Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (69)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Buna fetelor! ma primiti si pe mine in randul vostru? sunt o tanara graviduta de gemeni identici ( monoamniotici -monocoriali); sunt in sapt 11, iar sarcina am obtinut-o prin Fiv. Un embrion s-a prins si s-a divizat asa ca acum avem 2in 1! sunt putin ingrijorata de riscurile unei astfel de sarcini( medicii si internetul m-au adus in pragul depresiei) dar , acum incep sa-mi recapat optimismul;
Din cauza ca am mai avut o sarcina oprita in evol. la 5 sapt, primele sapt am stat cu spaima unei Soe, apoi dupa ce am vazut inimiorele m-am mai linistit si pe cand sa incep si eu sa-mi fac analizele de trim 1 am ajuns in spital cu hemoragie ( hematom retroplacentar- iminenta de avort). am stat 10 zile in spital si apoi alte 2 sapt repaos absolut la pat, acasa. acum , la ultima eco, se pare ca hematomul nu mai e, lucrurile par sa se aseze ...
Dar, am ramas in urma cu analizele; la spital mi s-a facut hemoleucograma, coagulograma, sumar de urina( si niste analize de trombofilie, in completarea a ceea ce aveam). dar nu am facut infectioasele: toxo, cmv, rubeolaEtc iar acum medicul imi zice sa nu le mai fac ca e prea tarziu. Voi ce ziceti?
am si o nelamurire legata de dublu/triplu test. Medicul care ma supravegheaza acum ( cred ca e al 4-lea de la primul beta) nu e de acord sa le fac: mi-a spus ca imi va iesi oricum un risc cescut din cauza varstei, a faptului ca am facut Fiv si ca sunt pe tratament de sustinere, si mai ales ca nu are incredere in capacitatea laboratoarelor de a interpreta corect toate aceste date si apoi si faptul ca sunt gemeni poate duce la erori... el imi recomanda o morfofetala dupa sapt 20 la un medic cu experienta si eco bun( mi-a recomandat pe cineva din Cluj). Voi ce ati facut? sincer nu sunt pregatita sa fac amnio...am obtinut sarcina f. greu si mi-e frica sa risc; Morfofetala e suficienta? Balanta , poate imi trimiti datele de la Fetomed
va multumesc fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Ah, Balanta, legat de cerclajul profilactic, in ce sapt. e indicat sa se faca?
incerc sa citesc din urma si sa fac " cunostinta" si cu restul fetelor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Adjo bine ai venit, si ma bucur ca te-ai transferat aici de la babute!

In primul rand nu stiu ce sa mai cred de sfaturile medicilor tai, m-au lasat cu gura cascata.
Complexul TORCH e obligatoriu in sarcina, nu exista tarziu. Daca nu ai anticorpi repeti IGM pt respectivele periodic.
Dublu test am facut dupa metoda Nicholaides, e o metoda cu un gead de confidenta de 95%, cred ca macar la nivel de informatie dr tau era dator sa ti-o prezinte. Din pacate ea presupune recoltare sange in s 9 si eco in s 12. Cred ca cel mai bine e sa te duci la fetomed daca iti e aproape.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adijo, cel mai recomandat este ca cerclajul profilactic sa se daca dupa morfofetala de trim I, adica intre sapt 12-14.
o sa iti trimit pe mail datele de la fetomed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

adijo bine ai venit felicitari...

si eu sunt de acord cu fetele trebuie sa faci analizele sa vezi dc ai anticorpi, iar in legatura cu cerclajul il recomand din tot sufletul.

si eu am facut dublul test am avut rezultate bune cu o exceptie la fetita care avea un risc crescut la o trisomie...m am panicat am citit si am aflat ca poate fi urmarita echografic si am decis sa nu fac amniocenteza....am facut mai multe echo la medici mai renumiti si am hotarat sa merg cu sarcina fara amnio.

sarcina gemelara e mai grea dar emotiile traite sunt unice cand simti ca misca in doua locuri burta.


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

adjo, bine ai venit..si eu sunt deja mamica de gemeni de 3 ani si 3 luni, si locuiesc in Baia Mare. Poate ne vedem:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Uuf, Brigit , din pacate sunt la al 4lea medic, nu stiu ce sa mai fac. de metoda Nicholaides am auzit , din pacate am intrebat la laboratoarele din Baia mare si nu prea stiau despre ce e vorba. Oricum , acum e tarziu pt ea. imi ramane doar varianta clasica a dublului test. complexul Torch oricum eram hotarata sa-l fac , chiar si acum;
legat de medici, m-am gandit si la varianta cluj,poate gasesc pe cineva mai bun acolo, dar nu stiu daca voi putea calatorii ,mai ales mai tarziu.Cred ca nu-mi ramane decat sa ma informez eu bine si sa insit pe langa medic sa faca cum vreau eu. de fapt cam asa am facut si cu trat. infertilitatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adijo, la viena recolteaza sange pt dt si pana prelucreaza proba, ti se face eco. cand dr termina eco, rezultatul de la dt este pus in sistemul lor si rezultatul il ai pe loc.
au o metoda f f performanta, lucreaza numai cu softuri si cu ecografe de ultima generatie.

eu am mers la viena la 12s si 5 z, la 22 sapt (cu col cerclat de urgenta la 17 sapt) si o sa mai merg la 30 si ceva de sapt . daca eu am putut, o sa poti si tu. doar sa te intinzi pe bancheta din spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Adjo, are dreptate balanta, fa eco de morfologie la viena daca poti, ajungi repede si dupa ce iesi din tara mergi mult pe autostrazi.
Balanta dar tu la 32 pt morfologie mergi la viena?

Anabel, ce bine ca ai scapat de contractii!
Anne, cred ca prin iulie incep recolta bostanariile romanesti. eu sunt la al trelea pepene pe anu asta made in greece, nu e bun ca ai nostri dar nici rau, e racoros.si aveti dreptate, cica e posibil ca pe perioada alaptarii sa nu mai putem manca asa multe fructe, unii bebei -nu toti- sunt mai sensibili si nu tolereaza, de obicei e recomandata dieta hipercalorica hiperproteica in alaptare.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, la 33 sapt merg.

Mergi la inceput