Renuntare la mostenire in favoarea unuia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Stati asa ca eu nu inteleg . Avem un cuplu fara copii care au muncit o viata si au achizitionat o locuinta. Unul din ei moare si apar fratii si nepotii celuilalt sa ceara parte din casa? Sotul ramas in viata va trebui sa imparta munca de o viata cu nepotii defunctului? Ce nebunie!!!!

Eu cred ca multa lume nu stie asta. Ma gandesc ca daca ar stii ar face un testament sa lase sotului care supravietuieste mostenirea. Sa nu se trezeasca sotul ramas in viata ca i se cer bani compensatie la 1/8 din casa sau sa se mute careva in casa ca doar detine un procent acolo . ORIBIL!!!

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




da, @bird asa e, exista riscul ca sotul supravietuitor sa ramana ...in unele cazuri fara locuinta, daca asta e tot ce se mosteneste, riscul asta exista si in cazul in care cuplul a avut copii, nu toti copii accepta ca parintele ramas vaduv sa beneficieze de mostenirea locuintei..unii isi vor "partea", chiar daca stiu cu siguranta ca parintele va ramane fara acoperis deasupra capului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Inteleg ca si cand mostenesc copiii pot sa apara probleme. Dar aia sunt copiii decedatului si copiii sotului supravietuitor. Dar ce legatura are matusa Aglaia si nepotul Ionel in viata cuplului respectiv? de ce nu mosteneste sotia dupa sotul decedat daca nu exista copii?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Inteleg ca si cand mostenesc copiii pot sa apara probleme. Dar aia sunt copiii decedatului si copiii sotului supravietuitor. Dar ce legatura are matusa Aglaia si nepotul Ionel in viata cuplului respectiv? de ce nu mosteneste sotia dupa sotul decedat daca nu exista copii?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Inteleg ca si cand mostenesc copiii pot sa apara probleme. Dar aia sunt copiii decedatului si copiii sotului supravietuitor. Dar ce legatura are matusa Aglaia si nepotul Ionel in viata cuplului respectiv? de ce nu mosteneste sotia dupa sotul decedat daca nu exista copii?



Dar ce legatura are comentariul tau cu subiectul :? E patetic si absurd...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Patetic mi se pare ca o ruda indepartata sa aibe pretentii la o locuinta cand exista o vaduva. Biata femeie si-a pierdut sotul iar acum trebuie sa-si imparta casa cu o gramada de rude care planuiesc sa-si cedeze unul-altuia parti din casa ei . Una e cand amandoi sotii au decedat si rudele se bat pe mostenire si cu totul altceva cand exista un sot/sotie inca in viata si rudele isi fac planuri cu munca lor de-o viata .

Absurd este ca legislatia permite asa ceva.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Patetic mi se pare ca o ruda indepartata sa aibe pretentii la o locuinta cand exista o vaduva. Biata femeie si-a pierdut sotul iar acum trebuie sa-si imparta casa cu o gramada de rude care planuiesc sa-si cedeze unul-altuia parti din casa ei . Una e cand amandoi sotii au decedat si rudele se bat pe mostenire si cu totul altceva cand exista un sot/sotie inca in viata si rudele isi fac planuri cu munca lor de-o viata .

Absurd este ca legislatia permite asa ceva.


Bird, draga, ce stii tu despre situatia in cauza??? NIMIC. Asa cum, observ, nimic nu stii nici despre procedurile juridice si legale ale procesului de succesiune. Prin urmare, decent ar fi sa te abtii sa construiesti scenarii, repet, patetice si nerealiste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Patetic mi se pare ca o ruda indepartata sa aibe pretentii la o .......................sotii au decedat si rudele se bat pe mostenire si cu totul altceva cand exista un sot/sotie inca in viata si rudele isi fac planuri cu munca lor de-o viata .

Absurd este ca legislatia permite asa ceva.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper




mai sunt cazuri cand in bunurile familiei intra si bunuri obtinute prin mostenire, corect si moral este ca mostenirea sa se transmita urmasilor directi sau mai putin directi si nu urmasilor partenerului, ... apoi in ultimii 20 de ani s-au facut diverse intelegeri si manevre cu bunurile "batranilor"... desi batranii erau in viata si aveau mai mult de un copil prin concurs de imprejurari au prin intelegere anumite bunuri au fost preluate de un copil (case retrocedate, recuperare etc., terenuri agricole sau nu...etc diverse situatii) e frustrant ca dupa decesul acestuia si a partenerului de viata cu care nu a avut copii bunurile sa fie mostenite de copii sau fratii sau nepotii partenerului, acestia din urma conform legii participa la succesiune dupa ruda lor, legea tine cont de toate situatiile posibile

nu stiu daca am fost clara

eu nu sustin cauza nimanui, doar ca sunt cazuri si cazuri si mai ales "unde'i lege nu'i tocmeala"

ps. pe mine s pe surorile mele fratii tatei ne-au "dezmostenit", l-au mostenit el pe tata, acu nu de bunurile obtinute prin munca lu isi a mamei, nu am fost chiar atat de adormite (desi ei au incercat niste manevre) dar cand s-au succesiunile dupa bunici pe surorile mele le-au ignorat, ca si cum nici nu ar fi exxistat vreodata iar pe mine m-au invitat de urgenta la un notar sa dau declaratie ca nu am pretentie la mostenire...nu m-am dus... cu un an inainte de aceasta vorbisem si le promisesem ca nu voi cere cota parte din casa bunicilor unde locuia un frate al tatei, nu mi s-a parut corect ca dupa o viata sa ii cer sa isi puna casa in vanzare, el si ceilalti frati au considerat ca asta a fost promisiunea ca nu am pretentie la mostenire...ceea ce era cu totul altceva, masa succesorala continand si alte bunuri...

nu ma asteptam ca dupa succesiune sa ne revina faptic procentul tatei, dar macar niste praf in ochi tot puteau sa ne dea ca aveau de unde (niste zeci de hectare de teren agricol si 2 hectare teren intravilan construibil in apropierea bucurestiului asta doar dupa bunicu se puteau imparti rezonabil intre 6 frati din care doar 3 in viata), eh au considerat ca nu meritam...nu am vazut certificatul de succesiune, dar banuiesc ca tata nici nu e enumerat printre mostenitori, daca ar fi fost nu ma chemau la notar, ma chemau in instanta unde au chemat pe alti veri ai mei..aia au meritat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci Nina... ce sa zica altii? Concurs de imprejurari... mda stim noi cum se poate modela un astfel de concurs de imprejurari.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput