Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

histamina eu nici nu vreau sa ma gandesc la...7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

noi ne gandim undeva intre 7 si 8.
stiu,pt altii e putin.
strumful cel mare a trecut printr-un abandon destul de dureros:tatal l-a parasit o data la 3 ani, apoi a reaparut la 8 ani si a disparut definitiv la 11.nici macar mesaj nu i-a dat cu bafta la examen sau succes sau macar o litera.
a cazut de la 9,21 la 7,08,dar,am reusit sa mentinem si sa crestem o faina relatie de prietenie.suntem cei mai buni prieteni.
la romana a avut 5 media intr-a opta, 6 pe primul, 4 pe al doilea.
daca ia 7, cum de a luat atat de putin in scoala generala?

Sfat
pozitivati orice rezultat. nu accentuati greselile si daca evaluati lucrarea la romana puneti acolo 50 de sutimi in plus.mai au si matematica. e bine sa fie cu moralul sus.
nu e intotdeauna ok sa nu analizati ce au facut la romana, pt ca undeva, in creierasul lor, ramane frustrarea generata de teama de a nu fi facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Va urmaresc si eu ... am niste emotii impreuna cu voi de mi-au dat lacrimile.
Imi spune si mie cineva ce e aia "subiectiva" si "predicativa" - pe fraza aiai de la examen ?
(Nu cred ca as mai intra la liceu in zilele noastre)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

E vorba de sintaxa frazei, adica de despartirea frazei in propozitii. Fiecare popozitie subordonata celeo principale poate fi subiectiva, predicativa, atributiva, complmentiva, etc - in functie de anumite elemente.

Fii-mea a scris: Leac=medicament; crezuse=presupuse; Nu ar avea de ce sa nu puncteze "presupuse" pentru ca este in DEX si se potriveste in semnificatia textului.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

corect, vivi.vor puncta.
subiectiva este o propozitie subordonata care joaca rolul de subiect pe langa predicatul din propozitia principala.
la test a fost subiectiva sigur: doua substantive articulate, contrasa se inlocuia printr-un substantiv articulat,ce avea functia de subiect. ex: Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii.
contrasa: este dificultatea rasfoirii= dificultatea
rezulta: Dificultatea ma jeneaza. cine? dificultatea=subiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

eu i am zis Biancai ca sunt mandra de ea .... s-a comportat exemplar anul asta, a fost serioasa , n-a comentat niciodata de meditatiiasa ca ,,,,,pentru Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

sinonimul era obligatoriu contextual (si precizau asta!). Subiectul a fost usor, in dezavantaj pentru cei care nu au lejeritate in a redacta compuneri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am lasat-o azi sa se zbenguie liber.
Sper ca dupa ziua asta sa nu mai aiba emotii.

Am dormit azi dupa-amiaza 2 ore. Sunt ani de cand nu am mai dormit la pranz.
Suna telefoanele intr-una: bunici, veri, prieteni, alte mamici.
Sustinere maxima



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Tzrrrrrrrrrrrrr .... sa-i spui ca am sunat-o si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

am vazut subiectele si mi se par f usoare, pe vremea mbea :d la gramatica era mult, mult mai greu.
Le tin pumnii tuturor sa ia note f f mari!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput