Dieta Dukan(3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Mai am 3..dar sunt lipite bine, bine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Andreea, si eu stagnez de vreo saptamana. Daca n-as fi atat de ocupata si stresata cu exemenele, probabil m-as deprima.
In plus, calc stramb. Azi nu mi-am programat bine mesele (de fapt am intarziat intr-ul loc si s-a dus naibii progamul) asa ca dupa iaurul de dimineata am mai mancat la 3, la kfc, un piept de pui cu salata dar cu tot cu piele.
Dupa amiaza iar m-am aglomerat, am ajuns la mama moarta de foame, acsa n-aveam nimic, asa ca am mancat friptura de pui prajita, cu salata dar oricum... azi n-a fost nimic OK dupa iaurtul de dimineata.

Ca sa nu mai zic ca m-am razbunat si mi-am cumparat o bluza, asa de-aiurea

Eu sper sa slabesc tot pana la sfarsitul lunii, cand termin examenele si intru in vacanta. Maine si poimaine sper sa fiu mai cuminte, ca stau acasa.

Azi am probat haine si... desi am slabit mult, mai e de dat jos. Tare mi-e teama ca nici la 52 n-o sa fiu multumita Insa, in secret, sper sa mai slabesc si la mentinere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Fetelor , ce e cu voi???
Va scriu destul de rar dar sunt cu ochii pe voi... si nu prea imi place ce vad .
Probabil si din cauza ca am foarte multe kg de dat jos si asta ma motiveaza, incerc sa calc stramb cat mai rar. Sincer, mie dupa atata timp, de cand tin dieta (am inceput pe 25 aprilie) mi-a trecut si foamea , doar poftele mai persista pe ici, pe colo dar incerc sa mi le infranez. Am mai gustat cate o cireasa, cate o gura de mar, nu rezist la casul de oaie dar nu exagerez si vad ca totusi slabesc, destul de greu dar cat sa ma motiveze.
Fetelor, eu am intodeauna in casa , o ciocolata dietetica sau din cea cu 85% cacao, din care mai iau cate un patratel cand mi-e capul la prostii. Mai am si niste batoane proteice de la herbalife (foarte, foarte bune) care inlocuiesc o masa si pe care le folosesc din cand in cand . Nu stiu cat de OK sunt pt dieta, dar imi mai coloreaza viata, si nu mi-au afectat scaderea in greutate...

Nu va scriu zilnic ce mananc , pentru ca nu prea am mese bine stabilite, cateodata doar ciugulesc cate putin toata ziua.
Nu mananc dimineata si rau fac... beau doar cate o cafea.

Va mai tin la curent cu parcursul meu , poate va motivez :
Dieta inceputa pe 25 aprilie - 98Kg (1.78m inaltime)
Astazi 86Kg.
Sper sa ajung la cel putin 78...sau poate chiar 75

Va doresc spor!!!

Ps: sport nu prea fac , iar acum nici atat ca am o orteza la un picior din cauza unei luxatii de glezna, si abia ma misc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Salut!

Aici sunt si eu si nu ma dau dusa, n-am slabit cum trebuia, desi de pe 21 mai am gresit cu o nuca aseara (din inghetata) si 3 mici.

Marti intru la consolidare orice ar fi, nu pt ca sunt o bunaciune, insa sunt realista si stiu ca o sapta de all inclusive n-o duc io cu proteine si legume.

In secret si io sper sa slabesc si in consolidare, macar 2 kg/luna, dar dupa cum am vazut eu c merge, nu prea cred.

Maine am momentul adevarului, voi fi fata in fata cu dusmanul, scot cantarul din debara, dupa o saptamana

Va pup si spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si la mine a fost un mic soc dimineatza + 500g desi ieri am fost 99.9% cuminte in PP. Probabil abaterile de la PL se razbuna cumva desi eu sunt extrem de multumita cum evolueaza corpul. am slabit frumos si la burta si la picioare asa ca nu ma agit f tare de gramele in plus. e abia a doua zi de PP.
Aseara am fost copil cuminte si am facut si abdomene dar nu am avut energie necesara de cardio. Ma ustura gatul de mor, fac si febra si parca m-a lovit un mic tren
O zi buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Pana la urma aseara n-am fost cuminte. Am mers pe alaturi cu 2 lucruri, nu va spun ce, erau cu zahar.

Dimineata cantarul arata -100g .

Problema mea este ca am ajuns la greutatea critica, de unde nu stiu daca mai pot slabi asa usor. Cam la greutatea asta ma stabilizasem dupa a 2a nastere. Cand m-am intors la serviciu dupa CIC m-am mai ingrasat de la stres etc.
Clar -4.5 kg e super, dar Doamne ce grasa eram!!!!

Sper azi sa fiu cuminte. N-am gasit iaurt degresat si mi-am luat iaurt 0% dar cu fructe pentru astazi.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

CamiSol, foarte bine ai slabit, felicitari!
De curiozitate, cum tii dieta? 1 zi de PP/PL sau alternezi la 5 zile?
Din ce am citit eu Dr. Dukan nu e de acord cu batoanele de proteine, el sustine mancarea naturala. Chiar si asa, si eu am carat mereu dupa mine un baton din asta pentru situatii neprevazute.


Astazi si eu sunt la a doua zi de PP, am hotarat sa tin iar 2 zile de PP saptamana asta pentru ca in week-end am mancat si baut niste nepermise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Merci , Donia!
Eu tin cam haotic... acum ceva timp ma decisesem sa tin luni, marti, miercuri PP, iar restul saptamanii PL, dar nu prea mi-a iesit. Cel mai des tin una cu una, sau doua cu doua...
Nu mananc foarte des acel baton , poate o data pe saptamana, sau chiar mai rar. Stiu ca nu e indicat dar mai infrumusetez si eu dieta, sa nu fie monotona.

Azi am mancat o bucatica de pepene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Mie iar mi-e foame la ora asta. Pe viitor trebuie sa prevad ceva de mancare si pentru ora asta.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
Nu vreau la doctor, nu stiu cum se spune "a" in franceza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

CamiSol, eu am alternat 1 zi de PP cu 1 zi de PL si am slabit relativ usor. Ma gandeam daca 5 zile nu sunt prea greu de recuperat. Adica in 5 zile de PL corpul retine mai multa apa si acul cantarului poate sa o ia in sus. In cele 5 zile de PP se elimina excesul de apa din tesuturi, dar nu din prima zi si e mai descurajant. Posibil sa spun tampenii... dar ma intreb daca stilul asta de a alterna la cate 5 zile nu inseamna o bulversare prea mare si repetata pentru organism. Sau pentru unele organisme.


Andreea, trebuie sa ai mereu in frigider gustari permise. Eu am gasit sunca de pui, curcan si porc cu grasime foarte putina si stiu ca pot sa iau 1-2 felii cand mi-e foame. Pe la noi se mai gasesc turkey bites, niste carnaciori subtiri cu grasime putina. Cand fac gratar fac mereu 1-2 felii in plus ca sa pot sa am bucatele de carne rece pentru a doua zi. Mai mananc peste la conserva, de multe ori la pranz, dar am gasit si conserve mici pe care le-am mancat pe post de gustare. Mai faceam chiftele pe care le pastram tot pe post de gustari reci.
Eu am mancat si mananc mult, uneori citesc ce mancati voi si sunt convinsa ca as fi permanent flamanda.
Na ca trebuie sa iau o gustare, mi s-a facut foame :)

Mergi la inceput