Viatza in Germania - cap.79

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

Buna seara

Miriluta, multa sanatate iti doresc si putere sa treci peste toate cu bine Trebuie sa ajung si eu la un ginecolog si nu stiu pe nimeni pe aici O sa-mi arunc un ochi pe lista medicilor, desi in Munchen sunt slabe sanse sa ajung

Referitor la cursurile de integrare, m-am confruntat cu aceeasi problema: am aplicat in februarie si abia in iunie as fi inceput! Cum mi-am gasit job in alt oras, am renuntat la el momentant si ma gandeam sa merg si eu la VHS pentru cursuri de germana. O fi engleza limba oficiala, insa majoritatea colegilor vorbesc germana si la masa e super aiurea, pentru ca nu pot participa la discutii Si pierd multe chestii pe care as putea sa le prind din discutiile lor despre job

Si pe mine ma seaca rau vremea asta schimbatoare Niciodata nu stiu cum sa ma imbrac dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anduc spune:

Miriluta, multa sanatate si sa fie totul bine pana la urma! Doamne ajuta!

Ruxandra, eu fac curs de germana acum la VHS si sunt foarte multumita. Sunt la Deutsch 2, desi la test ma aruncasera la Deutsch 4 si trebuia sa merg zilnic. As fi sarit insa peste multe lucruri importante pe care apoi e mai greu sa le recuperezi. Trebuie sa ai noroc si de profesor bun. Am colegi care au facut A1.1 tot la VHS si se plangeau de profesor. Unii isi dau interesul, altii nu. Depinde peste cine dai. La VHS costa 235 euro si faci un modul cam 2 luni. Eu merg de 3 ori pe saptamana seara cate 3 ore. Vineri avem test pentru calificare la urmatorul nivel Deutsch 3. Poti sa te uiti la ei pe site la sectiunea Sprachen, Deutsch als Fremdsprache si sa vezi ce ofera in urmatoarea perioada. Poti sa le scrii si direct in engleza, sunt ok, raspund cam in 2 zile maximum. Bafta!

Pupici si o duminica placuta!

Anda

Mami (Sophia Maria 15.05.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Anduc,dar tu nu ai luat subventia?De ce platesti pretul intreg?Cu subventie,un modul ar costa 100€...Cred ca ai reusi sa o obtii pentru modulele urmatoare,ca retroactiv banuiesc ca nu merge....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

(mirilutza), capul sus, o sa fie bine, ai sa vezi! Seriful meu are o vorba, tare buna, un proverb indian: the end is good. and if it's not good, it's not the end. Asa ca ai putintica rabdare pana joi sau pana cand iti da rezult., si atunci ai sa te gandesti daca si ce tb sa faci in continuare. Rezolva probl. cand apar (tot vb. serifului).

gata vacantaaaaaa, maine la scoalaaaaa si e friiig, si plooooo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Tina,faina vorba serifului tau!
Miriluta,tin si eu pumnii si sunt sigura ca o sa fie totul bine!Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Am si eu o intrebare. Cred ca avem probleme cu vecinii din cauza cainelui. Este un caine de paza si cand i se pare ceva suspect latra. Noi il tinem noaptea in tarc in speranta ca nu vede si aude prea multe. Am citit despre legea 'latratului' care spune ca intre ora 22 si 6 dimineata nu este voie sa se latre. Si parca si pauza de dupamaiaza. Pauza asta este valabila peste tot in Germania? Si de ce exista ea?
Azi noapte cainele nostru a latrat in jurul orei 11 si ne-a trezit telefonul, probabil un vecin....L-am calmat si ne-am culcat. La ora 2.30 noaptea ne-am trezit buimaci din cauza telefonului. Cainii din casa au inceput sa latre la telefon dar cel mare de afara era linistit. Noi am dormit bustean si nu am auzit nimic. Am hotarat sa il bagam in casa si pe cel mare.
Acum, ce pot sa fac eu in situatia asta ? Am caine mare de paza pe care, normal, as vrea sa il tin numai afara si noaptea. Se poate asa ceva in Germania? Noi pur si simplu nu il auzim, poate si din cauza geamurilor duble. Dar se pare ca sunt vecini care il aud. Ce sa fac?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ramona,iti spun de la inceput ca nu stiu ce sfat sa iti dau,ce ai putea face,insa chiar zilele trecute m-am interesat mai in amanunt despre aspectul asta,pentru ca m-au terorizat niste vecini cu bormasina,adica mai exact pe Lara,dadeau gauri exact pe la 1,2 la amiaza si se trezea mereu dupa jumatate de ora de somn plangand,speriata,horror a fost...Si m-am interesat ca sa stiu ce sa le spun...Exista prin lege aceste intervale orare in care trebuie pastrata linistea,care sunt acestea,stabileste fiecare zona in parte,la noi aici,din cate am inteles,sunt intre 12 si 3 si dupa 10 seara...Dar da,au dreptul sa cheme si politia daca ii deranjeaza zgomotul...Acum imi dau seama ca un caine e mai greu de potolit,la mine situatia era mult mai simpla,dar poate s-ar potoli daca ar dormi in casa sau in garaj,undeva...Daca vecinii tai sunt genul reclamagiu,da,iti pot face probleme....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Loredana, eu te intelegm f. bine. Asa e si normalm cand locuiestiintr-o zona aglomerata sau intr-un bloc de apartamente sau cand ai vecini perete in perete. Pe mine m-au terorizat cand era la mic al al meu bebe, cand locuiam inca in Olanda. Cum venea un vecin nou, cum incepea distractia. Sis tiu ca mi-as fidorit sa fie o lege ceva care sa ne protejeze, dar acolo nu prea exista....e in extrema cealalta.
Dar....acum,noi locuim intr-o casa care nu are pereti comuni, traim intr:un sat si nu avem multi vecini. Acum,noi am incercat sa ne acomodam situatiei si l-am inchis in tarc, cu toate ca ma doare inima si e caine de mers liber prin curte, dar ma rog...Adevarul e ca sunt case cu copii scolari si probabil ca sunt deranjati. Dar noi pur si simplu nu il auzim, iar fiul meu doarme ca buturuga si nu il aude nici la 11, nici la 2 noaptea. Sotul mi-a spus ca poate oamenii dorm cu fereastra deschisa.....
Probabil ca va trebui sa il inchidem in casa pe timpul noptii. Deocamdata nu am primit reclamatii despre pauza de pranz. Aproape toata lumea e la servici sau la scoala. Si am inteles ca duminica si in zilele de sarbatoare nu are voie sa latre deloc. Asta chiar ca mi se pare de domeniul fantasticului..pe bune.

Si in alta ordine de idei, chiar am inceput sa observ ce fac vecinii dar incepand de vineri seara si in continuu samabata aud numai zgomote de masini de tuns iarba care merg pe motorina. Zici ca e un poligon de masini aici. Asta nu se poate reclama? Pt ca ne-am gandit ca si noi vom incepe sa reclamam pt ca nici macar nu vin sa vorbeasca cu noi, sa vedem ce putem face sau ce ii deranjeaza. Ne suna noaptea, de parca noi cu capul buimac putem sa ducem o conversatie civilizata. E cam nasol....sper sa nu ajungem la ura intre vecini.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Cred ca e o buna idee sa mergi sa vorbesti cu ei,asa,cu frumosul...sa incerci sa le explici ca vei face totul sa le respecti linistea,dar sa inteleaga si ei ca e totusi un animal caruia nu poti sa ii lipesti gura sa nu mai latre...Poate ii aduci la sentimente mai bune si va lasa in pace...

Si eu iti inteleg punctul de vedere si mi se pare normal sa aiba libertate cainele,daca e caine de curte,dar na,asa e cu vecinii...eu zic ca ar fi foarte bine sa vorbesti cu ei...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Multumesc pentru incurajari dragelor, stiu si eu ca iarba rea nu piere.

M-am decis sa ma "dau bolnava" joi cand trebuie sa fac biopsia. Nu cred ca am nervi sa ma duc la birou nici inainte si nici dupa.

Mi-am instalat saptamana trecuta in birou o tabla mare, alba, pe care am trecut tot felul de indicatori de performanta. Azi am mai trecut, intr-un colt inca 2 indicatori inventati de mine si de unul din colegii mei: Bullshit Counter si Funny Jokes Counter. Pana acum am adunat 5 Funny Jokes si 1 Bullshit, nu e rau deloc.

Mergi la inceput