Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

merci brigit.......balanta,exact nu am contractii,iar ca trat nu mi-a dat nimic...iau eu nospa unul pe zi de o sapt,am zis ca poate tin piaza rea departe de casa.....l-am intrb cum stiu cand mi se rup membranele si mi-a zis ca va curge un lichid,nu e musai in cantitate mare,dar va fi vizibil....sper ca voi stii cand se va intampla....si prob atunci vor incepe contractiile,zic si eu...oricum,va multumesc pt incurajari si sustinere...azi am dat apa la soriceii,dar asa incet de teama sa nu declansez ceva pe jos

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

legat de greutatile lor,nu vroiam,cum nicio mamica nu-si doreste,sa-i tina la incubator caci sunt genul de om care pic psihic mai ales sa vad doi piticuti ca sufera.....oricum,ma va intari Dumnezeu.....

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Miruna, stai cat mai linistita, eu stiu fete care au nascut la 36 sapt si bebeii au fost mai mici. Asta este daca e sa vina oricum riscurile cele mari sunt depasite la varsta asta.
No spa cred ca poti lua si mai mult. Ideea e ca ei la control se prind nu doar de dilatatie ci si de consistenta colului, si daca e colul moale si deschis nu poti intarzia nasterea orice ai lua. Asa ca mai bine te linistesti. La spital nu a vrut sa te opreasca de acum?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

gandurile negre numai bine nu iti fac. chiar daca dr nu este optimist in privinta ta, eu cred ca ar fi f important sa nu iti setezi mintea ca vei naste la 35 de saptamani.
uite, imi amintesc ca delia de la piersicute zicea des ca vrea sa ajunga macar la 28 de sapt cu sarcina, ca e un termen mai ok pt sarcina si, dupa cum stii, pe la varsta aia a si nascut.
incearca sa fii un pic mai optimista. imi imaginez ca simti ca la tine totul atarna de un fir de ata si ca iti e f greu, dar trebuie sa crezi in bebelusii tai, ca vor mai sta un pic la tine.
.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Miruna, la greutatile astea nu se pune pb de tinut la incubator, si ei se acomodeaza f usor la mediu deja. Hai, vreau sa te vad mai optimista.
M


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, eu sunt de acord cu tine ca un col moale si deschis e compromis, dar cum se poate declansa nasterea daca nu are contractii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, ai mare dreptate, uneori ne conditionam singuri iar gandurile noastre au o influenta mai mare decat ne imaginam.
Daca puteti citi va recomand o carte interesanta despre asta, se numeste Formula fericirii, de Stefan Klein, in care e vorba de niste descoperiri de data recenta in domeniul neuropsihologiei. Creierul nostru e un mare mister, ne poate fi in egala masura prieten si inamic. In masura in care constientizam niste lucruri putem in mod rational sa ne influentam emotiile. Nu stiam despre delia de la piersicute si termenul ce si-l setase, dar e un alt exemplu de cum se intampla lucrurile astea.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, uite chiar si dupa un control se poate declansa. Nu stiu cat de dur a simtit controlul de azi Miruna. Am o prietena careia i s-au rupt membranele in somn, o alta care s-a aplecat dupa ceva...din cate am inteles asta e scenariul pe care il are in minte dr mirunei-ruperea membranelor. Se pot rupe si fara contractii, cica ei vad si daca sunt membranele in tensiune si e riscsa se rupa


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

daaa, delia adesea spunea de 28 de saptamani. pe mine m-a marcat chestia asta.
iar ada, povestea ca sotul ei zicea ca din sapt 28 nu vrea sa mai faca sex ca sa nu nasca prematur si, de asememnea, ii interzisese categoric sa cumpere vreo hainuta sau ceva pt bebe. ea radea de ce ce zicea el (nah, fata avea o sarcina fara probleme, stiti bine cat de activa era si i se parea aiurea ce zicea el), dar uite ca el cumva se setase pe ideea asta cu nascutul prematur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

aveti dreptate dragele mele,conteaza enooorm cum gandim...eu o stiu pe pielea mea,ca am patit-o de mii de ori si tot nu am invatat sa gandesc pozitiv....si al meu ma incurajeaza ca siguuur ating 37 de sapt...el e mai teapan ca mine...ca nici cand am facut FIV,nu credeam ca reusesc si la fel el zicea ca reusim si ca vor fi doi,ca el ce-si propune reuseste.....eiii,eu sunt opusul....ma oftic,dar sper ca intr-o zi sa gandesc ca el....cu tinutul in spital,initial a zis sa vada si la eco,cum stau treburile si daca acolo e ok totul a zis sa stau acasa numai in pat...eu m-am oferit sa ma interneze maine,oricum nu am ripostat....si a zis ca sa vin marti si sa fiu pregatita.

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput