Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, pe mine fix ce ti s-a intamplat tie m-a convins definitiv sa fac cerclaj, pt ca stiam ca si in primul trimestru de sarcina te-ai protejat si te-ai controlat f des. Modul in care au evoluat lucrurile-repede si fara simptome- cica e tipic. Majoritatea cazurilor cu cerclaj de urgenta ajung la dr si constata ca e colul deschis absolut intamplator-asta mi-a povestit apoi dr mea.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, cred ca nu e tot aia ... e separata de eco de 22-24s ... si clar nu i-a spus morfo trim2 ... treaba asta o stiu de la perinatologistul (sau cum i-o zice in romana) la care am fost la 12s. Nu v-am povestit ... dar desi avea tot GEvoluson e8, ca majoritatea dr. pe unde am fost si am vazut, cred ca avea alt soft ca detaliile erau incredibile ... asa le-am vazut "dotarile" si ne-am prins si singuri ce sunt, iar TN se vedea si putea masura perfect

Citat:
citat din mesajul lui Brigit

Ralu, cand zici de eco 18 s te referi la eco morfologie trimestru 2? Ra


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg


--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
14+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Buna fetelor,

Colul e tot scurt. Plec acasa pana luni. Si dr meu si cel in grija caruia ma lasa mi-au spus ca ar fi bine sa nasc natural din cauza fibromului care poate provoca sangerare abundenta. Am intrat pe ultima suta de metri si emotiile devin groaznice.
Numai bine!

35 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

laura, multumim mult pt detaliile legate de alaptare.
retii cumva daca anumite alimente ce le mancai provocau colici la bb-i? sau oare depinde de fiecare mamica in parte si de fiecare bebe?


Depinde de organismul fiecaruia. Sunt mamici care au mancat numai fierturi (legume, carne, frute doar copate/fierte), sunt mamici care mananca de toate si copiii nu au nimic. Normal ar fi sa incerci cate putin din toate, pe rand si sa vezi care e reactia.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

O fi eco asociata cu triplu test atunci, eu pe ala nu l-am facut ca au iesit riscurile ffff mici la dublu.
Insa eu acum am la eco o rubrica separata, la fiecare bb, analiza markeri anomalii cromozomiale, sunt enumerati acolo si pus rezultatul ecografiei pt fiecare in parte si concluzia.
O f


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, ma consider f norocoasa ca mi-a reusit cerclajul de urgenta, fiindca dupa cum stim, sansele de reusita la cel de urgenta sunt cu mult mai mici decat la cel profilactic. adica, daca dupa cel de urgenta ai contractii, exista "sanse" f mari sa se rupa membranele. plus ca la cel de urgenta, pe un col deschis, exista riscul sa nu se poata face ok cusatura.
a fost groaznic in perioada imediata post cerclaj (dpdv psihic), dar am scapat.

irip, cum iti pica vestea ca e mai bine sa nasti natural? tu vroiai cezariana parca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

buna fetelor, scriu pe fuga...sunt putin cam ocupata la job...trebuie sa termin cu toate ca mai vin o sapt, maxim 2..
amary ma bucur ca ai scris...bebii au avut greutati ok cred eu sa va traiasca
irip bine ca te lasa sa mai mergi acasa...hai ac mai ai putin de rezistat,cred ca ai emotii..
miruna imi pare rau ca treci prin emotiile astea..dar trebuie sa fie bine
eu intentionez ca luni sa merg sa fac toate cumparaturile sa termin bagajul de spital...desi mi-am impus termen de 37 sapt sa nasc...acum sa vedem. Am spalat multe lucrursoare pt bebelusi..le-am calcat...am pus la locul lor...camera e gata. ei sa stea cuminti pana la 37 sapt. Joi pe 21 avem eco...sa i vedem. Abia astept
va pup pe toate si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, asa este cu cerclajul de urgenta. Vorbeam cu dr mea de unele restrictii pe care mi le-am autoimpus si atunci mi-a explicat si ea ca e o mare diferenta intre cerclajul profilactic si cel de urgenta. Si atunci mi-a zis si ea ca la cel facut de urgenta daca sunt contractii asociate riscul creste fff mult iar sansele de reusita sunt fff mici. Nici nu pot sa cuprind cu gandul cat ai fost de stresata si speriata atunci, ma bucur ca ai trecut cu bine peste.l


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, nu, nu e cu TT, ca nu-mi vor lua niciun sange, au zis clar ca ce e in sange e diferit din cauza de 2, si deci nu se face, doar eco conteaza... o sa vad povestesc dupa ce ma duc.

Ma bucur ca a venit si Adijo pe aici, sa nu mai fiu eu cea mai mica si la distanta mare de restul!

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
14+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

legat de ecografia de 18 sapt, ma chemasera si pe mine la viena sa o fac, dar mai mult pt faptul ca la prima sarcina fatul a avut malformatii la creier si am inteles ca 16-18 sapt este o perioada f buna pt vizualizarea diverselor malformatii. dar cum am fost cu cerclajul, am anulat-o. oricum la morfofetala de trim II se reiau toate masuratorile de la eco de 16-18 sapt. cred ca ecografia asta dintre cele doua morfofetale se face in ideea ca daca sunt ceva probleme sa se faca amnio din vreme sau sa se poata lua alte masuri.

Mergi la inceput