Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, poate o sa crezi ca sunt nebuna...sotul doarme langa mine, eu nu am somn si pe pipaite am intins mana dupa laptop. am simtit ca ai scris....
ma bucur enorm ca sunteti bine
au avut greutati bune bb-ii, felicitari din toata inima

edit: sa fie sanatosi, atata iti doresc . iar tu sa ai destul lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anna_a, eu imi amintesc povestea ta. cred ca faza cu "dilatatia" am citit-o la momentul respectiv la topicul fiv. nu mai retin exact, dar parca te-ai si dus la cumparaturi ziele urmatoare controlului, ca mai aveai chestii de luat?
retin ca ti-ai schimbat medicul pe ultima suta de metri, ca asta de l-ai avut te-a enervat cu prognosticul lui dupa controlul de pe masa.
nici eu nu-s de acord cu controlul pe masa. un col se poate vedea f bine la o eco endovaginala. daca e deschis, asta e, ce tre' sa mai bagi si degetele? ca sa vezi daca e moale, stiu... si daca e si deschis si moale, oricum tu, ca dr, nu esti prezicator si nu poti stii exact cand se va declansa nasterea. poti doar sa faci o presupunere.
ok, mi se pare normal sa bage dr/moasa mana sa vada dilatatia in timpul travaliului. dar nu asa, una doua, hai sa pipaim colul la gravide.
nah, nu-s de acord cu umblatul prin vagin. si ma apuca toti dracii cand vad pe dr ca vrea sa ia manusi din cutia aia cu manusi de unica folosinta in loc sa ia sterile. deh, alea sterile sunt scumpe!
cand mi-a recoltat din col acum cateva saptamani, eram la o clinica privata. am rugat pe dr sa accepte manusile sterile cu care venisem in poseta, nu sa ia porcariile alea din cutia lor.
deci nici la clinici private nu umbla cu sterile...probabil ca de alea sterile pun doar la operatie.
eu sunt genul de pacienta care e in stare sa se ridice in mijlocul unei consultatii care este impotriva convingerilor proprii si sa plece acasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Heeeei, mi s-a implinit visul, a scris Amary!!!!
Sa va traiasca Amary, sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucurii!!!!!
Ma bucur tare mult ca deduc ca nu ati avut alte peripetii, te asteptam cand va mai reveniti cu programul! Te imbratisez


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anna, imi amintesc si eu perfect cand ai povestit la fiv cum s-a intamplat, si controlul si schimbarea medicului, si faptul ca au mai stat bebelinele cateva saptamani. La Miruna singura chestie diferita e ca ei sunt pusi in pozitia de nastere, deci trei saptamani siiigur nu mai stau, daca mai sunt provocati cu controale manuale nici atat.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

n-am mai plecat la cumparaturi in ziua aia ca m-a oprit in spital (de fapt eu n-a cump decat niste hainute inainte de nastere. restup patut, carut, am luat dupa); dar avusesem ceva musafiri cu 2 zile inainte si statusem mult in fund, ceea ce nu prea e indicat; de fapt eu toata sarcina am stat-o pe scaun la birou, acasa; numai luna 7 am stat lungita in pat cu laptopul pe picioare sau langa mine; apoi luna 8 in spital tot asa
eu tot zic ca dr a vrut sa ma pacaleasca ca sa ma interneze ca asa avea el pitici sa ma tina acolo de la 33-34s, imi spusese asta de la inceput, dar eu i-am zis ca nu vreau si nu vreau, a vazut ca sunt capoasa si probabil mi-a facut show-ul asta cu vai nasti....

de manusi, ce sa zic...nici la privat nu e cum ar treb sa fie, am mai povestit si eu cum e la ML, dezbracarea, imbracarea asa in fata dr, ar treb un paravan, un halatel, chiar dc o vede oricum; mai intra un dr, mai o asistenta, ma vede si aia cracita, Eu dupa transfer am luat candida din spital, de la ML, ca inainte nu aveam si la cateva zile de la transfer a aparut...dar asta e


la Miruna e adev ca dc sunt cu capul in jos, probabil vor iesi, dar controalele aste manuale cred ca mai mult provoaca asta; oricum, acum nu mai conteaza ca are o varsta a sarcinii f buna si nu va fi probl cu bebelusii. Oricum nu cred ca avea dilatatie, ca dc ar fi avut de 4 cum mi-a zis mie, protocolul zice ca treb internata

amary sa-ti traiasca grasunii; sunt greutati f bune pt gemeni



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui amary09

Balanta, pentru prima oara am reusit sa deschid calculatorul de cand am nascut si am reusit sa citesc ultimele pagini.
Am nascut acum 2 saptamani, la 36 de saptamani, un baietel de 2500 g si o lungana de fetita de 2900 g. Au trebuit scosi mai devreme, de ce mi-a fost teama n-am scapat, baiatul incepuse sa aiba retard de crestere de 2 saptamani. Suntem binisor acum, destul de cumintei, ne chinuim sa recuperam greutatea de la nastere.
Chiar daca nu va pot citi sau scrie mereu, va tin pumnii la toate sa nasteti cat mai aproape de termen, bebei grasi si sanatosi...

Amary 36+ de +
MTHR C677+A1298 - heterozigote, FV Leiden, deficit Proteina S

Felicitari si multa sanatate!

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

Felicitari proaspetelor mamiciSa va traiasca putiutii si sa fie sanatosi:)
Miruna, vin si eu cu o incurajare...cazul meu..de la 34 de s col deschis, am stat la pat si am mai dus sarcina pana la 37 de saptamani.
Copiii au avut 2550 respectiv 2600, nu au stat nici o secunda la incubator, am iesit din spital dupa 3 zile, au fost perfect sanatosi:)
Cand se rup/fisureaza membranele iti dai seama sigur, la mine doar sau fisurat membranele si tot am facut balta in pat(si nu faceam nici o activitate ci doar incercam sa ma intorc pe o parte)..
Si la mine baiatul era cu unul din picioruse infipt in col..
Mi sau rupt membranele fara absolut nici o contractie nimic la 21.45 sambata seara, la 22,30 eram deja in sala de operatii, iar la 22,52 respectiv 22,55 sau nascut ingerasii mei..(acum au 5 ani, parca nu au mai fost asa mici niciodata, am uitat)
Asa ca nu mai fi deprimata o sa fie totul bine, important e ca au peste 2 kg:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

pt fetele cu experienta: cum e cu alaptatul la gemeni? de unde stim ca au mancat suficient? de unde stim ca avem destul lapte pt amandoi?
sa nu radeti daca intrebarile mele par tampitele , dar tare mult mi-as dori sa ii pot alapta pe amandoi si mi se pare f complicat la gemeni.
multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anne'mary, te asteptam cu vesti de la eco, tinem pumnii!!!!


Ralu, tu pe unde umbli?


Si eu sunt interesata de subiectul cu alaptarea, cred ca e o provocare. Sper sa am lapte, in primul rand iar apoi evident e importanta tehnica.asa ca absorb informatia




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

cred ca si anabel si irip au eco azi. bafta tuturor!

Mergi la inceput