Renuntare la mostenire in favoarea unuia

Renuntare la mostenire in favoarea unuia | Autor: matahut

Link direct la acest mesaj

Am o intrebare intrebatoare... sunt implicata intr-un proces de succesiune. Unchiul meu, fratele tatei (si el decedat) a murit in septembrie 2011, iar in oct 2011 sotia sa a deschis proces pt stabilirea mostenitorilor si dezbaterea succesiunii. Mostenitorii sunt: sotia defunctului, pe de-o parte, si, pe de cealalta parte, sora defunctului si copiii fratelui defunctului (frate, desigur, si el decedat). Eu ma incadrez in ultima categorie :D Matusa mea, sora defunctului, doreste sa faca renuntare in favoarea mea. Se poate face acest lucru, adica renuntare in favoarea unui dintre mostenitori (inainte de dezbaterea succesiunii)?
La primul termen nu s-a prezentat decat matusa mea, cerand amandare pt a-si gasi aparator. Urmatorul termen este marti.
Cam asta ar fi. SUnt in mare ceata... iar matusa vrea sa mearga maine la ...notar? sau avocat? nu imi e prea clar, pentru acasta renuntare in favoarea mea...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ca sa pun punctul pe i si sa raspund la intrebare rasunsul este NU.
Un mostenitor poate sa renunte la mostenire (in anumite conditii) insa nu in favoare cuiva. Partea lui de mostenire se va imparti in mod egal intre mostenitorii ramasi. Deci raspunsul este nu.

Insa este ceva gresit in ceea ce ai scris tu acolo...ce legatura ai tu cu unchiul tau in ceea ce priveste succesiunea?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ca sa pun punctul pe i si sa raspund la intrebare rasunsul este NU.
Un mostenitor poate sa renunte la mostenire (in anumite conditii) insa nu in favoare cuiva. Partea lui de mostenire se va imparti in mod egal intre mostenitorii ramasi. Deci raspunsul este nu.

Insa este ceva gresit in ceea ce ai scris tu acolo...ce legatura ai tu cu unchiul tau in ceea ce priveste succesiunea?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


defunctul nu are copii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Pai daca are sotie nu ii ramane ei toata mostenirea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Pai daca are sotie nu ii ramane ei toata mostenirea?

Marina


nu, succesiunea se imparte intre sotie si fratii defunctului, ca in cazul de fata (pentru ca unu dintre frati este siel decedat, vin la mostenire copii lui, de aceea e si matahut mostenitor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Pai daca are sotie nu ii ramane ei toata mostenirea?

Marina


nu, mostenirea se imparte intre sotie si fratii defunctului, ca in cazul de fata (pentru ca unu dintre frati este si el decedat, vin la mostenire copii lui, de aceea e si matahut mostenitor)




edit: scuze am dat reply in loc de edit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Cred ca singura varianta este ca matusa ta sa accepte succesiunea si apoi sa iti vanda sau doneze parte ei. Gresesc, Marius?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@nadaflorilor -

"defunctul nu are copii..." cu atatea ramuri ma si gandeam la copii. Mea culpa!



@LadyJ - matusa are si ea succesorii ei presupun.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Inteleg ca in noul cod civil se prevede la art. 1110 printre actele cu valoare de acceptare tacita si "renuntarea, chiar gratuita, in folosul unuia sau mai multor mostenitori determinati"...Iata cum suna articolul:

Art. 1110

Actele cu valoare de acceptare tacita;

(1) Actele de dispozitie juridica; privind o parte sau totalitatea drepturilor asupra mostenirii atrag acceptarea tacita; a acesteia. Sunt astfel de acte:

a) înstrainarea, cu titlu gratuit sau oneros, de catre succesibil a drepturilor asupra mostenirii;

b) renuntarea, chiar gratuita, în folosul unuia sau mai multor mostenitori determinati;

c) renuntarea la mostenire, cu titlu oneros, chiar în favoarea tuturor comostenitorilor sau mostenitorilor subsecventi.


Eu nu stiu daca asta inseamana Da sau Ba, cert e ca avocatul matusii insista ca se poate...hm...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui matahut

Inteleg ca in noul cod civil se prevede la art. 1110 printre actele cu valoare de acceptare tacita si "renuntarea, chiar gratuita, in folosul unuia sau mai multor mostenitori determinati"...Iata cum suna articolul:

Art. 1110

Actele cu valoare de acceptare tacita;

(1) Actele de dispozitie juridica; privind o parte sau totalitatea drepturilor asupra mostenirii atrag acceptarea tacita; a acesteia. Sunt astfel de acte:

a) înstrainarea, cu titlu gratuit sau oneros, de catre succesibil a drepturilor asupra mostenirii;

b) renuntarea, chiar gratuita, în folosul unuia sau mai multor mostenitori determinati;

c) renuntarea la mostenire, cu titlu oneros, chiar în favoarea tuturor comostenitorilor sau mostenitorilor subsecventi.


Eu nu stiu daca asta inseamana Da sau Ba, cert e ca avocatul matusii insista ca se poate...hm...


e o procedura, cand un mostenitor vrea sa renunte la partea ce-i revine partea lui se divide catre ceilalti mostenitori, daca vrea sa renunte in favoarea unui anume mostenitor atunci ceilalti trebuie sa renunte si ei, se merge pana la rude de rangul 4 (parca imi anintesc eu de la cazul meu)

se procedeaza cam in felul asta, renuntatorul publica un anunt cu privire la renuntare in nu stiu cate ziare, reviste cu anunturi, daca intr-un termen de.. (nu imi mai amintesc termenul) nu se prezinta nicio ruda de pana la rangul 4 sa isi revendice dreptul de mostenitor in afara de persoana favorizata atunci mostenirea ii revine persoanei...la asta face referire notiunea de acceptare tacita (se presupune ca ceilalti mostenitori au acceptat tacit ca tu sa mostenesti respectiva parte de mostenire)


daca voi sunteti sigure ca nu exista nicio ruda de pana la rangul 4 care sa vrea o bucatica din respectiva mostenire atunci puteti incepe procedurile, avocatul matusii va va da indicatiile in detaliu

dar pur si simplu prin declararea intentiei ei, chiar si sub semnatura, nu se poate

ps. chiar si dupa procedura daca dupa un timp apare un posibil mostenitor care nu a avut informatia necesara la timpul potrivit, exista sansa sa va actioneze in judecata, in cazul in care considera ca avand dreptul a fost sarit de la mostenire



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Stati asa ca eu nu inteleg . Avem un cuplu fara copii care au muncit o viata si au achizitionat o locuinta. Unul din ei moare si apar fratii si nepotii celuilalt sa ceara parte din casa? Sotul ramas in viata va trebui sa imparta munca de o viata cu nepotii defunctului? Ce nebunie!!!!

Eu cred ca multa lume nu stie asta. Ma gandesc ca daca ar stii ar face un testament sa lase sotului care supravietuieste mostenirea. Sa nu se trezeasca sotul ramas in viata ca i se cer bani compensatie la 1/8 din casa sau sa se mute careva in casa ca doar detine un procent acolo . ORIBIL!!!

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput