ma suparat foarte tare dr la care am fost nu mai merg niciodata la el. S-a urcat pe burta mea la propriu vorbind de credeam ca am sa nasc acolo pe masa lui intinsa perfect la orizon si tare ca piatra.
Utrogestan iau si eu , ar treb sa iau 800 pe zi dar sincer va spun ca nu prea mai ajung sa il pun ma chinui macar 400 pe zi sa imi pun. Acum ca e sotul ma ajuta el dar cand lipseste nu pot de fiecare data sa il folosesc. Am inteles ca ajuta sa nu ai contractii. Sper sa rezist pana la 32-33 de saptamani , asa mi-au zis si doctorii avand in vedere ca am 1,60cm inaltime si la inceputul sarcinii 52 kg mai mult nu crede nimeni ca am sa rezist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Miruna, sa stii ca ai nimerit-o, in dimineata asta cred ca am simtit prima cafteala frateasca. Pana acum ii simteam pe rand, acum dadeau amandoi deodata si se pare ca ea a castigat

Anabel, ai vb cu dr de mancarimile alea? E o chestie care apare in trim 3, se numeste colestaza de sarcina, de obicei ficatul e de vina.

Anne, mothercare e totodata si dotat dar si fff scump. E si prin bucuresti, n-am fost insa decat o data prin el, cautam niste cadouri, si am iesit urgent. Evident ca daca sunt lucruri pe care nu le poti inlocui din alta parte face sens, insa cum la noi toti s-au gandit sa faca bani din comert mai degraba iti notezi ce vezi si comanzi pe ebay in anglia ca esti mai ieftin


Si eu mi-as dori sa o citesc pe balanta mult mai des, m-a ajutat din primele zile de sarcina (scriam atunci la trombofilie) si nu ii pot multumi niciodata de ajuns pt ajutorul dat. Insa nu vreau sa pun presiune, asa ca zic ca sa faca fix cum simte ca e mai bine.

Ce se intampla, stiti si voi, ca probabil nu e singurul subiect pe care il urmariti. E plin forumul de vesti nasoale, eu chiar as interzice postari negative de genul : sa vedeti ce a patit vecina/copilul prietenei, etc. Un fel de stiri de la ora 5, la care eu nu ma uit oricum. Nu stiu in ce masura experientele astea folosesc cuiva, nu stiu care e scopul celor care le posteaza. A, cand e cineva care a fost activ pe forum si i se intampla ceva inteleg, poate cauta intelegere, compasiune, un loc in care sa se descarce. Dar asa sa te apuci sa povestesti horor stories intamplate unor terti...nu stiu de ce fac anumite persoane asta.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Catalina, eu as zice sa pui utrogestanul ala cat ti-a fost recimandat si sa incerci sa stai cuminte, mai ales la varsta asta a sarcinii.

Iti spun sincer ca ai fost o norocoasa pana acum, insa nu e cazul sa iti fortezi norocul.plimbari mai putine, pana te vezi cu dr tau si iti confirma ca e totul ok si cu colul, deja ai greutate mai mare decat pt un copil la termen, cu placente cu tot.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna ziua fetelor
mai..nu sunt deloc asa activa...abia ma tir...parca am o suta de ani...dar trebuia sa le rezolv si pe astea pt ca chiar nu are cine, sotul nu se pricepe deloc sa cumpere hainute pt bebelusi sau ce imi trebuia mie pt spital si daca tot am mers in alt oras am zis sa termin de luat tot ce aveam ac sa nu mai fac alt drum. Ieri de exemplu nu am fost in stare sa fac nimic. Acum de dimineata am spalat tot ce am cumparat, mai am sa le calc...incet incet...noi stam singuri, vine soacra in vizita dar nu se ofera sa dea o mana de ajutor...eu m-am tot vaicarat ca am multe de calcat...si a zis sec...lasa ca le faci tu, asadar nu am incotro. Vreau sa le termin acum pt ca in iulie repaus total la pat.
maine am eco, abia astept...vreau musai si o masuratoare a colului
balanta se pare ca pt multe dintre noi chiar esti un mare exemplu...eu mereu ma gandesc cat de eroic ai rezistat tu la pat atata timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, cred ca nu ai motive sa gandesti ca vei mai duce sarcina doar 2 saptamani. un col deschis nu inseamna si nastere prematura. e drept ca acele contractii nu sunt in favoarea ta, dar nu trebuie sa gandesti ca mai poti sta doar 2 saptamani.

eu luni noaptea am avut niste contractii nasoale, cele mai aiurea de pana acum. la modul ca erau dese si regulate. in medie, cam 10 pe ora., ceea ce nu este deloc ok. luasem un gynipral intreg, pusesem utrogestan, imi facuse sotul nospa cu scobutil...mai mult nu puteam face, decat sa il sun pe dr si sa mergem la spital - eram la viena si ma gandeam ca poate nu mai ajung acasa in varianta 3 in 1... pe la 3 dimineata am reusit sa adorm. ziua de ieri a fost ok, desi am mers 6 ore cu masina. per total, cred ca ieri am avut vreo 4 contractii. sunt sigura insa 100% ca dupa noaptea de luni, colul meu a suferit modificari - prea multe contractii au fost - zeci...
dar mi-am propus sa nu gandesc negativ, sa nu imi fac scenarii de nastere prematura. deocamdata astept saptamana 34, apoi saptamana 36.
despre faptul ca am zis ca probabil o sa intru mai rar oe forum, tine cumva si de toanele mele, care nu-s putine. la momentul la care am scris lucrul asta eram dupa noaptea de contractii plus ca ma deranjase ceva ce citisem.
de cand cu contractiile de luni noaptea, eu am trecut la 1 gynipral la 6 ore. in spital nu vreau sa ajung nici eu, poate doar sa imi puna vreo 2 zile perfuzii de va fi nevoie, dar nu pe termen lung.

miruna, ma faci sa rosesc. probabi ca orice alta fata care isi doreste mult bb(i) ar fi procedat ca mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

si eu sunt fan balanta . O tin minte pt patul inclinat, incompatibilitate de gr sangvina si multe alte sfaturi in informatii utile

Catalina, ce frumos din partea sotiorului sa-ti faca o surpriza. Poate stiu fetele cate ceva despre Luciu care a nascut tripleti a cate 2500 g fiecare. Deci se poate sa duci sarcina mai mult de 32 de saptamani. Eu exemple de genul asta mi le pun ca target.

Brigite zici ca sunt f scumpe? Ia sa-mi iau lista cu preturile gasite pe internet ca sa fac comparatii. Carucioare gasesc pe acolo? Duble, sport? Ca nu am apucat sa vad cum arata un carucior dublu

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, eu nu sunt timida defel, dar voi ma faceti sa ma fastacesc azi cu atatea complimente .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Balanta,asa e....numai cine-si doreste copiii si se chinuie muult sa-i aiba iti intelege efortul,rabdarea,sacrificiul de a-i vedea la termen si sanatosi.Te credem ca mai ai stari nasoale,mai ales in situatia ta,e firesc.E de apreciat ca ai ramas cu nervii tari....ca mai cedam,e normal,suntem oameni.....sper sa nu fiu eu cea care am scris ceva pe alte forumuri si sa te fi deranjat.Contractiile cred ca au fost cauzate si de drum,sunt sigura ca Dumnezeu va fi alaturi de voi.Pupici.Brigit,uite eu nu cred ca i-am simtit luandu-se la tranta....esti norocoasa...dragii de ei...asa fortoasa e fetita sau baietelul a fost un cavaler si s-a lasat batut?Catalina,nu e de joaca cu trei,trb sa stai in pat ca fiind greutate mare sa nu afecteze colul.

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Anne, lagat de mothercare, si eu stiu ca sunt foarte scumpi; am fost la ei in afi, mi-am luat e drept o protectie pt burta de prins centura la masina - o chestie foarte simpatica ca si model fata de ce mai vazusem pana acum -, 160 lei, si o pereche de blugi cu burta in sus - 300 lei ... dar doar pt ca nu gasisem deloc in alta parte. Atfel poti sa te uiti pe net pe siteul lor ca sa vezi produse, dar evident la noi in tara nu sunt toate.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
15+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

apropo de miscarile bebeilor.....voi ati reusit sa filmati cum se misca?Eu am incercat,dar sunt asa smecheri de parca m-ar vedea ca vreau sa-i filmezi.....si stau cu camera pe ei si astept...n-ai sa vezi....cum opresc ap,incepe harjoneala.....si ma oftiiiiic......zilele astea,micutul isi ridicase piciorusul si burta se ridicase dupa forma lui,repede am vrut sa fac poza cu tel,dar imediat si-a schimbat pozitia....mi-ar fi placut sa am poze si cu pozitiile lor.

35+ sa nasc cat mai aproape de termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput