Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Admiterea la liceu - primul prag - emotii | Autor: viviana

Link direct la acest mesaj

Am deschis discutia asta pentru toate mamicile, taticii ce au copii ce se afla luna asta in focurile admiterii.
Pentru toate mamicile si taticii ce au trecut prin asta.
Pentru toate mamicile si taticii.
Ce o sa fie? Cum o sa fie?

Anii au trecut destul de repede si iata-ne in fata primului prag, asa mai serios, din viata copiilor nostri.

Emotii si de o parte si de alta. Vise si sperante. Alegeri.
Melancolia despartirii de copilarie.
Euforia unui nou inceput.

E o bucurie, innodata cu tristete in sufletele copiilor nostri.

S-au terminat si simularile, au venit si notele.
Am primt si brosura pe care o rasfoim cu nesat, cautand, notand, studiind, facand planuri.
Au aparut si primele contraziceri: ce liceu punem primul?

Sa ne gandim ca suntem la o cafeluta aburinda unde discutiile vin de la sine.

Sa sporovaim despre aspiratiile copiilor nostri, despre emotiile si asteptarile noastre.

==============
Miniadolescenta de Viviana - aspiranta liceu Iorga, profil uman - stiinte sociale, Bucuresti



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Multumesc pentru deschiderea subiectului! Nici macar nu m-am gandit sa deschid eu unul, atat sunt de ingramadita in intrebari. Momentan hotarasem ca, pana nu vad media finala, si scolara, si teste, nu ma mai gandesc la liceul fetei. Dar pot? Aiurea! Parca nu de mult dadeam eu admitere in treapta I, imi parea ciudat faptul ca ai mei sunt asa stresati, emotionati, disperati si tot ce mai intelegeam eu din comportamentul si vorbele lor. Acum constat ca a fi parinte de examinat e muuuult mai greu decat am putut intelege vreodata.

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Asa, m-am gandit si eu. Sa mai astept. Dar nu pot. Ma tot framant.
Dupa rezultatele de la simulari + medii ar intra la liceul dorit de ea.

Dar nu ar intra la cel la care ne-am gandit noi si spre care au indrumat-o profesorii ei.
Dar, nu se stie niciodata. In timpul examenului poate sa scada sau poata sa creasca.

Sigur va fi un profil uman.
A trecut cu bine peste testarea pentru clasele bilingve, insa la liceul dorit de ea clasa bilingva va fi de mate-info.

Apoi ii surade foarte mult, Creanga, un liceu cu clase intensiv japoneza.







--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Eu va doresc succes in alegerea facuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

M-am gandit sa facem o listuta cu copiii nostri si aspiratiile lor. Sa-i trec asa in prima postare
Diuna eu nu stiu daca ai fata sau baiat.

Multumim P&Ana avem nevoie de incurajari.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ne-ar fi de mare ajutor pareri despre diverse licee, din toata tara asta larga, culese de la mamici si tatici ce au avut deja astfel de experiente.
Si de ce nu de la profesorii ce se afla printre noi.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Si noi am trecut cu bine de testele de limba. La noi totul mergea liniar, se orientase cam acum un an spre bilingv- franceza la un colegiu foarte bun. De doua luni vrea mate- info, intensiv engleza. Macar opteaza catre acelasi colegiu...
Sigur ca trebuie sa o las sa faca ce vrea, DAR...sectiile astea de intensiv-limba straina mi se par pierdere de vreme, apoi...merita sa munceasca pentru un bacalaureat m1 in matematica? Ea zice ca vrea sa lucreze in IT. Chiar trebuie sa faca o sectie de mate-info pentru asta? Daca se razgandeste pe parcurs? Nu e pacat de anii sacrificati lucrand la mate, fizici si alte alea? Colegiul ales este unul cu standard ridicat, copiii invata la greu la sectia "de elita". Sunt considerati cei mai tari din oras.
Pe de alta parte, are sens sa ma stresez? E chiar asa de importanta sectia/ scoala pe care o urmeaza? Pana la facultate muuulte se vor schimba...Nici ea nu stie exact ce vrea, cocheteaza totusi si cu farmacia...Of, ne batem prea mult capul, asa-i?

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Da, da, binevenite parerile dascalilor, dar si ale altor parinti cu copii putin mai mari! @viviana,

"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

si euuuuuuu sunt plina de....de toate acum suntem prinse cu banchetul de maine ...dupa aia vedem ce-om face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Citat:
citat din mesajul lui cosmi1975

si euuuuuuu sunt plina de....de toate acum suntem prinse cu banchetul de maine ...dupa aia vedem ce-om face

stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975
http://community.webshots.com/user/cosmi1975

Heee, heee, noi avem joi banchetul! Iti trimit deseara poze cu fata, rochia si pantofii!



Scuze pentru off-topic!





"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Domnisoara are banchetul pe 17 iunie.
Am cumparat deja o rochita mov, scurta in fata si lunga in spate. Mai avem de ales pantofii.

Diuna, cine stie pana la urma la ce s-o hotari?
Momentan balanta o inclina si dorintele colegilor.
Si ea mai are ascunse in maneca "stiintele naturii".



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput