Admiterea la liceu - primul prag - emotii

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Text I

Proba A: Elevii au primit un fragment din opera Ciresarii de Constantin Chirita. Copiii au avut de rezolvat subiecte de fonetica, gramatica si literatura: sinonimia unor cuvinte, ce inseamna semnul exclamarii, sa gaseasca un epitet si o enumeratie in text, doua moduri de expunere utilizate in text si sa explice in 30-50 de cuvinte semnificatia unei secvente din text.

Proba B: Elevii au avut de facut o compunere de 10-15 randuri in care sa-si prezinte opinia visavi de mesajul fragmentului din Ciresarii.

Text II

Proba A: Copiii au primit un fragment din articolul Kindle de Ion Vianu publicat in revista Dilemateca. Elevii au trebuit sa precizeze numele autorului, numele articolului, sa desprinda mai multe informatii din text. Au primit 2 fraze in care au trebui sa stabileasca subordonata si tipul acesteia si sa descopere valoarea morfologica si sintactica a 3 cuvinte din text.

Proba B: Elevii au avut de facut o alta compunere de 10-15 randuri prin care sa scoata in evidenta trasaturile unui coleg sau prieten pasinat de lectura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Subiectul e publicat pe site-ul gandul.

http://www.gandul.info/news/subiecte-evaluare-nationala-2012-proba-la-romana-9779026

Foarte frumos si accesibil, cred ca vor fi note mai mari ca anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Tocmai am vorbit cu profesoara de romana si mi-a spus ca din punctul ei de vedere subiectul a fost greu. Pentru ca au avut de facut 2 compuneri dintre care cea in care trebuiau sa-si prezinte opinia asupra fragmetului din Ciresarii... ramane la latitudinea profesorului corector.

Mi-a mai spus ca subordonata din propozitia: "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii" este subiectiva, insa putea fi luata foarte usor predicativa. Era suparata ca 70% dintre copii au luat-o predicativa.

Si io nebuna, ma bontasem ca fii-mea a luat-o subiectiva. Cand i-am auzit pe toti cu predicativa.
Acum mi-am revenit.

Fii-mea mi-a spus ca odata ce a intrat in sala i-au disparut emotiile si a fost OK.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Viviana, bravo fetei ca i-au disparut emotiile!

Fiind foarte multa literatura si compozitie atunci invariabil profesorul corector poate fi subiectiv.
Sunt extrem de putine puncte pe gramatica.

Oricum insa fata de alti ani compunerile au avut o tematica frumoasa.
Vad ca in ultimii ani s-au axat foarte mult pe compozitie si opinii personale, devine o "schema" clasica a examenului de romana.


Multa bafta la matematica, miercuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Teodora era suparata ca le zisese profa de romana ca n-o sa le dea nu stiu ce (vis a vis de opinia la Ciresarii). E bine ca a vazut ca nu-i bine sa puna baza pe folclor. Mi-a zis si de disputa cu subietiva-predicativa, ea a scris subiectiva, dar profii din scoala nu erau chiar siguri.
Ea zice ca a fost usor.
Vedem noi la nota...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, stiu. Disputa este chiar si intre unii profi de romana.
M-am intalnit cu o prietena a fetei si i-a spus ca lor le-a zis la sfarsit ca subiectul a fost greu si sa nu se astepte la note mari.

Oricum la ora 15 se afiseaza si baremul. Si la scoli si pe siteul edu.ro.
Vom vedea atunci.



--------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

citit baremul.e subiectiva.asa a pus si luca.
la primul eseu a argumentat ca jurnalul e de fapt evadarea din spatiul"vietii care nu ii place,dar in care era obligat sa traiasca".acum nu stiu ce vor zice profesorii.
cam original baiatul asta.a gresit atributul substantival.
eu i-am evaluat lucrarea cam la 7.
am baremurile si corecturile dar sunt pdf si nu le stiu pune.
cine le vrea,sa imi dea un mail la nike974@gmail.com
pt subordonata, verificarea se facea prin contragere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

si Bianca este multu ita...acu sa vedem rezultatul....subiectiva a scris ca era propozitia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Stiu ca nu va puteti abtine...dar linistiti-va si nu mai tot evaluati nota, ca tot aia e. Surprize (si in sus si in jos) se intampla frecvent. Astazi odihna, maine joc de glezne si miercuri in plin.
Si-a venit vacanta!
Eu voiam sa plecam la mare cateva zile, miercuri imediat dupa mate...dar ma gandesc ca o trebui vreo contestatie vineri? Mama ce ma oftic!


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

rufus,
gandeste pozitiv.
acum eu ce sa spun?
incerc o evaluare pozitiva.
acum e in mall si am indicatie clara SA NU IL SUN!
il cresc din maternitate,tot timpul a considerat ca are 2 mame si mi-a spus mama pana la 5 ani.il iubesc la fel de mult ca pe strumful meu.
inainte de examen mi-a facut cel mai fain cadou: mi-a spus ca sunt cea mai buna prietena a lui!
e cam golanas,dar il iubesc de nu mai pot.

Mergi la inceput